[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۹
  • دوره جدید

مدارس زیر سقف‌های لرزان ، روزنامه شیراز نوین

  فرزاد وثوقی-گروه تحلیل و بررسی اخبار
 مهر آبستن حوادثی است که فراموش نمی‌شود همه چیز درچند بخاری نفتی خلاصه نمی‌شود، باید هوشیار بود، چند روز بیشتر تا مهر باقی نمانده. مهر که آغاز شود شمارش معکوس برای بروز هر اتفاقی زیر سقف‌های‌لرزان مدارس غیراستاندارد آغاز ‌می‌شود. سقف‌های‌غیراستانداردی که با پارتی بازی و پول روی سر دانش‌آموزان سایه انداخته‌اند. داستان فقط جمع‌آوری چند بخاری نفتی نبود بلکه موضوع آموزش انگار از بیخ وبن دچار مشکلات عدیده‌ای ‌است که برای خاتمه دادن به آن انگار دوباره به یک محمد بهمن‌بیگی نیاز است و باید از ابتدا شالوده آن‌را ساخت. به‌طور قطع این موضوع که ساختمان‌های‌ مدارس غیردولتی ناایمن هستند، موضوع جدید و نافهمی نیست. همان روز که بعضی کارشناسان امر تن به امضای قراردادها ومجوزهای تأسیس این مدارس را داده‌اند‌ می‌دانستند این بار کج به مقصد نخواهد رسید وخدای نکرده با وقوع یک بحران، جان صدها دانش‌آموز را به خطر خواهند انداخت. بایددید اداره کل استاندارد فارس دراین رابطه چه موضعی خواهد گرفت. هرچند اخطار سازمان آتش‌نشانی وخدمات ایمنی شهرداری شیراز ‌می‌تواند بزرگترین اخطار دراین زمینه تلقی شود و اداره کل مدیریت بحران استانداری فارس نیز باید دراین خصوص واکنش‌های ‌لازم را نشان دهد. 
ما اگردانش‌آموزان را زیر چادر و درون کپر‌ها ‌به آموزش دعوت کنیم بهتر از آن است تا آنان را زیر سقف‌های‌لرزان و بدون استقامت واحدهای استیجاری ببریم وخدای ناکرده از بچه‌های ‌مردم کشته بسازیم که درآن روز چه کسی پاسخگو خواهد بود. امروز رئیس سازمان آتش‌نشانی وخدنات ایمنی شهرداری شیراز اخطار‌های ‌دیر‌هنگام خود را رسانه‌ای‌کرد و باید دید درفرصت باقی مانده اداره کل آموزش وپرورش فارس که نسبت به صدور مجوزهای تأسیس این خرابه‌ها ‌اقدام کرده است چه واکنشی نشان خواهد داد. اینکه خانه قدیمی وفرسوده‌ای ‌را بدون مقاومت لازم در برابر حوادث غیرمترقبه بزک کنیم و نام مدرسه برآن بگذاریم وشهریه بگیریم و نام آن‌را کارآفرینی وپرورش نسل بگذاریم، هیهات است.  
رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز از بازدید کارشناسان آتش‌نشانی از تجهیزات گرمایشی و امکانات ایمنی مدارس شهر شیراز خبر داد. 
محمد هادی قانع درباره اقدامات انجام شده از سوی کارشناسان ایمنی و پیشگیری سازمان آتش‌نشانی در مورد نظارت بر ایمنی مدارس و مهدهای‌کودک اظهارکرد: سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز هر سال با هماهنگی اداره آموزش و پرورش، پیش از بازگشایی مدارس بازدیدهایی را از تمام مدارس شهر شیراز به ویژه قسمت تأسیسات آن‌ها ‌انجام داده و توصیه‌های ‌ایمنی لازم را ارائه می‌دهد.
مهندس قانع گفت: دراین بازدیدها چک لیستی که دارای آیتم‌های‌ مختلف برای ایمنی اجزای غیر‌سازه‌ای مدارس است ازسوی کارشناسان تکمیل و سطح خطرپذیری مدارس مشخص می‌شود.
وی با بیان اینکه در مرحله نخست اجرای این طرح  که از ابتدای مرداد‌ماه سال‌جاری آغاز گردیده است، بیش از 241 مدرسه و مهدکودک در سراسر شیراز بازدید ایمنی به عمل آمد، گفت: پس از بازدید اولیه و تکمیل چک‌لیست‌ها، کارشناسان پیشگیری مجدداً  از این مدارس بازدید کرده و بررسی می‌کنند که موارد و نکات ایمنی که قبلاً نسبت به آن تذکر داده شده بود، به مرحله اجرا درآمده باشد.
رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز یادآور شد: یکی از مشکلاتی که کارشناسان ما با آن مواجه‌اند قدیمی بودن ساختمان مدارس غیر‌دولتی یا انتفاعی است، که استاندارد لازم را برای تغییر کاربری نداشته اما به مدارس غیرانتفاعی تبدیل شده است. این مسئله به صورت خصوصی در جهت اندیشیدن تمهیدات لازم با متولیان در میان گذاشته‌ شده است.
رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز  با تأکید بر اینکه مسئولان مدارس باید با دقت نظر و بررسی کامل محیط پیرامون مدارس، موارد ناایمنی را از طریق تماس با سامانه 125 و مراجعه به نزدیک‌ترین ایستگاه آتش‌نشانی اطلاع دهند، گفت: در طول سال تحصیلی نیز کارشناسان سازمان آتش‌نشانی با مراجعه به مدارس نسبت به ارائه آموزش اصول ایمنی لازم به دانش‌آموزان در مقاطع مختلف اقدام‌ می‌کنند.
به گفته مهندس قانع، در سال‌های‌اخیر، آتش‌نشانی با حساسیت بیشتری به ایمنی اماکن آموزشی ‌می‌پردازد و این مسئله حاکی از آن است که مدیران این حوزه، اهمیت ایمنی را در مدارس به درستی درک کرده و در صدد اجرایی کردن آن هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی