[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

صرفه‌جویی ارزی با پیشگیری از تولد هر بیمار تالاسمی، روزنامه شیراز نوین

در اولین کنفرانس علمی مدیریت تالاسمی مطرح شد که با پیشگیری از تولد هر بیمار تالاسمی می‌شود بیش از ۳میلیارد تومان هزینه صرفه‌جویی ارزی کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، مهران کریمی، فوق تخصص خون و آنکولوژی کودکان در این همایش که تا شامگاه پنجشنبه در شیراز ادامه یافت، گفت: ایران کشوری تالاسمی‌خیز است و در کمربند تالاسمی دنیا قرار دارد.
وی با اعلام اینکه بیش از ۲۰ هزار فرد مبتلا به تالاسمی در ایران وجود دارد، افزود: در سال هر بیمار تالاسمی ۱۰۰هزار دلار هزینه در پی دارد که با پیشگیری از تولد نوزادان مبتلا به تالاسمی ‌می‌شود هزینه آن را به ۲ دلار رساند.
کریمی که از سال ۱۳۷۵ در زمینه درمان تالاسمی فعالیت خود را در شیراز آغاز کرد، با بیان اینکه ۴ تا ۸ میلیون ناقل تالاسمی در کشور وجود دارد، گفت: بیشترین شیوع تالاسمی در کرانه‌های‌خلیج فارس‌می‌باشد و فارس از آمار بالایی در این زمینه برخوردار است.
این پزشک فوق تخصص خون و آنکولوژی کودکان با یادآوری اینکه از سال ۱۳۷۵ غربال گری آغاز شد، گفت: شهر شیراز پیشتاز غربالگری تالاسمی است درحالی‌که پیش از غربالگری هر ۶ ساعت یک بیمار تالاسمی متولد ‌می‌شد.
وی در عین حال اعلام کرد: در استان فارس میزان تولد بیمار تالاسمی به کمترین میزان رسیده و ممکن است یک تا ۲ نوزاد مبتلا به این بیماری ژنتیکی بر اثر خطا متولد شود.
کریمی با این وجود خواستار غربالگری از دوران دبیرستان شد و گفت: باید برای کاهش ریسک تولد بیماران تالاسمی نگاه ویژه‌ای ‌به این موضوع کرد.
این فوق تخصص خون و آنکولوژی کودکان در ادامه به عوارض داروهای آهن‌زدا اشاره کرد و پیرامون چالش‌ها ‌و نوآوری‌ها ‌در درمان بیماری تالاسمی، گفت: داروی خوراکی «جید نیو» ظرفیت‌پذیری آهن زدا را توسط تالاسمی‌ها ‌بالا برده است.
وی که روی ژن درمانی بیماری تالاسمی در آمریکا پژوهش و تحقیق می‌کند، گفت: بالای ۹۵ درصد بیماران مبتلا به تالاسمی در آمریکا داروی خوراکی مصرف‌می‌کنند و دیگر داروی تزریقی آهن زدا جایگاهی در درمان ندارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی