[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

ظریف در اجلاس اتحادیه آیورا: امنیت منطقه را نمی‌توان از بیرون خرید، روزنامه شیراز نوین

وزیر خارجه کشورمان تأکید کرد: دیپلماسی قایق‌های توپ‌دار مانع جدی در مسیر حاکمیت قانون است.
به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف در سخنرانی خود در سومین اجلاس اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) گفت: دریاها و اقیانوس‌ها آینده ما هستند و زندگی بیش از سه میلیارد نفر به دریاها و سواحل آن وابسته است.
وی افزود: اقیانوس هند ذخایر زیادی دارد که باید برای بهره‌مندی جوامع و کشورهای حاشیه این پهنه آبی کشف شود.
ظریف اضافه کرد: اقتصاد آبی به عنوان یک مدل و رویکرد بهره‌برداری جامع با ملاحظات محیط زیستی و مسائل اجتماعی است.
وزیر خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: ابعاد اجتماعی اقیانوس هند مربوط به نقش مهم این اقیانوس در امنیت غذایی و رفاه جوامع و کشورهای حاشیه این اقیانوس است و امنیت غذایی و امنیت کشتی‌رانی باید در اولویت توجه و تمرکز قرار گیرد.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه اقیانوس هند با چالش‌های زیادی مواجه است، قاچاق اعم از قاچاق انسان، مواد مخدر، اسلحه و ماهیگیری غیرقانونی، آلودگی و بهره‌برداری غیرقانونی از منابع دریایی را از جمله این چالش‌ها عنوان و اظهار کرد: امنیت و ثبات این اقیانوس برای همه ما بسیار مهم است.
ظریف تأکید کرد: برای همه ما افزایش یک‌جانبه‌گرایی، افراط‌گرایی و دیپلماسی قایق‌های توپ‌دار مانع جدی در مسیر حاکمیت قانون است و اقدامات غیرقانونی علیه شهروندان، تروریسم اقتصادی است و اینها نه تنها از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی کشورهای حاشیه اقیانوس هند، بلکه چالشی برای دستاوردهای جهانی است که تاکنون و طی دهه‌های گذشته حاصل شده است.
وی با تأکید بر اینکه شکوفایی اقتصاد آبی نیاز به امنیت و ثبات در کل منطقه دارد، افزود: جمهوری اسلامی‌ ایران اعتقاد دارد که این سرمایه، برآمده از همکاری کشورهای منطقه باشد و نمی‌توان آن را از بیرون خریداری کرد؛ زیرا این امر منجر به افزایش پایگاه‌های نظامی ‌در منطقه خواهد شد. ظریف در پایان گفت: ما آماده همکاری جمعی در این زمینه هستیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی