[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

توجیه سیاست‌های ضدایرانی آمریکا از زبان پمپئو، روزنامه شیراز نوین

وزیر امور خارجه آمریکا بر مداخله در امور کشورها از جمله در منطقه خاورمیانه صحه گذاشت. به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانسی در دانشگاه کانزاس بر مداخله دولت این کشور در امور داخلی دیگر کشورها صحه گذاشت و در اظهاراتی مداخله‌جویانه گفت: حقوق سلب‌ناشدنی، کانون هویت ما به عنوان ملت آمریکا است. ما از نقض این حقوق در هر زمان و هر جایی که با آن مواجه شویم، بیزاریم؛ به همین خاطر است که من همیشه از طرف مردم ایران،‌ ونزوئلا، چین و دیگر ملت‌هایی که مزایای ما را ندارند، صحبت می‌کنم. آن‌ها درست به اندازه ما استحقاق بهرمند شدن از آزادی‌های خدادادی را دارند.
پمپئو در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا قادر است با توجه به تنش‌های میان رژیم صهیونیستی و ایران، متحدانش در منطقه را از آن‌چه  خصومت ایران عنوان شد حفظ کند، گفت: وقتی دولت ترامپ روی کار آمد، ما از پازل بزرگ‌تر خاورمیانه شروع کردیم و به دولت قبلی و همچنین سیاست‌هایی که تا حد زیادی تغییرشان دادیم، دو انتقاد داشتیم. اول از همه این که ما برای حل کردن معمای میان فلسطین و اسرائیل تلاش زیادی کرده‌ایم. این یک مشکل سخت است که این دو ملت باید سرانجام خودشان آن را حل کنند، اما ما تا حد زیادی روی آن کار کرده‌ایم. ما به مدت دو سال و نیم است که در این باره در منطقه رایزنی کرده‌ایم و فکر کنم، در هفته‌های آتی،دیدگاه‌مان را اعلام خواهیم کرد و امیدوارم بقیه جهان و به ویژه کشورهای منطقه آن را به عنوان بنیانی ببینند که بتوان با تکیه بر آن پیش رفت.
پمپئو در ادامه با طرح ادعاهایی علیه ایران مدعی شد: دومین مورد، اصولی بود و آن شناسایی حکومت  انقلابی ایران به عنوان مشکل اصلی خاورمیانه بود که موجب ایجاد بی‌ثباتی می‌شود. اگر به مشکلات نگاه کنید، می‌بینید که اگر عراق در پابرجا بودن با استقلال یک‌پارچه‌اش با مشکل مواجه است، مسئله جمهوری اسلامی ایران است. اگر به امنیت اسرائیل در مرز شمالی آن نگاه کنیم، [مشکل] حزب‌الله است که تحت حمایت ایران است. اگر به سوریه نگاه کنید، می‌بینید که سپاه پاسداران باعث شد حکومت اسد بتواند موفق به آواره شدن شش میلیون نفر از سوریه شود. امروزه، حوثی‌ها در کشوری به نام یمن، موشک‌هایی به سمت عربستان سعودی می‌فرستند.
وی پس از تمجید از مردم ایران و اشاره به پیشینه تاریخی غنی‌ آن‌ها گفت که مأموریت ما دو بخشی است. اول این است که ائتلافی با کشورهای خلیج‌فارس، اسرائیل، شرکای اروپایی و کشورهایی از آسیا تشکیل دهیم تا بتوانیم تنش‌ها را کاهش دهیم و سامانه‌های دفاعی تنش‌زدا ایجاد کنیم. کاری که ما در تنگه هرمز انجام می‌دهیم این است که شرایطی با خطر کمتر درگیری ایجاد کنیم. مأموریت دوم نیز این بوده است که از ثروت و منابع مورد نیاز حکومت ایران برای آن چه  اعمال کارزارهای ترور آن در سراسر جهان می‌خواند، جلوگیری کنیم.
وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه با توجه به تمایلی که این کشور اخیراً به مذاکره با ایران نشان داده است، گفت که او[پمپئو] دوازده شرط گذاشته است و رئیس‌جمهور آمریکا مایل است با مقامات ایرانی دیدار کند چرا که آمریکا می‌خواهد در نهایت این مشکل را از طریق دیپلماسی حل کند. ما خیلی دوست داریم که ایران به جامعه بین‌المللی بازگشته و تلاشش برای اشاعه تسلیحات هسته‌ای، ساختن موشک‌های بالستیکی که نه تنها منطقه را تهدید می‌کند بلکه به زودی اروپا را هم تهدید خواهد کرد متوقف کنند و آن‌ها را متقاعد کنیم که ایجاد کارزاهای ترور در بیش از ده‌ها کشور، مطابق منافع ملی‌شان نیست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی