[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

۷۰ درصد مردم ایران تحرک و فعالیت بدنی ندارند، روزنامه شیراز نوین

با هدف بررسی تأثیر قرص پلی‌پیل در پیشگیری‌های‌ اولیه و ثانویه بیماری‌های‌ قلبی عروقی در ایران، پژوهشی در ۳۰۰ روستای استان گلستان بر روی افراد بالای ۴۰ سال آغاز شد و نتیجه آن در سال ۹۸ در یکی از مجله‌های ‌معروف سازمان بهداشت جهانی به چاپ رسیده که تبدیل به نخستین و بهترین مطالعه در زمینه «کنترل و پیشگیری بیماری» در جهان شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در نشست علمی مقدماتی دومین کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح، درباره یکی از مقاله‌هایش که در مجله علمی معتبر بهداشت جهانی به چاپ رسیده توضیح داد و گفت: ۶ هزار و ۸۳۸ نفر در مطالعات پلی ایران شرکت کرده و در دو گروه کنترل به تعداد ۳ هزار و ۴۱۷ مورد و گروه پلی‌پیل به تعداد ۳ هزار و ۴۲۱ مورد در طول ۶۰ ماه برابر با ۵ سال بررسی شدند.
دکتر «رضا ملک زاده» با اشاره به اینکه در ایران سالانه نزدیک به ۱۵۴ هزار نفر فوت‌ می‌کنند که ۵۰ هزار مورد آنها زیر ۷۰ سال و ۱۲ هزار مورد زیر ۵۰ سال هستند، افزود: در فارس ۹۶۰۰ مورد بر اثر سکته‌های‌قلبی و مغزی در سال گذشته جان باختند که ۳۱۰۰ مورد زیر ۷۰ سال و ۷۵۰ مورد زیر ۵۰ سال سن داشته‌اند و این در حالی است که این آمار در تهران ۱۹ هزار و ۵۷۰ مورد بوده که ۶۴۰۰ مورد زیر ۷۰ سال و ۱۵۰۰ مورد زیر ۵۰سال سن داشته‌اند.
دکتر ملک‌زاده با این بیان این هشدار که شایع‌ترین مرگ در ایران بر اثر بیماری‌های‌ مزمن و غیرواگیر است که پرخوری، فشارخون بالا، چربی‌خون، قند‌خون، عدم‌تحرک و فعالیت بدنی است، گفت: ۷۰ درصد مردم ایران تحرک و فعالیت بدنی ندارند.
او بهترین راه‌های‌ پیشگیری از بیماری‌های‌قلبی عروقی را کاهش عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های‌قلبی عروقی مانند اصلاح عادات و سبک زندگی و استفاده از دارو دانست.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، تعداد کل مرگ ناشی از بیماری‌های ‌قلبی عروقی در ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی را۱۴۲ هزار مرگ برابر با ۷۳ درصد از کل موارد مرگ اعلام کرد و افزود: تعداد موارد مرگ زودرس ناشی از بیماری‌های‌قلبی عروقی در ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی برابر با ۴۷هزار مورد مرگ بوده است.
دکتر ملک‌زاده با بیان اینکه تعداد کل موارد مرگ زودرس یا همان مرگ‌های‌ زیر ۷۰ سال در ایران در سال ۲۰۱۷ برابر با ۱۷۷ هزار مورد برابر با ۴۷ درصد مرگ در کشور بوده است که ۱۷ هزار مورد مربوط به بیمارهای عفونی، مادران و کودکان است، ادامه داد: ۱۲۲ هزار مورد بیماری‌های‌مزمن و غیرواگیر و ۳۸ هزار مورد مربوط به آسیب‌ها ‌بوده است.
او با اعلام آمار مرگ زودرس خیلی زودرس قلبی و عروقی (مرگ‌های‌زیر ۷۰سال و زیر ۵۰ سال ) در ایران که در ۳۰۰ روستا از سوی مراقبت سلامت انجام شده است، گفت: این مطالعه در روستاهای ترکمن صحرا و استان گلستان بر روی هزار و سیصد مورد انجام شد. 
دکتر ملک زاده با اشاره به اینکه سالانه حدود ۸ میلیون انسان به خاطر سکته‌های‌قلبی و مغزی ‌می‌میرند و در ایران سالانه نزدیک به ۱۵۴ هزار نفر فوت‌می‌کنند که ۵۰ هزار مورد آنها زیر ۷۰ سال و ۱۲ هزار مورد زیر ۵۰ سال هستند، گفت: مطالعات نشان‌ می‌‌دهد که تا ۸۰ درصد این مرگ و میرها قابل پیشگیری است.
او با اعلام اینکه در فارس ۹۶۰۰ مورد بر اثر سکته‌های‌قلبی و مغزی در سال گذشته فوت کرده که ۳۱۰۰ مورد زیر ۷۰ سال و ۷۵۰ مورد زیر ۵۰سال سن داشته‌اند، ادامه داد: این درحالی است که در تهران ۱۹ هزار و ۵۷۰ مورد بوده که ۶۴۰۰مورد زیر ۷۰ سال و ۱۵۰۰ مورد زیر ۵۰سال سن داشته‌اند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درباره چالش‌های ‌اصلی در حیطه سلامت در ایران توضیحاتی ارایه داد و با توجه به رشد تکنولوژی، براستفاده از موضوع همراه سلامت برای کنترل بیماری‌ها ‌در کشور تأکید کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی