[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

کنایه صنعتی شدن، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

توسعه فارس یک کنایه است. ما اگر موفق به اجرای طرحی به منظورایجاد رضایت در اهداف اقتصادی و برای ماندگاری روستاییان در روستاها شده بودیم این همه دغدغه مهاجرت و حاشیه‌نشینی و تمرکز جمعیت مصرف‌کننده در شهرهای بزرگ و کوچک را نداشتیم .
باورمان این است که عدالت اجتماعی اقتصادی در بسیاری مناطق رعایت نشده است وباعث شده تضادی بنام منطقه محروم ایجاد شود و مردم با این نگاه که عدالت در شهرهای بزرگ متمرکز شده است راهی شهرها و سراب شهرنشینی شوند، تولیدکنندگانی که به مصرف‌کنندگان امروزی تبدیل شده‌اند. حالا به نظر می‌رسد این ارقام میلیاردی که با هدف تولید اشتغال در روستاها صرف می‌شود بازده چندانی نداشته باشد چرا که نه نسل در مناطق روستایی در حال تغییر است ویا تغییر یافته و سطح انتظارات بیش از چیزی است که با یک دارقالی در پوشش مشاغل  خانگی مجاب شود...

از طرفی صنایع دستی ما  در حال حاضر قدرت صادرات و درآمدزایی ندارد و از طرفی رقبا به شدت درسایه غفلت جای خالی ما را پر کرده‌اند. می‌توان این گونه پنداشت که بزرگترین ضربه تحریم‌ها، خواسته و ناخواسته محرومیت ایران از حضور در بازارهای جهانی بوداست.  آنچه می‌توانستیم از قبل صنایع دستی و فروش آن ارزآوری داشته‌باشیم ونسبت به آن بی‌تفاوت بودیم.  
 نقطه سرخط - ادامه سیاست‌های‌پرتنش و جنجالی در منطقه و سطح جهان دستاوردی جز عقبگرد برای کشور ما نداشته و ندارد هرچند نمی‌توان دو دستی مملکت را تقدیم خواسته‌های‌خارجی کرد اما بایدبا سواد دیپلماسی  قادر باشیم اقتصاد کشور را سرپا و جدایی از سیاست‌های خسته‌کننده اداره کنیم. فارس پر از ابهامات اقتصادی است که زاییده تحولات سیاسی در آن است.  استان پهناور با داشته‌های‌ بسیار ایرانی کوچک که هر کاری در آن با هدف تولید ثروت ممکن است.
در هفته‌ها و روزهای خاص برای خالی نبودن عریضه سفرها تشدید می‌شود و بازدیدها فضونی می‌یابد و مقامات ارشد در این سفر‌ها ‌در سطح یک نظام پادشاهی تشریفات راه می‌اندازند و کودکان به مناسبت ورود آنان شعرخوانی می‌کنند.
ورود مقامات ارشد با هزینه‌های‌ آنچنانی گرامی داشته‌می‌شود و در انتها باید انتظار کشید. آقای رئیس آقای نماینده محض رضای خدا کاری کنید چرخ توسعه استان بچرخد اجرای نمایش و سخنرانی کافی است. چرا کفش‌های ‌مهندسی خاکی نیست ؟رنگ خاک رنگ کار است.
 نقطه سرخط- چند روز پیش معاون وزیر کشور از ۱۹شهرستان در استان فارس بازدید کرد. آنتن تلفن همراه بعد هفته دولت قطع شده بود انگار زیر ساخت‌ها‌ضعیف است! 
طرح‌ها و پروژه‌های بسیاری درطول این هفته و آن دهه  افتتاح شده و این طور که می‌گویند باید جشن خودکفایی گرفت.
ضعف در جلب وجذب سرمایه‌گذاران بعضی صنایع را به تعطیلی کشانده است. خیلی‌ها بیکارند، بانک‌ها ‌اقساط معوق مانده را خود را می‌خواهند. آن کارگاه مصادره شده وتوسط بانک تا اطلاع بعدی تعطیل است.
عضو هیئت‌مدیره و مدیرعامل آن کارخانه نیمه تعطیل در سفر خارجی به‌سر می‌برد و تا ماه آینده باز نمی‌گردد. شاید یکی از دلایل ممنوع الخروج کردن آقای مدیر عامل وعضو هیئت مدیره همین دهن‌کجی‌ها ‌به اقتصاد کشور است. بانک‌ها‌ کوتاه نمی‌آیند، آقای مدیرعامل خارج چه می‌کنید؟ رسیدگی به امور دارایی‌های‌ خارج شده  از کشور از جمله شرح وظایف ایشان در سفرهای خارجی است.  ایرانیان بیشترین خرید ملکی و سرمایه‌گذاری را در کشور همسایه نظیر ترکیه  وقطر داشته‌اند. در قطر موج ایرانیان مشتاق سرمایه‌گذاری را شاهدیم. درحالی که  ما این طرف دنیا  نشسته‌ایم و بسترهای لازم  برای رشد و توسعه سرمایه‌گذاری را مهیا می‌کنیم گروهی مشتقاق  آن طرف دنیا  چلوکبابی و هایپرمارکت و  شرکت‌‌های‌ بزرگ و کوچک تأسیس می‌کنند و اگر خوب دقت کنید شناسنامه همه آنها ایرانی است. از حرف تا عمل فاصله بسیار است، ما حرف می‌زنیم و دکترای خطابه داریم، آن طرف بدون شعار عمل می‌کنند.  وقتی این جا سرمایه‌گذار داخلی امنیت نداشته‌باشد به سرمایه‌بر و سرمایه‌گذار خارجی برای دیگران تبدیل و راهی کشورهای ثالث می‌شود.  آیا به اندازه یک کارگاه با اشتغال ۲۰۰ نفر همت کرده‌ایم.  گرفتاری فارس از گذشته‌ای شروع شد که برخی با تظاهر قدرت را در جهت معکوس آن به‌دست گرفتند. آن‌روز تلفن‌همراه آقای معاون وزیر آنتن  نداشت و همه آن بزرگ‌نمایی‌ها ‌لو رفت. ماجرای معادن و آن گورخر‌های ‌بهرام‌گور هم قصه بود،  از معادن ما سنگ استخراج می‌شود اما فرآوری نمی‌شود و اشتغال را همان‌جا دفن می‌کنیم . صادر سنگ یعنی صادرات اشتغال برای دیگران. صادرات سنگ یعنی  یک نفر آن طرف آب صنعت فرآوری راه انداخته  که شناسنامه‌اش ایرانی است.  چه باید کرد وقتی صحبت از آقازاده‌ها ‌می‌شود و باید به اسناد مالکیت صنایع ایجاد شده در خارج نگاهی دوباره انداخت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی