[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۵
  • دوره جدید

سیاست روز، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

حولات مهمی درمنطقه اتفاق خواهد افتاد. چونان گذشته کسی دنبال جنگ نیست چرا که هزینه‌های جنگ خصوصاً در بعد سیاسی بسیار سنگین برآورد می‌شود. کشورهای منطقه به دنبال دوری از تنش‌هایی هستند که تبدیل به نبردهای میدانی شود. با این اوصاف باید فکری به حال تحولات اقتصادی کرد تا ازگردش وتبادلات تجاری عقب نمانیم.
اتفاقی که در یک مقطع برای اقتصاد قطر افتاد و ما به عنوان همسایه دیوار به دیوار نتوانستیم نیازهای کلی قطر را تأمین کنیم و پای تجار ترک به این کشور باز شد می‌تواند یک هشدار جدی برای اقتصاد ایران در بُعد برون‌گرا باشد. شاید بیشترین چیزی که به عدم تمایل برای مصرف کالای ایرانی درقطر منجر شد ضعف در بسته‌بندی بود...

ضعفی که باید دید ازآن تاریخ تا کنون به جبران آن همت کرده‌ایم یاخیر؟ اگر این پرسش را ازما به عنوان روزنامه‌نگار بپرسید پاسخ‌مان منفی است چرا که ازآن تاریخ تا کنون خبری ازسرمایه‌گذاری دراین زمینه نبوده است ومسئولان مربوطه کماکان از درون اتاق جلسات آمارهای عجیب وغریب ارایه‌ می‌دهند.
با پایان جنگ در سوریه عربستان سعودی هم به‌شدت تغییر موضع داده است وحالا به عنوان یکی از کشورهای عربی که خود را حامی رژیم اسد معرفی می‌کند در مجامع بین‌المللی ظاهر می‌شود. باید دید چرا عربستان سعودی در مقطعی خواستار برچیده شدن نظام حاکمیتی در سوریه بود و برای ساقط شدن رژیم اسد سرمایه‌گذاری وهزینه‌های‌ سنگین می‌کرد و حالا به یکی از حامیان رژیم اسد تبدیل شده است؟ تمام این معادلات را باید در روابط اقتصادی جستجو کرد. عربستانی که در تمام این سال‌ها به پایگاه بزرگ مخالفان رژیم سوریه تبدیل شده بود و هزینه‌های ‌سنگین را عهده‌دار می‌شد، حالا برعلیه مخالفان آن رژیم موضع گرفته است.
اما رژیم اسد توانست با بهره‌گیری از توافقات قدیمی وجدید هم‌پیمانان خود از مهلکه جان به سلامت برد و دوباره به سازماندهی قوای خود اقدام کند. پس مجادله با این رژیم از سوی دولت‌های ‌عربی که حالا به سوریه به عنوان یک بازار بزرگ مصرف و درآمدزا نگاه می‌کنند بی‌فایده است. این روزها در مجامع خبری ، گفتگو درباره  بازسازی روابط سیاسی عربستان و سوریه درصدر اخبار قرار دارد.
عربستان حتی درحال این بازسازی با ایران قرار دارد چرا که آنچه برای این کشور مهم است سبقت اقتصادی و قبضه بازار‌های ‌جهانی ومنطقه است. عربستان با اجرای سیاست‌های‌ خاص سعی در عادی‌سازی روابط با سوریه دارد. اینگونه که از اخبار منتشره برداشت می‌شود عربستان این روزها  و به طور پی درپی به مخالفان اسد پاسخ منفی می‌دهد و گویا مخالفان اسد حسابی پایگاه اصلی خود را از دست داده‌اند.
عربستان در این شرایط سعی دارد با عقب زدن مخالفان، حسن‌نیت خود را به اسد ثابت کند. توقف انتقادات شدید به دولت اسد در مجامع رسانه‌ای ملی و بین‌المللی، ممانعت از جمع‌آوری کمک‌های‌ نقدی برای گروه‌های ‌مخالف سوری و بلوکه شدن حساب‌های ‌بانکی چهره‌های‌مخالف اسد در عربستان سعودی نشانه‌های ‌آشکاری از این اقدام صریح است.
حالا همه مخالفان سلاح به‌دست درسوریه طعم شکست واقعی را چشیده‌اند و از آن جبهه گسترده خون وآتش چیزی باقی نمانده، اقتصاد جنگی رو به افول و دوران بازسازی درحال آغاز است. کشورهایی که به فکر فردای اقتصاد خود هستند قراردادهای جدید با پشتوانه اقتصاد بین الملل منعقد می‌کنند وکشورهایی که هنوز خود را درمعرکه جنگ فرض می‌کنند به طور قطع از قافله این تحولات پرسود عقب خواهند ماند.
اقتصاد ایران هم در چنین شرایطی قرار دارد، یک بازار 80میلیون نفری بزرگ که باید از دست قاچاقچی جماعت خلاص شود و به مسیر طبیعی خود بازگردد. مذاکرات جدید وشاید خاتمه یافته فرانسه از این دست مذاکرات و فرصت‌های ‌سرمایه‌گذاری است که باید به جد مورد توجه قرار بگیرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی