[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۸
  • دوره جدید

گمگشته ، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- روزنامه نگار

amirabadi_shznvn@yahoo.com

نکند گمگشته نهضت کربلا شده باشیم. وقتی دستمزد یک ساعته مداحان میلیونی می‌شود، وقتی درصفوف به هم پیوسته نذری جایی برای کودکان کار و کارتون خواب‌ها نیست، وقتی خودروهای امدادی در خیابان‌های محرم با بن‌بست روبرو می‌شوند، وقتی از امر به معروف و نهی از منکر فقط برخوردارهای خشن و مستبدانه را فراگرفته ایم، وقتی هیئت‌های عزاداری رقم‌های میلیونی برای زرق و برق و لاکچری شدن هزینه می‌کنند، وقتی که کودکان را در آشپزخانه به خدمت می‌گماریم و در ابتدای صف زنجیر می‌زنیم، وقتی ریتم‌ها و واژگان سخیف جایگزین سخنان روشنگرایانه و عدالت‌خواهانه می‌شوند، وقتی سفره‌های رنگین نذری برای خویشاوندان فربه پهن می‌کنیم و اقشار فرودست جامعه در فقر غذایی مطلق به سر می‌برند.

در این برهه شاید ما همان گمگشته‌های ‌نهضت کربلا باشیم. نهضتی که قرار است نجات بخش ابنا بشر باشد. به راستی عاشورا و اندیشه حسینی به آزادگی و ظلم ستیزی منحصر ‌نمی‌شود؛ بلکه در لایه‌لایه‌های ‌این رویداد عظیم با بن مایه‌های‌گرانمایه‌ای روبرو هستیم که جامعه را به مساعدت از مستمندان، مبارزه با فساد و پرهیز از تجمل‌گرایی دعوت کرده و از تما‌می ‌اقشار جامعه ‌می‌خواهد در برابر زندگی همنوعان خود بی‌تفاوت نباشند. این وظیفه اندیشمندان و سرآمدان جامعه است تا ابعاد سترگ قیام عاشورا را رمزگشایی کرده و ژرفای گهربار آن را برای مردم کالبد شکافی کنند. در روزگاران معاصر، آشنایی با این رویداد مهم آن چنان که شایسته است در برخی از مراسم سوگواری‌ها ‌و عزاداری‌ها ‌رعایت نمی‌شود و مفاهیم آشکار و هزاران بار روایت شده آن همچنان در صدر اهمیت است. در صورتی که حمیت حماسه جاویدان بسیار فراتر از برداشت‌های‌سطحی مآبانه است و باید در فراسوی آنها به واکاوی و مجاهدت پرداخت.
عاشورای ثارالله از قید زمان و مکان فارغ است و به هر برهه و هر مکانی تعمیم‌پذیر. مردم ایران قدمت دیرینه‌ای در ارزش‌مداری و پاسداشت شعاعر دینی دارند. در همین راستا در ایام محرم با سیل نذورات مرد‌می‌ روبرو ‌می‌شویم و این در حالی است که در وضعیت دشوار اقتصادی، سبد معیشتی مردم هر روز حقیرتر از گذشته شده و سفره‌ها‌ خالی‌تر ‌می‌گردند. به همین دلیل، به نظر ‌می‌رسد زمان آن رسیده باشد که نذورات عاشقان ثارالله به صورت هدفمندتری در میان نیازمندان حقیقی تقسیم شود و شاید به این بهانه بتوان اندکی از فقر و درد جانکاهی که هرم فرودست اقتصادی در آن دست و پا ‌می‌زنند، کاست. 
دهک‌هایی که هر روز بیش از پیش  به زیر خط فقر تبعید شده و در مجاورت شاخص فلاکت زیست ‌می‌کنند. فرزندان اقشار فرودست برای روزها و ماه‌ها ‌رنگ و بوی تغذیه سالم و مناسب به خود نمی‌بینند و این در حالی است که گروه معدودی از اقشار متمول جامعه، از سر نادانی و تکبر و جهالت سفره‌های‌ رنگین نذری را برای خویشاوندان فربه خود پهن کرده و با ترشرویی با نیازمندان حقیقی جامعه مواجه ‌می‌شوند. البته امید ‌می‌رود روند دستگیری از مستمندان حقیقی منحصر به دهه محرم و رویدادهایی مناسبتی نشود؛ بلکه متمولان جامعه در تما‌می‌ ادوار سال، به وظیفه انسانی، اجتماعی و دینی خود عمل کرده و به مدد نیازمندان بشتابند. شاید یکی از مبانی بنیادین  فرهنگ رفیع عاشورایی همین مسئله باشد.
از دیگر چالش‌هایی که در آستانه دهه محرم رنگ و بوی بحران به خود ‌می‌گیرد، شیوع استفاده از ظروف یک‌بار مصرف است. پاکبانان شریف شهر در این برهه مرارت‌های‌ زیادی به جان ‌می‌خرند تا تاوان بی‌مبالاتی گروهی از مردم را پس داده و ظروفی که در حاشیه خیابان‌ها‌ رها شده‌اند را جمع‌آوری کنند. 
این در حالی است که بهای این ظرف‌ها‌ در ماه اخیر سر به آسمان گذاشته و پیش‌بینی ‌می‌شود هر ساله در دهه محرم بیش از 30میلیون ظرف یک‌بار مصرف احتیاج داشته‌باشیم. علاوه بر آلودگی‌های ‌شدید محیط‌زیستی، شاید در پرتو اندیشه حسینی بتوان مبالغی که صرف تهیه آنها ‌می‌شود را به نیازمندان حقیقی اختصاص داد و برای یک شب هم که شده آنها با دل آرام سر بر بالین گذارند. 
از یاد نبریم هر ساله در آستانه مهرماه، گرانی سرسام‌آور نوشت‌افزار و شهریه‌های‌ مدارس دولتی منجر به ترک تحصیل کودکان فقیر و نیازمند ‌می‌شود و چنانچه خیرین بتوانند در این زمینه پیشگام شده و مشکلات آنها را کمتر از گذشته کنند، به راستی حماسه‌ای بزرگ روی داده است.
این در حالیست که بسیاری از شیرخوارگاه‌های ‌تحت‌نظارت بهزیستی، کمپ‌های‌ترک اعتیاد، خانه‌های‌سالمندان دولتی، گرم‌خانه‌ها، آسایشگاه‌های‌عقب مانده‌های‌ذهنی و مراکزی از این دست به شدت از گرانی‌ها‌و بی‌ثباتی‌های ‌بازار لجام گسیخته دچار آسیب شده‌اند و در صورت همراهی نکردن خیرین و امدادگران اجتماعی، شاهد فاجعه خاموش انسانی خواهیم بود. نکند گمگشته‌های ‌نهضت کربلا شده باشیم. دستمزد میلیونی مداحان، نوحه‌های‌سخیف، هیئت‌های ‌لاکچری و مضامینی از این دست نشانی از اندیشه‌های‌سید و سالار شهیدان ندارند. نهضت حسینی ‌می‌تواند نجات بخش ابنا بشر باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی