[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۱
  • دوره جدید

حضور پررنگ هنرمندان فارس در جشنواره هنرهای تجسمی فجر، روزنامه شیراز نوین

ایسنا: رئیس انجمن هنرهای تجسمی استان فارس گفت: هنرمندان فعال فارس در نهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر حضوری پررنگ داشتند.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی فرهنگ و ارشاد اسلامی، مصطفی راسخی گفت: با پیگیری‌های انجام شده، 50 اثر از آثار راه یافته هنرمندان فارس به جشنواره نهم هنرهای تجسمی فجر، در شیراز هم به نمایش درخواهد آمد.
او با بیان اینكه جشنواره فجر تجسمی امسال برای اولین بار از 3 تا ٣٠بهمن در موزه هنرهای معاصر دایر شده است، گفت: رویکرد امسال جشنواره تجسمی فجر همانند دوره گذشته، رویکردی بین‌رشته‌ای است؛ نگاهی که در آن ایده هنرمند و خلاقیت هنری مورد توجه قرار دارد.
رئیس انجمن هنرهای تجسمی فارس با اشاره به ارائه چشمگیر پروژه‌های چیدمانی در جشنواره فجر امسال، گفت: در جشنواره امسال ١٢٥ اثر حضور دارد که ١٠٢ اثر در بخش رقابتی جشنواره و بقیه آن‌ها در بخش مفاخر به نمایش در می‌آید. از میان این آثار ٥٣ اثر به صورت پروژه‌ای ارائه شده و ٧٢ تک اثر نیز وجود دارد. وی همچنین عنوان کرد: آن طور که دبیرخانه جشنواره اعلام كرده، امسال شهرستانی‌ها حضور پررنگ‌تری دارند؛ تا جایی که تعداد آثار آن‌ها از هنرمندان پایتخت‌نشین پیشی گرفته است. تعداد شرکت‌کنندگان شهرستانی در نهمین جشنواره تجسمی فجر  ٦٥نفر و از تهران ٤٥نفر است؛ همچنین ١٠ هنرمند خارجی نیز از سه کشور ایالات متحده آمریکا، بلژیک و برزیل در بخش نهایی نهمین جشنواره تجسمی حضور دارند. رئیس انجمن هنرهای تجسمی فارس اضافه كرد: علی‌رغم پیشتازی زنان در مرحله اول داوری، تعداد هنرمندان مرد حاضر در بخش رقابتی نهمین جشنواره بین‌المللی فجر از تعداد زنان بیشتر است و 6٤درصد از آثار هنرمندان در بخش نهایی جشنواره سهم مردان و 36درصد سهم زنان شد. وی یکی از نکات قابل توجه جشنواره نهم حضور هنرمندان با طیف‌های مختلف در مدارک تحصیلی دانست و افزود: در میان راه‌یافتگان به مرحله نهایی این جشنواره ٤٨درصد دارای مدرک تحصیلی کارشناسی، ٢٦درصد کارشناسی ارشد و 1.6درصد دکتری دارند. ٩درصد شرکت‌کنندگان دارای مدرک تحصیلی کاردانی، ١٠درصد دیپلمه و 6/2درصد در حال تحصیل هستند. کمتر از ١درصد از شرکت‌کنندگان نیز تحصیلات حوزوی دارند. راسخی گفت: در نهمین جشنواره تجسمی فجر امسال در کنار اسامی هنرمندان جوان که بیشتر آن‌ها برای اولین بار است که در این جشنواره شرکت کرده‌اند، نام هنرمندان باسابقه‌ای همچون آنه محمد تاتاری، بهزاد شیشه‌گران و پیمان مهدی‌زاده نیز به چشم می‌خورد و در واقع ٤٦درصد آثار نهایی جشنواره متعلق به هنرمندانی است که برای نخستین بار در این جشنواره شرکت می‌کنند. نهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر با حمایت دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر با میزبانی موزه هنرهای معاصر تهران و فرهنگسرای نیاوران ۳ تا ۳۰بهمن در تهران دایر شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی