[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

دست پر استارت‌آپ‌ها با ایده‌های نوین، روزنامه شیراز نوین

برای نخستین بار و به همت کمیسیون فناوری، اطلاعات، ارتباطات و اقتصادرسانه جلسه بررسی ایده‌ها ‌و غربالگری استارت‌آپ‌ها‌به منظور جذب سرمایه گذار در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، در این جلسه که با حضور مدیران گروه سرمایه گذاران نیک اندیش کارایا، مدیران کل دستگاه‌های‌دولتی، سرمایه‌گذاران و فعالان بخش خصوصی نیز حضور داشتند چند تیم استارت آپ شهر شیراز به معرفی ایده و زمینه‌های‌فعالیت و اهداف و چشم اندازهای خود پرداختند که برخی از این استارت آپ‌ها‌ توانستند از طرح‌های‌خود دفاع کرده و اعتماد سرمایه‌گذاران را جلب کنند. موضوع‌های‌استارت‌آپ‌هایی که موفق به جذب سرمایه‌گذار شدند در حوزه گردشگری، ساخت و ساز و عمران است.
همچنین مقرر شد استارت‌آپ‌هایی که در این جلسه موفق به جذب سرمایه‌گذار نشدند پس از انجام مشاوره‌های‌تخصصی و بررسی ابعاد مختلف؛ ایده خود را جامع‌تر مطرح کنند.
در این جلسه یلدا راهدار عضو هیئت رئیسه و رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس، گفت: سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها ‌از نوع سرمایه‌گذاری خطرپذیر است و این درحالی است که موفقیت استارت آپ نیاز به سرمایه‌گذاری و بودجه دارد. وی با بیان جزییات شناسایی تیم‌های‌استارت‌آپ در استان فارس و شهر شیراز توسط کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس افزود: ما تاکنون در این کمیسیون توانسته‌ایم تعداد کمی از واقعیت موجود استان را شناسایی کنیم که در اجرای این طرح ایده‌های‌بسیار خوبی را کشف کرده‌ایم که برای رشد نیاز به سرمایه‌گذاری دارند. راهدار اظهارداشت: استارت‌آپ‌ها ‌با ایده‌های‌کارآمد و مناسبی در استان فارس وجود دارد که ما در اتاق بازرگانی فارس همواره در کنار ‌استارت‌آپ خواهیم بود و در تمامی مراحل رشد آنها را همراهی می‌کنیم و تلاش می‌کنیم تا سرمایه‌گذاری مناسب برای آنها فراهم شود. وی افزود: همچنین سرمایه‌های ‌زیادی وجود دارد که دنبال کسب و کار مطمئن و سودآور برای سرمایه گذار هستند لذا اتاق بازرگانی فارس تلاش می‌کند تا زیرساخت‌های ‌مناسب برای اتصال سرمایه گذاران و صاحبان ایده را به وجود آورد.
راهدار با بیان اینکه جذب سرمایه‌گذار برای استارت‌آپ‌های ‌استان از برنامه‌های ‌مهم ما در این کمیسیون است، اضافه کرد: متأسفانه در استان فارس و شهر شیراز موضوع سرمایه‌گذاری در این بخش جا نیفتاده است و ما در کمیته سرمایه‌گذاری فناوری اطلاعات و ارتباطات  این اتاق تلاش‌می‌کنیم چارچوب‌های‌مناسب برای این مهم را طراحی و با همکاری بازیگران اکوسیستم فاوا استان آن را عملیاتی کنیم. راهدار ادامه داد: این کمیسیون در دوره نهم اتاق بازرگانی فارس با رویکرد حمایت از کسب و کارهای نوین، استارت‌آپ‌ها‌ و شناسایی معضلات و رفع آنها تشکیل شده که مسایل تخصصی این بخش در پنج کمیته تخصصی این کمیسیون پیگیری‌ می‌شود. مهرداد سهرابی مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس نیز در این جلسه گفت: کارآفرین و یا تیم استارت‌آپ باید سرمایه‌گذار را قانع کند که ایده کسب ‌و کار آن می‌تواند در حال و آینده بازار جذاب و پر رونقی را داشته‌باشد که استارت‌آپ‌های ‌نوآور و خلاق بیشتر مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار‌ می‌گیرند.
وی با تشریح اینکه ارتباط معنادار و دوسویه‌ای ‌بین استارت‌آپ‌ها ‌و سرمایه‌گذار وجود دارد عنوان داشت: درصورتی‌ که ارتباط مثبت و همسویی مابین سرمایه‌گذار و تیم استارت‌آپ ایجاد شود امکان همکاری بین این دو خیلی بهتر پیش خواهد رفت و سرمایه‌گذار درگیر روند کار خواهد شد. سهرابی با تأکید بر ظرفیت‌های ‌فوق العاده در بخش استارت‌آپ استان فارس تصریح کرد: استارت‌هایی که برای سرمایه‌گذاری معرفی‌ می‌شوند دارای پتانسیل‌های ‌خوبی در بازار هستند که در صورت حمایت مالی‌می‌توانند موفقیت به‌سزایی داشته‌باشند. در ادامه این جلسه سید مهدی نصیری نیز گفت: برای تأمین مالی از طریق بازار سرمایه باید مقدار ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها‌ کاملاً واضح باشد و سرمایه‌گذاران و سهام‌داران خرد و کلان بدانند که محصول آنها در کدام بازار عرضه‌ می‌شود و آیا سهمی که خریداری ‌می‌کنند در برابر مبلغی که ‌می‌دهند ارزنده است یا خیر. 
وی با بیان اینکه بهبود اکوسیستم کارآفرینی در تقویت زیرساخت‌ها، توسعه کسب‌وکارها مؤثر است، افزود: در همسو شدن مسیر سرمایه گذار و استارت‌آپ سلامت کار و شفافیت مسیر و اهداف، بسیار حائز اهمیت است طرح ایده گروه سرمایه‌گذاران ایده از مردادماه سال 1394 ارائه شد و جذب سرمایه‌گذار در اردیبهشت سال 1395 انجام شد. هدف گروه کارایا ایجاد بستر پایدار برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در توسعه کارآفرینی و کسب و کارهای نوپا‌ می‌باشد. از جمله دستاوردهای تیم کارایا ‌می‌توان سرمایه‌گذاری روی ۱۱ تیم استارت‌آپی، سرمایه‌گذاری در حدود ۴ میلیارد تومان، حضور بیش از ۴۰ سرمایه‌گذار نیک اندیش و بررسی بیش از ۶۴۰ طرح تا به امروز را عنوان کرد. برگشت مناسب سرمایه و کسب درآمد، فعال بودن و احساس مفید بودن از جمله انگیزه سرمایه‌گذاران نیک‌اندیش کارایا‌ می‌باشد.  

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی