[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۲
  • دوره جدید

انهدام باندهای تبهکار ، روزنامه شیراز نوین

  فرزاد وثوقی-گروه تحلیل و بررسی اخبار
 هر چند پلیس با بهره‌گیری از توان اطلاعاتی موفق به شناسایی وانهدام باندهای تبهکار در فارس می‌شود اما ریشه این مصائب در نابسامانی‌های ‌اقتصادی اجتماعی وفرهنگی نهفته است. اینگونه که پیداست هرچه در انهدام این باندها کوشش می‌شود از طرفی باندهای جدید تشکیل وجرایم دوباره را تکرار می‌کنند. درطول سال‌های گذشته وهمچنین سال‌های آینده پلیس با بهره‌گیری از تریبون‌های ‌دراختیار گزارش‌های‌مربوطه به برخورد با جرایم را اعلام می‌کند اما باید دید کدام دستگاه در حوزه پیشگیری فعال است تا قبل از به ظهور رسیدن جرایم آنان را مهار کند. غیرفعال بودن حوزه‌های‌پیشگیری باعث افزایش جرایم و ورودی پرونده‌های‌قضایی می‌شود و این با سیاست‌های ‌قوه‌قضایی در کاهش ورود پرونده‌ها‌در تضاد است و از طرفی ممکن است نتایج کار پلیس را زیر سوال ببرد. 
نمودارهای پلیس وبه نقل از فرمانده ارشد این نیرو درفارس رشد جرایم و نیز تهیه وتوزیع مواد‌مخدر را نشان می‌دهد و این آمارها می‌تواند برای گروه‌های اجتماعی بدنه دولتی وحکومتی اخطارهای جدی را به همراه داشته‌باشد. نمی‌توان گفت پلیس زنگ خطر را به صدا درآورده است چراکه کار از این حرف‌ها‌گذشته و باید فکر چاره کرد. از ابتدای سال‌جاری تاکنون 25 تن مواد مخدر درفارس کشف شده که با رشد 32درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته همراه بوده است. در بحث سرقت با 61درصد رشد مواجه بوده‌ایم وتعداد سارقان نیز 32درصد رشد داشته است. 
حالا پلیس در سطوح ملی و استانی بخش مهمی از بدنه فعالیتی خود را اختصاص به معاونت اجتماعی قرار داده است تا شاید بتواند در حوزه فعالیتی خود غیر از برخوردهای سلبی با رویکرد برخوردهای ایجابی بتواند در هدم جرم قبل از شکل‌گیری بکوشد. ظاهر ماجرا وطرح وبرنامه‌ها‌ درست است اما باید دید در حوزه عمل تا میزان موفق بوده‌ایم. دیروز فرمانده ارشد پلیس فارس با حضور در جمع خبرنگاران از آخرین فعالیت‌های‌پلیس در برخورد با جرایم خبرداد. 
فرمانده انتظامی استان گفت: مأموران انتظامی شهرستان نی‌ریز در بازرسی از یک کامیون، یک تن و 32 کیلو تریاک کشف کردند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سردار «رهام‌بخش حبیبی» در نشست خبری با اصحاب رسانه، بیان کرد: مأموران انتظامی شهرستان نی‌ریز با پشتیبانی فنی و اطلاعاتی، از کسب خبری مبنی بر فعالیت افرادی سودجو در زمینه حمل و نگهداری موادمخدر در محورهای مواصلاتی مطلع شدند و رسیدگی به موضوع را به صورت ویژه در دستور کار خود قرار دادند.
وی افزود: مأموران با کنترل محورهای مواصلاتی، یک کامیون حامل مواد مخدر را شناسایی و پس از طی مسافتی تعقیب و گریز موفق شدند آن را توقیف کنند.
این مقام انتظامی با بیان اینکه در بازرسی از آن خودرو، میزان یک تن و 32 کیلو تریاک کشف شد، خاطر نشان کرد: با توجه به کوهستانی بودن منظقه راننده متواری که تلاش برای دستگیری وی ادامه دارد.
سردار «حبیبی» با بیان اینکه از ابتدای سال‌جاری تا کنون بالغ بر 25تن انواع مواد مخدر در استان فارس کشف شده است، تصریح کرد: در این راستا  8 هزار و 342 نفر قاچاقچی، حمل کننده، توزیع کننده و خرده‌فروش دستگیر، 548 دستگاه وسایل نقلیه توقیف و 42 باند متلاشی شده است.
این مقام ارشد انتظامی با اشاره به اینکه کشفیات مواد مخدر در استان فارس نسبت به مدت مشابه سال قبل، 16درصد افزایش داشته است، خاطر نشان کرد: در این بازه زمانی، 3 هزار و 797 نفر معتاد متجاهر جمع‌آوری که یک هزار و 850 نفر از آنها به اردوگاه معرفی شده‌اند.
فرمانده انتظامی استان فارس با بیان اینکه مأموران انتظامی استان در 5 ماه گذشته، 190 میلیارد تومان انواع کالای قاچاق کشف و در این خصوص یک هزار و 634 دستگاه خودرو توقیف و  2 هزار و 147نفر متهم دستگیر کرده‌اند، گفت: این میزان کشفیات نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 23 درصد افزایش داشته است.
در ادامه سردار حبیبی با بیان اینکه در 5 ماهه اول سال‌جاری کشفیات سرقت نسبت به مدت مشابه سال قبل 61 درصد افزایش یافته است، افزود: در این مدت 6 هزار و 45 نفر سارق دستگیر شده است که نسبت به مدت مشابه، 32 درصد افزایش نشان می‌دهد.
«حبیبی» در تشریح اقدامات پلیس آگاهی گفت: از ابتدای سال‌جاری تا کنون 30 باند سارقان به عنف، خودرو، درون خودرو و منزل متلاشی، 78 نفر سارق دستگیر و از این باندها 710 فقره انواع سرقت کشف شده است.
فرمانده انتظامی استان با اشاره به اینکه در 5 ماهه اول سال‌جاری تصادفات درون شهری 10 درصد کاهش یافته است، گفت: در این خصوص متوفیان 6 درصد و مجروحان نیز 14درصد کاهش یافته است.
وی در ادامه سخنان خود به افزایش 158 درصدی پرونده‌های ارجاعی به پلیس فتا و کشف 49 درصدی جرایم خبر داد و گفت: در 5 ماهه نخست سال‌جاری، بیشترین جرایم در پلیس فتا مربوط به برداشت غیرمجاز با 49 درصد، کلاهبرداری اینترنتی 22 درصد و دسترسی غیرمجاز 6درصد بوده است.
این مقام انتظامی به کشفیات شهرستان شیراز در اجرای طرح ارتقا امنیت اجتماعی در 24 ساعت گذشته اشاره کرد و گفت: در این طرح مأموران ضمن دستگیری 16نفر سارق و کشف 111 فقره انواع سرقت، موفق شدند 11 دستگاه خودرو مسروقه کشف و 230 دستگاه وسایل نقلیه متخلف را نیز توقیف و روانه پارکینگ کنند.
سردار حبیبی در پایان به طرح بازگشایی مدارس با استفاده از توان و ظرفیت‌های همیاران پلیس و فرهنگ یاران ترافیک از 15 شهریور تا 16 مهرماه اشاره کرد و عنوان داشت: این طرح در کلیه معابر اطراف و منتهی به مراکز آموزشی و مدارس به منظور ارتقا ایمنی دانش‌آموزان  و آموزش رانندگان سرویس‌های مدارس اجرایی خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی