[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۴
  • دوره جدید

آب اولویت اول فارس است ، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس در حوزه اقتصاد مقاومتی و رفع موانع تولید اقدامات خوبی صورت گرفته است و نشانه آن کاهش نرخ بیکاری، جذب سرمایه‌گذاری‌های‌ داخلی و خارجی و کاهش مشکلات اقتصادی است.
به گزارش شیراز نوین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت‌الله‌رحیمی در جلسه مشترک ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید که با حضور معاون اقتصادی وزارت کشور برگزار شد، اظهارداشت: یکی از مشکلات اصلی کشور تمرکزگرایی و تصمیم‌گیری در سطح ملی است که باید کاهش پیدا کند و اخیراً دولت در این زمینه تلاش‌هایی را صورت داده است. نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به ظرفیت‌های ‌فراوان و سابقه دیرینه این استان در زمینه برنامه‌ریزی وتهیه طرح‌های‌آمایش سرزمین و توسعه منطقه‌ای‌در سازمان برنامه و بودجه و دانشگاه شیراز و گروه‌های‌تدوین در دستگاه‌های ‌اجرایی، افزود: همه دستگاه‌های‌ اجرایی استان فارس دارای سند راهبردی هستد که فعالیت‌های‌ آنان را مشخص می‌کند و در این سندها، وضعیت موجود، وضعیت مطلوب و راهکارهای رسیدن از وضع موجود به وضع مطلوب ترسیم شده است. 
وی با بیان این که در اسناد دستگاه‌های‌اجرایی اهداف مشخص شده و زمان‌بندی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت صورت گرفته است، گفت: طرح‌های‌کوتاه مدت پروژه‌هایی هستند که بالای 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارند و طی یک‌سال آینده باید به بهره‌برداری برسند که در حوزه عمرانی با توجه به فعالیت دو هزار و 500 پروژه در استان فارس، 30 درصد آن‌ها ‌بالای 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارند. استاندار فارس طرح‌های‌ میان‌مدت را پروژه‌های ‌در حال اجرا با کمتر از 70 درصد پیشرفت فیزیکی دانست و ادامه داد: طرح‌های‌بلند مدت بر مبنای مزیت‌های‌نسبی و پتانسیل‌های‌استان در حوزه‌های‌کشاورزی، صنعت، معدن، گردشگری، بازرگانی و ...تعریف می‌شوند. 
دکتر رحیمی با بیان این که استان فارس دارای ظرفیت‌های‌خوبی است و برنامه‌ریزی مناسب و هدف‌گذاری کمی دقیقی برای بهره‌برداری از این توانمندی‌ها‌ صورت گرفته است، افزود: در زمینه مسائل زیربنایی اولویت‌بندی صورت گرفته است و بر این اساس موضوع آب به ترتیب در بخش‌های‌شرب، کشاورزی و صنعت و همچنین بحث فاضلاب اعم از خطوط فاضلاب، تصفیه‌خانه و پساب فاضلاب مورد توجه قرار گرفته است. نماینده عالی دولت در استان فارس راهسازی را از دیگر اولویت‌های‌ این استان در بخش‌های ‌زیربنایی دانست و افزود: هم اکنون کارگاه‌های ‌راهسازی در چهارگوشه فارس فعال هستند و علی‌رغم عقب‌ماندگی تاریخی این استان در حوزه راهسازی، تلاش می‌کنیم این فاصله را کاهش دهیم. وی با بیان این که آزاد راه شیراز- اصفهان یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های‌ وزارت راه و شهرسازی است، ادامه داد: بزرگ راه‌ها ‌و راه‌های‌اصلی زیادی در شهرستان‌های‌مختلف استان فارس در حال اجراست. استاندار فارس با اشاره به این که توسعه و تجهیز سالن‌های‌فرودگاه‌های‌ این استان دارای آثار مهمی در تقویت اقتصاد مقاومتی و توسعه گردشگری است، اظهارداشت: دولت برنامه‌های‌خوبی را برای ساخت و توسعه سالن‌های‌داخلی و خارجی فرودگاه شیراز تدوین و اجرا کرده است. دکتر رحیمی با تأکید بر این که در زمینه انرژی فعالیت‌های‌خوبی در سطح استان فارس صورت گرفته است، افزود: در زمینه انرژی‌های ‌نوین استان فارس جزء استان‌های ‌برتر کشور محسوب می‌شود. 
نماینده عالی دولت در استان فارس ادامه داد: در زمینه ورزش، هنر و بهداشت و درمان اقدامات قابل توجهی در سطح استان صورت گرفته و به اقتصاد این بخش‌های ‌توجه ویژه‌ای شده است. وی با اشاره به اجرای طرح‌های ‌ابتکاری مانند هر بنگاه اقتصادی یک اشتغال که در کاهش نرخ بیکاری نیز مؤثر واقع شد و همچنین هر فرماندار 200 اشتغال در سال 98 که با ارائه کد بیمه افراد، ارزیابی خواهد شد، افزود: راه‌اندازی ستاد رفع موانع تولید، ستاد گلخانه‌ها‌ و صدور مجوزهای بدون نام از جمله فعالیت‌های‌استان فارس برای رونق تولید و شکوفایی اقتصاد بوده است. استاندار فارس واگذاری طرح‌ها‌ به بخش خصوصی و تعاونی، استفاده از ماده ۱۹ و ۱۸ قانون بودجه، پرداخت وام به پیمانکاران دستگاه‌های ‌اجرایی، استفاده از منابع شرکت‌های‌دولتی و غیردولتی برای غلبه بر کسری اعتبارات را از جمله برنامه‌های ‌این استان در حوزه اقتصادی دانست و گفت: تلاش کرده‌ایم از ظرفیت نهادها و بنیادهایی مانند بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، بنیاد علوی، بنیاد غدیر، شستا و... در زمینه توانمندسازی و همچنین ایجاد اشتغال در استان فارس استفاده کنیم. 
دکتر رحیمی بهره‌گیری از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور به ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس، استفاده از صندوق توسعه ملی و ظرفیت تأمین مالی خارجی در قالب فاینانس را از دیگر برنامه‌های ‌مدیریت ارشد استان فارس در حوزه اقتصادی برشمرد و گفت: در همین راستا از تهاتر و تسویه اوراق مشارکت برای استفاده از ظرفیت‌های ‌قانونی را در دستورکار قرار داده‌ایم. 
نماینده عالی دولت در استان فارس استفاده از ظرفیت خیرین در حوزه‌های ‌مسکن‌سازی، مدرسه‌سازی، بهداشت و درمان، آب، شهرسازی و نخبگان را از دیگر اقدامات این استان برشمرد و گفت: تلاش کرده‌ایم از ظرفیت اعتبارات وزارتخانه‌ها‌ و توانمندی‌های ‌شرکت‌های‌ بیمه، تعاونی‌های‌ ان جی ‌اوهایی مانند انجمن انبوه‌سازان در راستای توسعه اقتصادی استان فارس بهره‌برداری کنیم. در این جلسه گزارشی از بازدیدهای معاون اقتصادی وزارت کشور از طرح‌های‌اقتصادی و عمرانی استان فارس ارائه و پیشنهاداتی به منظور تسریع در اجرای این طرح‌ها‌مطرح و به تصویب رسید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی