[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۳
  • دوره جدید

بهبود ورود سرمایه‌گذاران به بافت تاریخی شیراز، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان نظام مهندسی استان فارس ضمن اشاره به بهبود روند سرمایه‌گذاری و ورود سرمایه‌گذار به بافت تاریخی فرهنگی شیراز، ضرورت ورود جدی نظام مهندسی در قالب کارگروه‌های تخصصی برای رفع معایب و ارتقاء کیفیت پروژه‌های اجرا شده را یادآور شد.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، مرتضی سیف‌زاده شنبه 30 شهریور در حاشیه بازدید چند ساعته برخی اعضای هیئت رئیسه نظام مهندسی فارس از بافت تاریخی فرهنگی شیراز، گفت: انجام بازدیدهای میدانی و برگزاری جلسات تخصصی مرتبط با بافت تاثیرگذار بوده و سازمان نظام مهندسی آماده هم‌افزایی و مشارکت در راستای ارتقاء کیفیت بناها و کارکردهای بافت تاریخی و فرهنگی شیراز است.
او گفت: در سالیان اخیر همواره در بافت‌های‌تاریخی مرمت بناها مورد توجه بوده که درجای خود باید بررسی و ارزیابی شود اما اکنون که توجه و ورود سرمایه‌گذاران به بافت تاریخی فرهنگی شیراز روندی افزایشی دارد، اهمیت دادن به ابعاد مختلف یک پروژه در مقیاس‌های مختلف چه از نظر معماری ابنیه چه شهرسازی بافت و فضاهای شهری ضرورت دارد.
سیف‌زاده با بیان اینکه اقدامات مثبت فراوانی در بخش‌های‌ مورد بازدید بافت تاریخی فرهنگی شیراز انجام شده است، گفت: در عین حال شاهد ترافیک ماشین و عبور آب‌های‌سطحی یا سایر موارد فنی مهندسی بودیم و بر خود وظیفه و لازم‌ می‌دانیم که ورود بسیار جدی از طرف سازمان در قالب کارگروه‌های‌تخصصی در جهت رفع معایب و ارتقاء کیفیت این پروژه‌ها ‌داشته‌باشیم.
سعید زحمت‌کشان فعال حوزه پژوهشی و اجرایی بافت تاریخی فرهنگی شیراز با اشاره به تعدد سرمایه‌گذاری‌ها در بافت، سرعت این اقدامات را کم دانست و گفت: انجام چنین فعالیت‌هایی در گذر زمان می‌تواند آسیب‌زا باشد و گاه فرصت جبران هم باقی نخواهد ماند.
زحمت‌کشان گفت: اگر به صورت کمی و براساس داده‌های پایگاه پژوهشی شهر تاریخی شیراز این مهم را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که اکنون از 12 هزار پلاک در محدوده 357 هکتاری شهر قدیم شیراز چیزی بالغ بر 1200 اثر واجد ارزش وجود دارد که فقط 300اثر ثبت ملی شده است.
او با بیان اینکه براساس این داده‌ها تنها 10 درصد از بناهای موجود در بافت تاریخی فرهنگی شیراز واجد ارزش است، گفت: رویکرد و مداخلات صرف مرمتگران در بافت‌های‌تاریخی به ویژه در شهر شیراز پاسخگو نیست و نیازمند تبیین سیاست‌ها ‌و اقدامات بازآفرینی بافت‌های تاریخی در لایه‌های مدیریتی و اجرایی هستیم.
مشاور ارشد اتحادیه معماری، مرمت و شهرسازی ایران نسبت به اقدامات متولیان بافت‌های‌تاریخی ابراز نگرانی و اضافه کرد: چند سال است که متولیان این حوزه همه به صورت موازی و غیرموازی فعالیت‌هایی مثبت ولی ناهماهنگ دارند لذا نیاز به سازماندهی در قالب یک برنامه استراتژیک احساس می‌شود.
او در عین حال گفت: متأسفانه تجربه نشاده داده که نه در این حوزه، بلکه در همه محافل در انجام فعالیت گروهی از خود مقاومت نشان داده‌ایم.
زحمت‌کشان به سازمان نظام مهندسی پیشنهاد داد که پایگاه یا دفتری در بافت تاریخی فرهنگی شیراز راه‌اندازی کرده و آن را محل فعالیت گروه‌های تخصصی معماری و شهرسازی با موضوع بافت کنند.
در این جلسه یاسر پوست‌فروش از صاحب نظران مرمت بناهای تاریخی، علی سیفی، معمار و مدیر پروژه خانه تاریخی خواسته و سید جواد علوی‌زاده دبیر هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی فارس نیز مطالبی را مطرح کردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی