[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۵
  • دوره جدید

فرار مالیاتی پزشکان ، روزنامه شیراز نوین

از اردیبهشت ماه امسال همه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی مکلف شدند از پایانه فروشگاهی و دستگاه کارتخوان استفاده کنند اما تاکنون درصد کمی از پزشکان این دستورالعمل را اجرایی کردند. به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز،  22 اردیبهشت امسال بود که مدیرکل امور مالیاتی استان فارس از تکلیف شدن پزشکان به رعایت یک دستورالعمل خبر داد. بر این اساس از اردیبهشت ماه امسال همه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی مکلف شدند از پایانه فروشگاهی و دستگاه کارتخوان استفاده کنند. در حالی این قانون لازم‌الاجرا است که همچنان برخی از مطب‌های پزشکان بدون نصب کارتخوان و با دریافت پول نقد بیماران را ویزیت می‌کنند، موضوعی که سبب رفت و آمد بیماران بین باجه‌های بانکی  و مطب پزشکان برای پرداخت پول نقد شده است. با این وجود رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم عنوان کرده بود که پرداخت وجه نقد در مطب‌های پزشکان پذیرفته نیست و پزشکان باید با گذاشتن کارتخوان و استفاده از آن برای دریافت الکترونیک وجوه، جلو شبهات مبنی بر فرار مالیاتی را بگیرند. دادستانی شیراز نیز به صورت ویژه به این موضوع مطرح کرد اما در نهایت با گذشت چند ماه از اجباری شدن قانون نصب کارتخوان در مطب‌های پزشکی تنها 2درصد از پزشکان در کل کشور در سامانه کارتخوانی پزشکان ثبت‌نام کرده‌اند. به گفته رئیس سازمان امور مالیاتی استان تهران درحالی مهلت پزشکان برای نصب کارتخوان تمدید نخواهد شد که تعداد کمی از پزشکان حدود 1 تا 2 درصد ثبت نام کرده‌اند و این آمار با وجود مهلت اندک باقی مانده جای نگرانی دارد. علی یکی از مراجعان به مطب‌های خصوصی است، وی می‌گوید: پزشک معالج باید روند بهبودی بعد از عمل را بررسی می‌کرد که بعد از مراجعه به مطب همچنان دستگاه کارتخوان نداشتند. وی ادامه می‌دهد: این روند منجر به گلایه بسیاری از بیماران شده است چراکه به دلیل نبود کارتخوان باید دوباره به بیرون بروند و پول نقد بگیرند.
به گفته این شهروند این موضوع منجر به اجحاف در حق بیمار شده که به دور از انسانیت است.
مدیرکل امور مالیاتی فارس اعلام کرده است که براساس برنامه سازمان امور مالیاتی باید تا اول مهرماه امسال تمامی پزشکان کارتخوان داشته باشند. درحالی چند روز بیشتر به این فرصت باقی نمانده است که ناصر هاشمی می‌گوید: براساس قانون باید تمام پزشکان اقدام به نصب کارتخوان کنند و برای پزشکان آموزش لازم در نظر گرفته شده است. 
وی با بیان اینکه موضوع نصب کارتخوان در مطب پزشکان باید مشخص شود، اظهار می‌کند: براساس برنامه سازمان امور مالیاتی باید تا اول مهرماه امسال تمامی پزشکان کارتخوان داشته‌باشند. 
هاشمی یادآور می‌شود: برای تسهیل نصب کارتخوان به درخواست علوم پزشکی و نظام پزشکی کارگاه آموزشی استفاده و تهیه پوز برای پزشکان داریم که از 23 مردادماه آغاز شده است. به گفته وی ضرورت نصب کارتخوان به دلیل شفافیت اقتصادی است که امسال مجلس مصوب کرده و بیشتر صنف پزشکان، جامعه هدف این مصوبه است.
مدیرکل امورمالیاتی فارس با اشاره به اینکه انتظار است نصب کارتخوان در مطب پزشکان به دلیل رعایت حال شهروندان انجام شود، خاطرنشان می‌کند: جدا از موضوع مالیات نصب کارتخوان در مطب پزشکان موضوع انسانیت است که ایجاب می‌کند برای رفاه حال بیماران نصب کنند. به گفته هاشمی در مجموع استان فارس نسبت به استان‌های دیگر شرایط بهتری برای نصب کارتخوان دارد. 
مدیرکل امورمالیاتی فارس با بیان اینکه هنوز برخی از پزشکان اقدام به نصب کارتخوان نکرده‌اند، خاطرنشان می‌کند: تلفن گویای 1526 برای دریافت گزارش‌های مردمی از عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها است که براین اساس مطب‌هایی که از پرداخت با کارت خودداری می‌کنند، اعلام می‌شوند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی