[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

نفتکش انگلیسی به زودی آزاد می‌شود، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی وزارت امور خارجه از رفع توقیف نفتکش توقیف شده انگلیسی از سوی ایران طی روزهای آینده خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی خود که (دوشنبه) برگزار شد، پیرامون تحرکات دیپلماتیک اخیر، گفت: در روزهای اخیر در سطح وزاری خارجه و رؤسای قوا تحرکات دیپلماتیک خوبی را داشتیم و امروز هم شاهد حضور رئیس‌جمهور در ترکیه جهت حضور در نشست سران سه کشور ضامن روند آستانه هستیم. امیدواریم تا ثبات و امنیت کامل سوریه این نشست‌ها ادامه پیدا کند.
وی بیان کرد: بخشی از تعهدات اروپا در قالب برجام راه‌اندازی خطوط ارتباطی برای ایران، تسهیل شرایط مالی و بانکی و دیگر موارد بود که طرح راه‌اندازی خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری از سوی فرانسه هم مقدمه‌ای برای آن است، اما اینکه برخی از کشورها در دنیای امروز برای انجام تعهداتشان مجبورند یا مایلند از کشوری اجازه بگیرند جای تعجب و تأسف دارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه اروپایی‌ها برای اجرای تعهدات خود نیاز به اجازه یک کشور دارند، گفت: ما منتظر هستیم طرف‌های باقیمانده اروپایی در برجام به تعهدات خودشان عمل کنند تا ایران هم به انجام تعهدات کامل خود در برجام بازگردد.
موسوی درخصوص برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر مذاکره میان روحانی و ترامپ در سفر به نیویورک، گفت: چنین برنامه‌ای در دستور کار ما نیست و چنین اتفاقی در نیویورک نخواهد افتاد. آقای روحانی به صراحت گفت که ما دیدار برای دیدار و عکس گرفتن را نمی‌خواهیم، بلکه مذاکره باید منتج به نتیجه قابل قبولی باشد.
وی افزود: ما اعلام کردیم که اگر آمریکایی‌ها‌تروریسم اقتصادی را کاهش و حذف کرده و به برجام برگردند، می توانند در نشست‌های ‌برجامی پای میز مذاکره بنشینند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص حکم دادگاه کانادا مبنی بر توقیف اموال ایران، تأکید کرد: این حکم چند سالی است که در جریان بود و از چند سال پیش ما هشدار دادیم که این حکم را  اجرا نکنند. ما اعلام کردیم که این حکم برخلاف نص ‌صریح قوانین بین‌المللی و دولتی است که نقض مالکیت دولت‌ها‌ به حساب می آید.
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص تصمیم ایران برای اجرای گام سوم، بیان کرد: ما اجرای گام سوم را ادامه می‌دهیم و بر آن اصرار داریم. گام چهارم هم در حال بررسی است و در صورتی که اروپایی‌ها ‌اقدامی عملیاتی انجام ندهند که تا کنون هم اتفاق خاصی نیفتاده است، گام سوم را ادامه و اجرا می‌کنیم و گام چهارم را هم آغاز خواهیم کرد.
موسوی در خصوص سفر ظریف به نیویورک و در عین حال تحریمی که از طرف آمریکا نسبت به وی اعمال شده است، گفت: شاهد تحریم عجیب و حیرت گونه وزیر امور خارجه ایران توسط دولت آمریکا بودیم ولی دست آنها برای منع کردن وزرای خارجه جهت حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل باز نیست و شاید حداکثر کاری که بخواهند انجام دهند محدود کردن وزیر امور خارجه در نیویورک است.
وی در خصوص انجام تعهدات اروپا در قبال برجام، افزود: توافقی بین ایران و پنج بعلاوه یک صورت گرفت و پس از خروج یکی از اعضا، بقیه اعضا تعهد دادند که عدم حضور آمریکا را جبران می کنند، اما تاکنون موفق نشده‌اند.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران هم تا زمانی که احساس کند در انجام تعهدات برجامی دو طرف، موازنه‌ای برقرار است، بر تعهدات خود پایبند است. اما اگر به این نتیجه برسیم که حضور در برجام با منافع ملی ما در یک راستا نیست و منافع ما تامین نمی شود، قطعاً تصمیم مقتضی را خواهیم داشت.
موسوی در خصوص آزادی نفتکش توقیف شده انگلیسی بیان کرد: مراحل حقوقی و قضایی‌ این ماجرا در جریان است و دو، سه کار اداری آن باقی مانده تا این کشتی رفع توقیف شود؛ به نظر می‌رسد این کشتی به زودی رفع توقیف شود.  این آزادی هم به دلیل واسطه‌گری شخص ثالثی نیست.
وی در خصوص گفتگوهای ایران با کشورهای منطقه به دلیل حملات اخیر صورت گرفته به آرامکو عربستان ادامه داد: این حملات، ارتباطی به این گفت‌وگوها ندارد. جنگی بین یمن و ائتلاف سعودی در جریان است و این مسائل ربطی هم به ایران ندارد. با این حال ایران همیشه از مظلومان دفاع می‌کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: پیشنهاد گفت‌وگوی ما با کشورهای منطقه در قالب‌های مختلف مانند امضای پیمان عدم تعرض و تشکیل مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ همچنان پابرجاست و باز تأکید داریم منطقه متعلق به کشورهای منطقه است و امنیت آن وابسته به کشورهای منطقه‌ای است و منشاء ناامنی حضور کشورهای فرامنطقه‌ای است.
موسوی تأکید کرد: ایران همیشه رابطه با همسایگان را در اولویت خود قرار داده، هرچند برخی از آنها در برخی از مواقع دچار سوءتفاهم‌هایی هستند، اما دَرِ دیپلماسی ما نسبت به آنها همیشه باز است. وی در خصوص لغو ویزای چند دانشجوی ایران در آمریکا، عنوان کرد: من نیز این خبر را در رسانه‌ها دیدم. ما روابط دیپلماتیکی با آمریکا نداریم. این اتفاق در ادامه سیاست‌های کوته‌بینانه آمریکایی‌ها است که از مدتی قبل شروع کردند و ضمن سر دادن شعارهایی مبنی بر آزادی و فرصت برابر، محدودیت‌هایی را برای کشورهای دیگر به ویژه ایرانیان اعمال می‌کنند، انجام شده است، در حالی که آمریکا بخشی از پیشرفت‌هایش را مدیون این افراد است.
موسوی در خصوص برخی از اخبار مبنی بر سرمایه‌گذاری ۲۵۰میلیاردی چین در صنایع نفت و گاز ایران، خاطرنشان کرد: ما سند جامع راهبردی با چین در سال ۹۴ امضا کردیم که آن سند بر روابط همه جانبه و راهبردی ایران و چین تأکید می‌کند. چین شریک نخست تجاری ما در جهان است و روابط ما نیز راهبردی است.
وی همچنین با اشاره به سفر اخیر وزیر امور خارجه به پکن، خاطر نشان کرد: در سفر اخیر ظریف به چین، پیش‌نویس سند جامع همکاری‌ها ارائه شد که در حال بررسی است. در این سند و سایر اسناد، موضوعات مختلف همکاری میان دو کشور گنجانده خواهد شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: عدد و رقم‌ها و موضوعاتی که در رسانه‌ها مطرح شده، واقعیت ندارد ولی موضوع سرمایه‌گذاری دو کشور همواره وجود داشته است و جزیی از برنامه راهبردی ایران و چین است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی