[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۹
  • دوره جدید

بازار مهر، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

قبل از آنکه به داستان گرانی تحصیل درکشور بپردازیم باید تکلیف اعتیاد دانش‌آموزان به مواد مخدر صنعتی وسنتی را روشن کنیم. داستان اعتیاد در سال‌های گذشته هم مطرح و بدون پاسخ ماند، اینکه ما یک موضوع مهم اجتماعی، فرهنگی وتربیتی را با بی‌توجهی از سر خود باز کنیم باعث تأسف است. این روزها مردم درحال گفتگو پیرامون خرید مهر هستند. خریدی که تا کمتر از ده روز دیگر خط فقر پر رنگی را ترسیم می‌کند. با این اوصاف شمار بازماندگان از تحصیل درجامعه افزایش خواهد یافت وقتی تحصیل علم گران است وخیلی‌ها از پس مخارجش برنمی‌آیند.
موضوع فراموش شده و یا مورد بی‌اعتنایی قرار گرفته استفاده موادمخدر توسط دانش‌آموزان، از آن دست مباحثی است که با ویرانی جامعه دریک سطح و طبقه‌بندی قرار می‌گیرد...

موضوع مواد مخدر و توزیع آن درمدارس و در بین دانش‌آموزان از یک خط توزیع منظم و هدفمند خبر می‌دهد که نسلی نو را نشانه رفته تا سالیان سال مشتریان ثابت خود را حفظ کند.
آمار توزیع به دلیل افزایش تقاضا بسیار بالاست. آمارهای کشفیات موادمخدری که توسط پلیس اعلام می‌شود نیز بسیار بالا وچشمگیر است وحکایت از فعالیت یک پروژه بزرگ اقتصادی دارد. آمارهای بزرگ حکایت از ضعف‌های بزرگتر دارد. ضعف‌هایی که نتوانسته دانش‌آموزان را از گرایش به موادمخدر مصون و منصرف کند. ما هم در داخل مدارس ضعف داریم و هم داخل خانواده‌ها‌ و یا به ‌طور اخص درخط خانه ومدرسه خصوصاً در مناطق آسیب‌پذیرجنوب شهربا مشکلات جدی مواجه هستیم.
اعتیاد دانش‌آموزی قابل‌انکار نیست چراکه آمارها عمق مصیبت را هویدا کرده و میزان آسیب‌های ‌ناشی از آن باید در تجزیه وتحلیل‌های ‌متخصصان امور اجتماعی قرار گیرد.
گاهی فکر می‌کنیم بیش از اندازه به مرزها نزدیک هستیم و یا سهولت توزیع و دسترسی به مواد مخدر دال بر ضعف نظارت‌هاست. نظارت‌های‌ ضعیفی که از خط مرزی نشأت گرفته و به عمق خاک کشورمان و در استانی مانند فارس تأثیرات منفی خود را می‌گذارد. 
ما درمورد پیشگیری از اعتیاد خصوصاً صف دانش‌آموزی سخنرانی‌های ‌بسیاری کردیم اما درعمل اتفاق خاصی نیفتاده است. افزایش آمارکشفیات ویا شمارمبتلایان به مواد مخدر نسبت به سال گذشته بحث برانگیز است، باید دید اعتبارات پیشگیری دراین حوزه در کدام بخش مصرف می‌شود که تأثیرات خود را باقی نمی‌گذارد. خانواده‌ها به عنوان مهم‌ترین نهاد اجتماعی در این بین بیشترین ضربات را در جریان فروپاشی تحمل می‌کنند.
دی‌ماه گذشته ( سال تحصیلی 97) رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام دریک اظهارنظر رسانه‌ای گفته  مصرف گل در بین دانش‌آموزان افزایش پیدا کرده و وزارت آموزش و پرورش هم در این زمینه بسیار بسته عمل می‌کند. به اعتقاد وی هنوز راهکار و برنامه جدی برای پیشگیری آسیب‌های اجتماعی در مدارس وجود ندارد.
سعیدصفاتیان در ادامه می‌گوید: اعتقادم براین است که دسترسی به مواد در دهه ۸۰ سخت‌تر از دهه ۹۰ بوده است. این بدان علت است که حالا در هر جایی نوجوان می‌تواند مخدر را پیدا کنند. طبق آمارهای به‌دست آمده از استان‌های کشور، زمان دسترسی به موادمخدر حداکثر بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه است. این برای برخی از دانش‌آموزانی که مصرف گل دارند، کمتر است. اگر بخواهیم به آمارهای جدید وقدیم مراجعه کنیم فقط چوب به مرده زده‌ایم و انگار قرار نیست درعمل ودرحوزه پیشگیری ورود کنیم. به‌طور مثال آمارهای اعلام شده می‌گوید معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدرکشور از کشف بیش از 12 تن موادمخدر و روان‌گردان در 20 استان کشور در دومین هفته شهریور ماه خبر می‌دهد. این کشف در نوع خود هم قابل ملاحظه است و هم خبر از تلاش روزافزون سوداگران مرگ علیه نسل جوان وآحاد مردم می‌دهد. متأسفانه کشف حشیش همچنان در صدر قرار دارد و در مراتب بعدی شیشه، هروئین و روانگردان‌ها مورد اقبال مصرف‌کنندگان قرار دارد.
نقطه سر خط - ما آنچنان داستان گرانی لوازم تحصیل را مطرح کردیم که موضوع اصلی سلامت دانش‌آموزی را تحت‌تأثیر خود قرار داد. به‌نظر می‌رسد باید درحوزه افزایش آگاهی دانش‌آموزان به جد تلاش کرد ودر اولین قدم باید دید چرا مواد مخدر در بین دانش‌آموزان دارای جاذبه است و پدید ه فقر تا چه اندازه می‌تواند تشدیدکننده آن باشد؟ همچنین ما برای انجام اقدامات بازدارنده در حوزه آموزش می‌توانیم از نیروهای نظامی (سرباز) وحوزوی دارای مدارک تحصیلی مرتبط با امور اجتماعی و روان‌پزشکی بیشترین استفاده را در سطوح ابتدایی، راهنمایی ومتوسطه داشته‌باشیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی