[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

بعد از دریافت ۱۵میلیارد دلار آمادگی گفت‌وگو با کشورهای۱+۴ را داریم، روزنامه شیراز نوین

معاون سیاسی وزیر امورخارجه اظهار کرد: به دنبال تماس‌های تلفنی آقای مکرون رئیس‌جمهور فرانسه با ایران، به او تأکید شد که یا اروپا می‌بایست از ایران نفت خریداری کند و یا معادل فروش نفت را به صورت خط اعتباری، که با درآمدهای نفتی ایران تضمین می‌شود و در حقیقت به نوعی به معنای پیش‌فروش نفت است، در اختیار ایران قرار دهد. به گزارش ایسنا، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان که پس از مذاکرات روز دوشنبه در پاریس هم اکنون در اسلوونی به سر ‌می‌برد، در پاسخ به خبرنگاران گفت: محور مذاکرات با فرانسه در خصوص نحوه تأمین مطالبه جمهوری اسلا‌می‌در خصوص فروش نفت و نحوه تأمین درآمدهای حاصله است. وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلا‌می‌ایران همچنان که بارها اعلام کرده است تنها در صورتی به اجرای کامل برجام بر می‌گردد که قادر به فروش نفت خود و دسترسی به عواید ناشی از آن به صورت کاملاً قابل استفاده و بدون هرگونه محدودیتی باشد و ابتکار فرانسه دقیقاً در همین راستا است. عراقچی تأکید کرد: به دنبال تماس‌های تلفنی آقای مکرون رئیس‌جمهور فرانسه، به او  تأکید شد که یا اروپا می‌بایست از ایران نفت خریداری کند و یا معادل فروش نفت را به صورت خط اعتباری، که با درآمدهای نفتی ایران تضمین می‌شود و در حقیقت به نوعی به معنای پیش‌فروش نفت است، در اختیار ایران قرار دهد. عراقچی اضافه کرد: میزان این خط اعتباری حدود ۱۵ میلیارد دلار برای مدت چهار ماه یعنی تا پایان آخر سال میلادی است. بدین‌ترتیب در صورت حصول توافق ایران در چهار ماه آینده معادل ۱۰۰درصد نفت خود را یا خواهد فروخت یا به صورت خط اعتباری دریافت و پیش فروش ‌می‌کند. عراقچی در ادامه این گفتگو توضیح داد: بعد از دریافت ۱۵ میلیارد دلار جمهوری‌اسلا‌می ‌آمادگی گفتگو با کشورهای ۱+۴ را دارد اما واقعیت آن است که هنوز درخصوص دستور کار این گفتگوها اختلاف‌نظرهای جدی بین طرفین وجود دارد. وی با اشاره به اینکه گفتگوها درخصوص تعیین دستورکار هنوز ادامه داشته و به هیچ نتیجه مشخصی نرسیده است، تصریح کرد: جمهوری اسلا‌می‌ایران به هیچ عنوان در رابطه با خطوط قرمز خود با کسی مذاکره نخواهد کرد.
عراقچی گفت: از نظر جمهوری اسلا‌می‌هیچ مذاکره مجددی در خصوص برجام صورت نخواهد گرفت اما اجرای مطلوب برجام ‌می‌تواند موضوع گفتگوها باشد، با توجه به اینکه طرف مقابل کوتاهی‌های جدی در این زمینه داشته است. همچنین امنیت در کلیه آبراه‌های ‌بین‌المللی ‌می‌تواند موضوع گفتگو باشد. جمهوری اسلا‌می‌ایران به شرط تأمین امنیت و آزادی کشتی‌های ‌خود در تما‌می‌آبراه‌ها‌ آمادگی دارد در خصوص امنیت و آزادی کشتیرانی در خلیج‌فارس و تنگه هرمز وارد گفتگو شود. 
عراقچی گفت: از نظر جمهوری اسلا‌می‌صورت مسئله کاملاً روشن است. اینکه اروپایی‌ها ‌نفت ایران را ‌می‌خرند، یا پیش خرید ‌می‌کنند، یا خط اعتباری ‌می‌دهند، خودشان ‌می‌دانند و آمریکا. از نظر ما بازگشت به اجرای کامل برجام منوط به دریافت ۱۵ میلیارد دلار برای یک دوره چهار ماهه است و درغیراین صورت روند کاهش تعهدات ایران ادامه خواهد یافت. وی گفت: بعید ‌می‌داند کشورهای اروپایی تا قبل از ۱۶شهریور بتوانند گام مؤثری بردارند بنابراین مرحله سوم کاهش تعهدات از سوی ایران در تاریخ مزبور آغاز خواهد شد. این مرحله شامل بخش مهمی‌ از تعهدات ایران خواهد بود که در زمان خود اعلام خواهد شد. 
عراقچی در پایان این گفتگو به شایعات مطروحه در خصوص امکان ملاقات رؤسای جمهور ایران و آمریکا در حاشیه مجمع عمو‌می‌آتی سازمان ملل متحد اشاره کرد و گفت: چنین ملاقاتی به هیچ وجه در دستور کار قرار ندارد و همانطور که جناب آقای دکتر روحانی هم تأکید کرده‌اند نه تنها امکان ملاقات دوجانبه وجود ندارد، بلکه قبل از بازگشت آمریکا به برجام و رفع مجدد تما‌می‌تحریم‌های ‌هسته‌ای اصولاً زمینه‌ای برای حضور آمریکا در جلسات مذاکراتی ایران با کشورهای باقی‌مانده در برجام هم وجود ندارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی