[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۷
  • دوره جدید

هنرجویان هنرستان شهید ترابی هم‌پیمان شدند، روزنامه شیراز نوین

با قدم نهادن به آستانه‌ چهارشنبه آخر سال، بازار فروش مواد محترقه و آتش‌زا به طرز چشمگیری افزایش می‌یابد. پرواضح است که مهم‌ترین خریداران چنین کالایی نیز جوانان و نوجوانانی هستند که سرشار از شور و هیجان دوران بلوغ و نوجوانی، سعی در تهیه و به دست آوردن آن دارند. افسوس را که پس از پایان یافتن آن شب پرهیجان است که شاهد نتایج و عملکرد چنین کالایی خواهیم بود. خوشبختانه در کنشی مثبت که خود نشانه‌ بلوغ فرهنگی است، از پیمانی میان هنرجویان یکی از هنرستان‌های شیراز خبردار شدیم که در نوع خود بسیار پر ارج است.
سعید خادمی، مسئول کمپین مردمی «ما صدای بختگان هستیم» با فرستادن گزارشی برای شیرازنوین، از این اقدام فرهنگی آگاهمان کرد که شرح آن در زیر مشاهده می‌گردد:
«هنرجویان هنرستان شهید ترابی ناحیه دو شیراز، هم‌پیمان شدند که امسال چهارشنبه سوری را مانند نیاکان خود، به صورت سنتی و بدون آسیب رساندن به دیگران برگزار کنند. این دانش‌آموزان که پیشاپیش با اقدام در جهت اجرای طرح‌هایی مثل تردد با دوچرخه و همچنین حمایت فعالانه از کمپین ما صدای بختگان هستیم، علاقه‌مندی خود را به شرکت در برنامه‌های جمعی سازنده نشان داده بودند، پیمان نامه‌ای را با مضمون زیر تهیه و امضا کردند و عنوان داشتند که اجازه نخواهند داد چهره زیبای چهارشنبه سوری مخدوش شود.
بسم الله الرحمن الرحیم
در دنیای خشونت زده امروز، دریغ است سنت زیبایی مانند چهارشنبه سوری که نمادی از مهر، شادی، گرمی و نوع‌دوستی بوده است، در بی‌اطلاعی ما تبدیل به مراسمی سرشار از خشونت، آزار به دیگران، خطرات جانی و آلودگی‌های صوتی شود. 
با گرامی‌داشت یاد شهدای آتش‌نشان و ضمن احترام به تلاش‌های تمام آتش‌نشانان، ما هنرجویان هنرستان شهید ترابی پیمان می‌بندیم که در مراسم چهارشنبه سوری امسال از انجام هر عملی که به اصالت این مراسم باستانی آسیب می‌رساند خودداری کرده و به جای چهره‌‌ای ویرانگر، چهره‌ای زیبا از چهارشنبه سوری ارائه کنیم.
پس از امضای این بیانیه، دانش‌آموزان به ابراز نظر درباره راه‌های بهتر برگزار شدن چهارشنبه سوری پرداختند. سلمان بصیری، از دانش‌آموزان این هنرستان اعلام‌کرد به جای هزینه جهت خرید مواد محترقه و ترقه، به نیازمندان کمک خواهد کرد. یاسین رضایی، دیگر دانش‌آموز مدرسه نیز اعلام کرد مانند پیشینیان خود، چهارشنبه سوری را تبدیل به محلی برای شادی و مهربانی خواهیم کرد، نه آزار و نفرت‌افکنی. امیرحسین فلک، هنرجوی کامپیوتر اعلام کرد نباید اجازه دهیم چهارشنبه سوری، چهارشنبه سوزی شود. ارشیا خسروانی نیز سبک جدید چهارشنبه سوری را مخالف اهداف اولیه آن دانست و از هم‌سن و سالانش خواهش کرد تلاش کنند چهارشنبه سوری بی‌خطر و شادی را پشت سر بگذارند. بنر مربوط به این بیانیه جهت یادآوری به دانش‌آموزان در حیاط مدرسه نصب شده است». 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی