[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۷
  • دوره جدید

دارو در باتلاق اعتبار ، روزنامه شیراز نوین

به گفته نایب‌رئیس انجمن داروسازان استان فارس، تأخیر در پرداخت بدهی بیمه‌ها، کار داروخانه‌ها و داروخانه‌داران و حتی توزیع متوازن و هدفمند دارو برای جلوگیری از کمبود این کالا را دچار مشکل کرده است.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، دکتر سعید نوریان در جمع خبرنگاران مدعی شد که پرداخت بیمه نیروهای مسلح به شکل منظم انجام می‌شود اما پرداخت بیمه‌های سلامت و تأمین اجتماعی نامنظم بوده و با تأخیر همراه است.
او گفت: به دلیل پرداخت نامنظم بیمه‌ها، بسیاری از داروخانه‌های تازه‌تأسیس و کم توان مالی حتی در شرایط دریافت داروهای خاص و سهمیه‌‌ای ‌دیگر توان خرید این داروها را ندارند.
نوریان گفت: پس از اعمال تحریم‌های یک‌جانبه به منظور ایجاد خلل در روند درمان بیماران و تحریم اقلام دارویی، سازمان غذا و دارو و داروسازان کشور با توان مضاعف و عزم جدی سعی خود را معطوف به کنترل شرایط و توزیع هدفمند دارو در کشور کردند.
وی با اشاره به عزم مضاعف داروخانه‌داران برای کنترل شرایط تحریم دارو افزود: در شرایط تحریم‌های یک‌جانبه و بی‌رحمانه تنها راه نجات مدیریت اصولی و سیاست‌گذاری در توزیع دارو است.
نایب‌رئیس انجمن داروسازان فارس ادامه داد: یکی از رویکردهای داروسازان به منظور کنترل دارو در سطح کشور توزیع هدفمند، بر اساس نیاز بیماران است که از این طریق توزیع داروهای خاص پس تجویز پزشکان متخصص و فوق تخصص در قالب گروه بندی‌های که انجام شده به طور منظم در داروخانه‌های مختلف شیراز توزیع می‌شود.
به گفته نوریان، در این روش علاوه بر دربرگیری داروخانه‌های مختلف شهر، به منظور دسترسی بهتر پراکندگی جغرافیایی نیز لحاظ می‌شود اما متأسفانه اخیراً به دلیل معوقات برخی از شرکت‌های بیمه‌ای این روند با مشکل مواجه شده است.
وی خاطرنشان کرد: به طور مثال؛ زمانی که قرار باشد داروخانه برای تأمین مالی دریافت انسولین قلمی‌وام 20درصد از بانک‌ها بگیرد و دارو را با سود١٠ تا 15 درصد به فروش برساند و وجه آن را حداقل ٧ ماه پس از فروش دریافت کند در حالی‌که وجه دارو را ماه‌ها قبل به شرکت توزیع کننده پرداخت کرده، قطعاً به منظور ادامه فعالیت و جلوگیری از ورشکستگی داروخانه ناچاراً از خرید دارو با این شرایط انصراف خواهد داد که این موضوع اصلاً به نفع جامعه نیست.
نایب‌رئیس انجمن داروسازان فارس ضمن اشاره به برگزاری جلسات و نشست‌های متعدد با مسئولان استانی و کشوری به منظور کنترل شرایط موجود و حفظ ثبات و امنیت دارویی، از توزیع داروهای حواله‌ای برای بیماران خاص و صعب‌العلاج خبر داد و عنوان کرد: خوشبختانه با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای توزیع هدفمند داروهای ویژه، حواله‌هایی پس از تأیید نوع بیماری و نیاز بیماران به آنها ارائه می‌شود که برای دریافت دارو به داروخانه‌های معرفی شده مراجعه می‌کنند که  در این روش علاوه بر پیگیری روند توزیع دارو، امکان بیشتری در نظارت و احصاء مشکلات موجود خواهیم داشت.
نوریان راهکار جلوگیری از توقف توزیع دارو در داروخانه‌ها را توجه و همت مضاعف شرکت‌های بیمه‌ای در پرداخت به روز معوقات داروخانه‌ها دانست.
این مقام مسئول گفت: در شرایط کنونی اگر داروخانه‌ای نتواند به دلیل مشکلات مالی دارویی را به مردم ارائه دهد این موضوع نه تنها منجر به تعطیلی داروخانه‌ها می‌شود بلکه در صورت فقدان دارو، همه افراد جامعه درگیر مشکلات شده و نهایتاً عدم ایفای نقش اجتماعی آنان در جامعه صرفاً به دلیل نبود دارو و مشغله برای تهیه دارو، خلل را به کل جامعه سرایت خواهد داد و گره مشکلات را کورتر خواهد کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی