[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

واگذاری اراضی شیب‌دار برای ایجاد باغ بَر انجیر، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به نیاز باغداران شهرستان استهبان به بَر انجیر، گفت: آمادگی واگذاری اراضی شیب‌دار به منظور احداث باغ بَر انجیر داریم.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، محمدمهدی قاسمی در بازدید از باغ‌های انجیر استهبان، افزود: احداث باغ بَر انجیر تولید بیشتر محصول و کاهش قیمت بَرانجیر را به دنبال خواهد داشت.
به گفته وی بزرگترین انجیرستان دیم دنیا با یک اکوسیستم خاص درشهرستان استهبان قرار دارد که سنت‌ها‌ و دانش بومی حاکم به توسعه این باغ‌های ‌قدیمی کمک کرده است.
این مسئول با اشاره به اقدامات انجام شده به منظور ثبت جهانی انجیر، تصریح کرد: آخرین ویرایش‌های‌بسته ثبت جهانی انجیر توسط مؤسسه پژوهش‌های ‌برنامه‌ریزی و اقتصاد کشاورزی انجام و به دفتر فائو ارسال شده و منتظریم در کوتاه مدت جشن ثبت جهانی  انجیر را با مردم استهبان برگزار کنیم.
قاسمی یادآورشد: مکان‌های‌خاصی مانند انجیرستان استهبان که بر پایه دانش بومی بنیان نهاده شده و پایداری خود را به صورت طبیعی حفظ کردند به عنوان یک ظرفیت ویژه برای شهرستان استهبان، استان فارس و کشور جمهوری اسلامی ایران مطرح شده‌اند‌.
به گفته وی با ثبت جهانی انجیرستان دیم استهبان، یک ظرفیت جهانی برای حفظ و حراست آن ایجاد می‌شود.
او با اشاره به اینکه قسمت عمده‌ای از انجیر تولیدی به خارج از کشور صادر می‌شود، افزود: صادرکنندگان ضمن توجه به مسائل بسته‌بندی محصول و پیدا کردن مقاصد صادارتی جدید به غیر از کشور‌های ‌معمول مثل چین باید کشورهایی برای صادرات انتخاب کنند که کمترین میزان تعرفه‌ها ‌را داشته و مطالباتشان سهل الوصول‌تر باشند.
قاسمی حضور و استفاده از ظرفیت استارت آپ‌ها‌به منظور شناساندن محصول انجیر به مردم کشور و دیگر نقاط دنیا بسیار مهم دانست.
وی یادآور شد: شرکت شهرک‌های‌کشاورزی در شهرستان استهبان مستقر بوده و همه سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در این بخش می توانند از تسهیلاتی که این شرکت در اختیار می‌گذارد بهره‌مند شوند. 
قاسمی افزود: به هر سرمایه‌گذار علاقه‌مند به کار در حوزه فرآوری انجیر تسهیلات با بهره 15 درصد پرداخت می‌شود.
وی گفت: اقدامات مؤثری برای کاهش آفات و امراض نباتی، متناسب‌سازی بَر و تأمین نیاز آبی درختان انجام شده اما کارهای فنی دیگری مانند احداث پوشش‌های‌توری نیز باید انجام شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس افزود: پوشش‌های‌توری در کاهش مصرف آب و حفاظت درختان از پدیده‌های‌جوی مانند تگرگ مؤثر هستند که در مراکز تحقیقات مدل این موضوع بررسی شده و امیدواریم با بسته‌های‌حمایتی پیش‌بینی شده  و با اعطای تسهیلات بانکی این امر محقق شود.
وی گفت: سطوح آبگیر بارانی پای درختان که با محاسبه و بر اساس میزان بارندگی تعبیه شده، نحوه جمع‌آوری محصول، بَردادن و بارور کردن محصول و تیمار درختان بر اساس دانش بومی است.
قاسمی از دیگر اقدامات بر اساس دانش بومی به انجام مراحل داشت درختان، فرآوری و فروش توسط مردم، نحوه استقرار و استفاده از کارگران بومی اشاره کرد و افزود: این اقدامات باعث شده که انجیرستان استهبان به عنوان یک اکوسیستم خودجوش، پایدار و ارزشمند باقی ‌بماند‌.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس ادامه داد: رقم‌های‌انجیر دیم غالباً از انجیرستان‌های ‌استهبان قلمه گرفته شده و به سایر مناطق منتقل می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی