[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۴
  • دوره جدید

شرمسار سرو قامتان، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی- روزنامه نگار

amirabadi_shznvn@yahoo.com

اینک سروقامتان والیبال ایران بر بام آسیا ایستاده‌اند. اما در بحبوحه این موفقیت بزرگ، سال‌هایی را به یاد آوریم که همه سرمایه‌های بیت‌المال به حساب مستطیل سبز واریز شد و ورزش‌های دیگر در محاق فراموشی روزگار می‌گذراندند. سال‌هایی که مدیوم‌های ارتباطی و آموزش و پرورش و دیگر دستگاه‌های عریض و طویل از ورزش‌های غیرفوتبالی هیچ نمی‌دانستند و حاشیه‌های زرد سرخابی بر مخیله‌شان سلطه افکنده بود. سال‌هایی که تربیت بدنی همه سرمایه‌ها و منابعش را جاهلانه به پای فوتبال ریخت و مستطیل سبز هم هیچ وقت نتوانست به اندازه ذره‌ای از اعتباراتی که می‌بلعد، دل مردم را شاد کند. همان سال‌هایی که بسیاری از استعدادهای ورزشی سوختند و تباه شدند و چه بسیار افتخاراتی که از دست رفت...

 به راستی در دهه‌های‌ پیشین چه کسی این قانون نانوشته را نوشت که ورزش در انحصار فوتبال است. شاید همان‌هایی این آپارتاید شنیع را رقم زده باشند که ایران را فقط در تهران ‌می‌بینند.
اینک سرو قامتان ایران بر بام آسیا ایستاده‌اند،  افتخارآفرینان والیبال همه بی‌مهری‌ها ‌و تبعیض‌ها ‌را پشت سرگذاشته و با دست‌های‌خالی در قاره کهن آقایی کردند. 
چه کسی ‌می‌داند کاپیتان با همان موتورسیکلت قدیمی‌اش بر سر تمرین ‌می‌آید و بهترین پاسور آسیا در همان آپارتمان نقلی مستأجر است. هیچ کس نمی‌داند حقوق همه اعضای تیم قهرمان به اندازه دریافتی یک ستاره سرخابی هم نیست و آنها چگونه از پس نرخ تورم برمی‌آیند.
اگر امروز ورزش ایران بر صدر آسیا‌ می‌نشیند، اگر مسئولانش عناوین فاخر را در رزومه خود ثبت ‌می‌کنند، اگر مردم ایران همه بغض‌های ‌فروخورده و سفره‌های‌خالی را برای لحظه‌ای ‌به فراموشی سپرده و شادمانی‌ می‌کنند، در حقیقت همه ما مدیون غیرت سروقامتانی هستیم که با سلاح انگیزه و غیرت و تکیه برتوانمندی‌هایشان به این مهم دست یافته‌اند؛ وگرنه ما خدمت شایسته‌ای ‌به آنها نکردیم که منتظر افتخارآفرینی‌هایشان در آوردگاه‌های‌ معتبر جهانی باشیم. عملکرد ورزشکاران ایرانی در رشته‌های ‌غیرفوتبالی‌درخشان است، از تیراندازی تا تکواندو؛ از پرتاب دیسک تا وزنه‌برداری.
ما بسان همیشه، بیشترین حجم سرمایه‌گذاری را در فوتبال انجام‌ می‌دهیم و مستطیل سبز دهه‌های ‌متمادی است که نتوانسته مدال‌های‌خوش‌رنگ برایمان به ارمغان آورد. ویترین افتخارات و نتایج کاروان ورزشی ما در المپیک و بازی‌های ‌آسیایی در انحصار ورزش‌های ‌مظلومی است که همواره از کمبود بودجه و امکانات و توجه مسئولان در مضیقه بوده‌اند. 
مروری بر عملکرد ورزشی ایران ‌می‌تواند آغازی برای آغاز تغییرات بنیادین باشد. تغییراتی که باید در تصمیمات مسئولان و افکار عمومی نهادینه شده و نتایج آن به دگردیسی مثبتی در کلیت ورزش ایران بینجامد. 
به طور حتم برای آغاز تغییرات شاهد بی‌تابی تیفوسی‌ها‌ و کارشکنی‌های ‌رانت‌خواران ورزشی خواهیم بود. اما مردم شایسته ایران با گذشت دوران درخواهند یافت بسیاری از رویه‌های ‌پیشین نادرست بوده و با مدیریتی هوشمند و توانمند باید همه ارکان ورزش ایران را در مسیر رشد و تعالی قرار داد. 
تاریخ ورزشی ایران گواهی بر این ادعاست که موفقیت‌های‌ ما عمدتاً در قالب رشته‌هایی نظیر کاراته، ووشو، تیراندازی، قایقرانی، پینگ‌پنگ، شطرنج، تکواندو، پرتاب دیسک، ژیمناستیک، وزنه‌برداری و بسیاری از ورزش‌های ‌انفرادی رقم خورده و این موفقیت‌ها ‌بیشتر از آنکه برحمایت‌های ‌مادی و معنوی فدراسیون‌ها ‌استوار بوده باشد، بر مبنای مجاهدت‌ها ‌و تلاش‌های ‌فردی ورزشکاران به سرانجام رسیده است. این در حالی است که از کلانشهرها تا قریه‌های‌ دورافتاده ایران مستور از استعدادهای خاموش است و با اندکی سرمایه‌گذاری و مهیا نمودن زیرساخت‌ها‌ شاهد کسب افتخارات بی‌شماری برای کشور خواهیم بود. 
از سوی دیگر، به یاد داشته‌باشیم که عمر قهرمانی و بر سکو ایستادن ورزشکاران بسیار کوتاه است و جامعه قهرمانی ایران پس از بازنشستگی، به ناچار کنج عزلت و انزوا برگزیده و تعداد انگشت شماری از آنها فرصت ‌می‌یابند در کسوت مربیگری باقی بمانند. این در حالی است که جامعه قهرمانان ورزشی همه عمر و جوانی خود را در این زمینه صرف کرده و تخصص دیگری جز سرویس‌های‌ پرشی و زیر دوخم و پرتاب دیسک ندارند.
به همین دلیل شایسته است برای معیشت قهرمانان و نام‌آوران میهن مصوبه‌ای به تصویب برسد و آنها به پاس برافراشتگی پرچم ایران، از دغدغه حداقلی معاش رهایی یابند. برخی از تجربه‌های ‌ناخوشایند گذشته نشان داده است قدردانی از ورزشکاران به اهدای جوایز خرد و عکس‌های‌یادگاری و تبلیغاتی مسئولان خلاصه می‌شود و حتی در پاره‌ای‌ موارد هیچ یک از وعده‌ها ‌رنگ و بوی واقعیت نگرفته است.
برای لحظه‌ای ‌شهرآورد سرخابی‌ها ‌با همه حاشیه‌هایش را به فراموشی سپاریم و نیم‌نگاهی به ورزش‌های‌دیگر داشته‌باشیم. سهم استان فارس در ورزش‌های‌ غیرفوتبالی چیست؟ ما که نتوانستیم برای سال‌های‌ مدیدی در لیگ برتر و تیم ملی فوتبال نماینده شایسته‌ای ‌داشته‌باشیم، کاش حداقل سرمایه‌گذاری‌هایی درعرصه ورزش‌های‌غیرفوتبالی انجام شود. 
اینک سروقامتان والیبال ایران بر بام آسیا ایستاده‌اند و ملت ایران برای شور نشاطی که نام‌آوران ورزشی به ارمغان آورده‌اند، مدیون و سپاسگزار آنهاست.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی