[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۵
  • دوره جدید

تحریم بانک مرکزی ایران برای راضی کردن سعودی‌ها بود، روزنامه شیراز نوین

سفیر سابق ایران در نروژ با اشاره به آخرین اقدام آمریکا در جنگ اقتصادی علیه کشورمان تأکید کرد: تحریم اخیر آمریکا در مورد بانک مرکزی ایران در واقع برای قانع کردن سعودی‌ها انجام شد که ظاهراً در رسیدن به همان هدف هم ناکام مانده است.
عبدالرضا فرجی‌راد در گفت‌وگو با ایسنا در مورد تحریم‌های جدید آمریکا علیه بانک مرکزی ایران گفت: تحریم‌های مربوط به بانک مرکزی قبلاً هم اعمال شده بود اما با این تحریم‌های جدید ترامپ می‌خواهد فشارها را افزایش دهد، از طرفی بانک مرکزی در هر کشوری کانون مرکزی بانک‌ها بوده و اهمیت ملی دارد، لذا آن‌ها با تحریم بانک مرکزی و شرایطی که در خلیج فارس وجود دارد، می‌خواهند بگویند که چه اقدام بزرگ و عکس‌العملی را انجام داده‌اند. فرجی‌راد تصریح کرد: همچنین آمریکا با تحریم بانک مرکزی ایران تا حدودی قصد دارد سعودی‌ها را قانع کند که در مقابل پول‌هایی که از آنها و امارات می‌گیرد، ‌می‌تواند چنین اقداماتی انجام دهد.  وی خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که بانک مرکزی ایران قبلاً هم تحریم شده بود، تحریم‌های جدید ممکن است اثر داشته‌باشد اما اهمیت چندانی ندارد زیرا این اقدام در واقع واکنش آمریکا به ضربه خوردن سعودی‌ها از حملات آرامکو  از سوی یمنی‌ها بود که بعید می‌دانم سعودی‌ها از این اقدام قانع شده باشند.  وی همچنین در ارزیابی خود از تأثیر سفر رئیس‌جمهور کشورمان برای شرکت در نشست مجمع‌عمومی سازمان ملل آن‌هم با توجه به تحولات اخیر و اتهاماتی که عربستان در مورد حادثه آرامکو علیه ایران مطرح کرده است، اظهار کرد: سفر رئیس‌جمهور به آمریکا سفر کوتاهی است و احتمالاً بیش از دو روز طول نمی‌کشد، در جریان این سفر ملاقات‌هایی تنظیم شده که انجام خواهد شد. همچنین وزیر امورخارجه کشورمان نیز چند روزی زودتر به نیویورک رفته‌ است البته أخیر در صدور ویزا برای هیئت ایرانی نتوانست بر این سفر اثر بگذارد. وی با اشاره به این‌که رئیس‌جمهور در سخنرانی خود به چه موضوعاتی می‌پردازد، گفت: موضوع سخنرانی رئیس‌جمهور و تأثیرگذاری آن بر شخصیت‌ها، دیپلمات‌ها و همچنین جامعه جهانی از مسائلی است که مورد توجه قرار دارد اما قطعاً آقای روحانی در محورهای سخنرانی خود به اقدام غیرقانونی ترامپ در خروج از برجام و همچنین ایجاد مشکلات اقتصادی، کاهش فروش نفت و تحریم‌ها اشاره می‌کند که در نتیجه اقدامات آمریکا، ایران به تدریج تعهدات برجامی خود را کاهش داده است. 
این استاد ژئوپلیتیک دانشگاه همچنین بیان کرد: آقای روحانی حتماً به بحران‌ها و تنش‌های ایجاد شده در خلیج فارس به ویژه موضوع اخیر در حمله به مراکز پالایشگاهی آرامکو عربستان که بیش از نیمی از نفت عربستان را قطع کرد و همچنین اتهاماتی که به ایران وارد کردند، برای اقناع دیگران هم می‌پردازد. اتهاماتی که عربستان وارد می‌کند ناشی از از دست دادن اعتبارش است، زیرا برای آن‌ها سنگین است که نیمی از نفت‌شان قطع شود و از این رو برای این که پرستیژ خود را حفظ کند، این اتهامات را متوجه ایران کردند.  وی افزود: رئیس‌جمهور به مسئله یمن هم اشاره می‌کند که اگر می‌خواهند این بحران‌ها ایجاد نشده و منطقه در آرامش باشد، کار ساده‌ای است باید حملات یمن را متوقف کنند و اگر چنین شود طبیعتاً یمنی‌ها پاسخ نمی‌دهند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی