[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

گندم‌های‌سمی ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com


یکی از بزرگترین خسارت‌هایی که به این مملکت وارد شده و برای جبران آن باید اقدامات بلند مدت درطول یک نسل انجام شود تا شاید شاهد بهبود اوضاع باشیم، خسارت‌های ‌فرهنگی و معرفتی است. 
چند روزی است اخباری حول وحواشی خرید تضمینی گندم منتشر می‌شود که البته نمی‌تواند دروغ باشد و دستگاه‌های نظارتی باید فوراً دراین داستان ورود کنند و مقصران را به اشد مجازات  برسانند. 
البته این موضوع که حالا صدایش درآمده ریشه درگذشته اقتصاد کشوردارد. ما یک روز به توصیه خود مسئولان بازدیدی از یک سیلو در شیراز داشتیم تا یک فاجعه را از نزدیک مشاهده کنیم. فاجعه مربوط به مخلوط شدن سیاهک در گندمی بود که قرار بود به‌دست نانوایی‌های    ‌شیراز برسد و با آن برای مردم نان بپزند...

 البته به لطف خدا و مدیر مسئول وقت روزنامه‌ای که من درآن خبرنگار بودم موضوع بازتاب قابل توجهی پیدا کرد و صبح انتشار شنیدیم گروهی بازرس برای پیگیری امور راهی آن محل شدند و با متخلفان برخورد کردند. 
اما این برخوردها نتیجه چندانی نداشته وندارد چرا که امروز هم خبرهایی ازناخالصی گندم با ضایعات به گوش می‌رسد. اینکه امروز برخوردی صورت می‌گیرد وفردا دوباره همان جرایم اتفاق می‌افتد حکایت از وجود یک سیستم قوی بالادستی دارد که برای مردم وسلامت آنان هیچ ارزشی قایل نیست وفقط به فکر سود ومنافع خود هستند. 
خیلی رک وپوست کنده می‌توان گفت این کارها از بالادست آب می‌خورد وچگونه ممکن است مشتی لاشخور بتوانند این‌گونه با سلامت مردم بدون هیچ مانعی بازی کنند. این‌گونه که عنوان شده رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران بارها به وزارت جهاد کشاورزی هشدار‌های‌لازم را در خصوص فعالیت‌های ‌واسطه‌گران و اضافه نمودن ضایعات به گندم خرید تضمینی داده‌اند اما مسئولان این وزارتخانه توجهی نمی‌کنند. 
با این اوصاف و برابر آمارهای موجود، سالی هزار میلیارد تومان بابت خرید تضمینی گندم هدر می‌رود. به گفته مسئولان سالانه 700 تن ضایعات در گندم مصرفی کشور اضافه وبه دولت فروخته می‌شود. این ضایعات شامل شن وماسه وانواع خاک است که توسط مافیا به کام ملت ریخته می‌شود. 
نقطه سرخط - سیاهک درخود گندم تولید می‌شود ونیازی به اضافه نمودن به گندم مصرفی نیست. گندم دچار آفت پنهان وآشکار سیاهک می‌شود و برخی سیاهک را با سیانور مساوی می‌دانند و از خطرات آن هشدارهای بسیاری داده‌اند. بیش از ده سال پیش بود که با سیاهک روبرو شدم وبه عنوان یک خبرنگار درهمین شیراز مسئولان امر را مطلع کردیم. باورکنید تا آن‌روز که با چشمان خودمان دیدیم باور نمی‌کردیم عده ای دلال و واسطه‌گر تا این حد کمر به نابودی سلامت مردم بسته باشند. حالا اما باید دید مسئولان امر چه برخوردی با این موضوع که به این صراحت مطرح می‌شود خواهند داشت. 
فساد وشبکه‌های ‌بزرگ آن به‌صورت سیستماتیک درحال فعالیت هستند. گاهی یک یا چند نفر خودشان را تحت شرایطی حساب شده  قربانی اهداف تیمی شبکه‌های‌مافیایی می‌کنند. این افرادی که دردام می افتند و به زندان می‌روند و برای آنان جلسه‌های‌علنی محاکمه برگزار می‌کنند شاید چندان کاره‌ای نباشند و در اصطلاح شرخر باشند. یک‌بار که فیلم مربوطه را از تلویزیون تماشا ویا عکس‌های‌ متهمان را از خبرگزاری‌های ‌رسمی جستجو می‌کردم هیچ‌کدام ازاین افراد چهره مضطربی نداشتند ، بلکه لبخند می‌زدند.
از اینکه قبح فساد، رشوه واختلاس از بین رفته و به یک شغل وعادت تبدیل شده حرفی نیست. یکی با صدها قطعه سکه و میلیاردها دلار پول ملت فرار می‌کند و یکی درچنگال عدالت گرفتار می‌شود. معادلات عجیبی است مخصوصاً در بحث وثیقه‌ها‌، یکی را که اقدام به چپاول اموال ملت کرده با وثیقه آزاد می‌کنند تا از کشور خارج شود ودر نهایت وثیقه‌ها ‌را به اجرا می‌گذارند. 
حالا دراین روزها که فشارها چندین برابر شده بیش از آنکه نگران نایابی اجناس وشاید احتکار آن از سوی بعضی بازاریان باشیم باید نگران سلامت این اجناس مصرفی باشیم، چرا که ممکن است وشاید این آخرین لقمه‌ای باشد که می‌خوریم. لقمه‌ای آغشته به ناپاکی‌ها‌ که چونان زهر مار است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی