[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۴
  • دوره جدید

۵۰ برنامه اولویت‌دار برای ساماندهی آسیب‌های اجتماعی در فارس عملیاتی شد، روزنامه شیراز نوین

 ایرنا: مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس گفت: دولت تدبیر و امید با انکار نکردن آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی و با نگاهی واقع بینانه به مسئولیت و تعهدات اجتماعی و وعده خود عمل کرد که اجرای 50 برنامه اولویت‌دار در این استان در زمره فعالیت‌های سال جاری است. 
سید علی محمد موسوی سه شنبه افزود: دولت یازدهم با بهره گیری از آمارهای موجود، اطلاعات سرشماری‌های سال‌های قبل و انجام پیمایش سنجش سرمایه اجتماعی درکشور گزارشی تحلیلی و روندی از وضعیت اجتماعی کشور را تهیه و با حضور مسئولین نظام بدون هرگونه پرده پوشی در جلسه ای درحضور مقام معظم رهبری ارائه کرد. دبیر ستاد ساماندهی آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی استان فارس گفت: با بهره گیری از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، مفاسد اخلاقی و مناطق حاد و بحرانی به عنوان مهمترین آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی کشور در دستور کار مسئولان و برنامه ریزان قرار گرفت. 
وی اظهار کرد: هم اینک پس از موضوع اقتصاد مقاومتی، کنترل و کاهش آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی به عنوان دومین اولویت در سطح کشور و مطالبه رهبری در حال پیگیری توسط دولتمردان است. 
موسوی گفت: دولت باوجود مشکلات مالی و تنگناهای موجود و با وجود آن که وارث بیست سال عقب‌ماندگی فعالیت در حوزه آسیب‌های اجتماعی است با تامین اعتبار برای اجرای برنامه‌های اولویت دار به تعهد و وعده خود عمل کرد. 
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس گفت: برای کاهش و کنترل آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی در این استان از ابتدای امسال با برگزاری جلسه‌های متعدد، هماهنگی‌های بین بخشی و بهره گیری از خرد جمعی مدیران، مسئولان، فعالان حوزه اجتماعی و فرهنگی، صاحبنظران و اساتید دانشگاه و با تشکیل هیئت اندیشه ورز و با همکاری خوب مدیران دستگاه‌های اجرایی افزون بر 50 برنامه اولویت دار را عملیاتی کرد. وی ادامه داد: دستگاه‌هایی همچون اداره کل بهزیستی، دادگستری کل استان، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی، آموزش و پرورش استان، فرماندهی انتظامی استان، اداره کل ورزش و جوانان استان و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در این فرایندها نقش آفرینی کردند. موسوی گفت: آموزش مهارت‌های ارتباطات اجتماعی سالم ویژه دانش آموزان دختر و پسر پایه ششم سراسر استان، جرأت‌ورزی و نه گفتن ویژه دانش آموزان دختر و پسر پایه نهم با هدف کاهش اعتیاد، راه اندازی مرکز اجتماع درمان مدار زنان و ارتقای کیفیت جامعه پذیری آنان و آموزش و مشاوره برای فرزندان 13 سال به بالای زندانیان با بیش از شش ماه حبس، از جمله فعالیت‌های صورت گرفته در سال 95 است. 
دبیر ستاد ساماندهی آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی استان فارس ادامه داد: برگزاری دوره‌های توانمندسازی جوانان با موضوع اعتیاد و مفاسد اخلاقی، آموزش مهارت‌های مدیریت عواطف و هیجان‌های دوران بلوغ ویژه دختران پایه هفتم و پسران پایه هشتم در استان، آموزش سبک زندگی سالم خانوادگی و آموزش پیش از ازدواج از دیگر برنامه هایی بود که امسال در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی در این استان عملیاتی شد. 
به گفته وی، نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان طرح (نماد) به صورت مدل در شهرستان‌های شیراز (ناحیه سه آموزش و پرورش) و استهبان و با همکاری 10 دستگاه اجرایی ذیربط نیز اجرایی شد. 
موسوی اظهار کرد: آیین نامه مراقبت بعد از خروج معتادان متجاهر و کارتن خواب از مراکز ماده 16 ترک اعتیاد نیز امسال در استان فارس عملیاتی شد و مرکز درمان نگهدارنده با داروهای آگونیست به صورت رایگان راه اندازی شد. 
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس از برگزاری دوره‌های سبک زندگی ویژه معتادان بهبود یافته، اجرایی کردن طرح مشترک ناامن سازی محیط‌های تولید و توزیع مواد مخدر صنعتی، کاهش عوامل خطر و تقویت عوامل محافظت‌کننده نرخ اعتیاد، اجرایی کردن طرح تشدید جمع آوری معتادان متجاهر و پاک سازی مناطق آلوده استان و اجرای طرح جمع آوری خرده فروشان و توزیع کنندگان مواد مخدر و روانگردان‌ها به عنوان برنامه‌های عملیاتی شده در فارس برای کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد یاد کرد. 
موسوی گفت: ارائه خدمات مشاوره‌ای فعال در محلات حاشیه‌های استان، آموزش مهارت‌های زندگی به خانواده ها، تشکیل شورای معتمد پلیس، ارتقای توانمندی سازمان‌های مردم نهاد فعال جوانان در حوزه آسیب‌ها از دیگر برنامه‌های عملیاتی شده ستاد ساماندهی آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی استان فارس در سال 95 بود.
 وی با اشاره به ارائه خدمات تخصصی روانشناسی و مددکاری اجتماعی به زوج‌های متقاضی طلاق اظهار کرد: آموزش مهارت‌های تاب آوری به دانش‌آموزان خانواده‌های طلاق و در معرض خطر طلاق و اجرایی شدن طرح شناسایی حکمین قرآنی خانواده ایرانی نیز از جمله اقدام هایی است که امسال برای تقویت بنیان خانواده‌ها و کاهش آسیب‌های اجتماعی ناشی از طلاق در دستور کار بوده است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی