[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

وارد هیچ‌گونه تنش نظامی با ایران نمی‌شویم، روزنامه شیراز نوین

نخست‌وزیر استرالیا با تأکید بر اینکه رئیس‌جمهور آمریکا خویشتنداری را در رابطه با ایران ترجیح می‌دهد، گفت که کشورش وارد هیچ‌گونه درگیری نظامی با ایران نخواهد شد.
به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه گاردین، اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا که اکنون در آمریکا به سر می‌برد، در جمع خبرنگاران گفت که کشورش در ائتلاف تحت امر آمریکا در تنگه‌هرمز حضور دارد و این، جای است که استرالیا در آن مشارکت خواهد داشت. وی ادامه داد: هیچ بحث دیگری انجام نشده است. از حضور ما در این عملیات تقدیر شده است که من بار دیگر به همه یادآوری می‌کنم، برای محافظت از دریانوردی آزاد در تنگه هرمز است. موضوعات دیگری که آمریکا دنبال می‌کند، مسائلی است که خودشان پیگیری می‌کنند و من به‌طور شفاف مشخص کرده‌ام که وقتی درباره مشارکت در عملیات تنگه‌هرمز صحبت می‌کنم، تنها درباره دریانوردی آزاد است، همین. و این امر مورد استقبال قرار گرفته است. موریسون همچنین با تقدیر از آنچه خویشتنداری رئیس‌جمهور آمریکا درقبال ایران خواند، گفت: من روز گذشته از صحبت‌هایم با رئیس‌جمهور ترامپ دریافتم که تمایل درونی او خویشتنداری در رابطه با این مسائل است و من او را به خاطر این، تحسین کردم. وی با بیان اینکه استرالیا بر اساس منافع ملی خود تصمیم‌گیری می‌کند، افزود: ما به دلیل اهداف مشترکمان با آمریکا همکاری می‌کنیم، نه به خاطر اینکه آنها از ما درخواست کرده‌اند. مردم همچنین نباید درباره آنچه ترامپ ممکن است در رابطه با ایران انجام دهد یا ندهد، از واقعیت جلو بزنند. به نوشته گاردین، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در جریان دیدار خود با نخست وزیر استرالیا گفته بود که  می‌تواند همین حالا علیه ایران دست به اقدام نظامی بزند.
ترامپ طی یک هفته گذشته اظهارات مختلفی درباره ایران مطرح کرده است که از آن جمله، اقدام نظامی علیه کشورمان در پاسخ به حمله به تأسیسات نفتی عربستان بوده است، حمله‌ای که آمریکا ایران را به دست داشتن در آن متهم می‌کند.
اما او کمی بعد از تهدید خود عقب‌نشینی و سپس اعلام کرد که در واکنش به این حمله و برای محافظت از عربستان در برابر تجاوزات خارجی نیروی بیشتر و تجهیزات دفاعای به منطقه اعزام می‌کند. به گزارش ایسنا، ابتدای هفته گذشته تأسیسات نفتی آرامکو واقع در شرقی‌ترین نقطه عربستان هدف یک حمله پهپادی قرار گرفت که گفته می‌شود، در اثر آن نیمی از تولید نفت ریاض متوقف شده است. انصارالله یمن پس از وقوع این حمله به‌طور رسمی مسئولیت آن را بر عهده گرفت اما مقامات سعودی و آمریکایی تلاش دارند ایران را مقصر بدانند و مدعی‌اند که جمهوری اسلامی عامل حمله بوده است. وزیر امورخارجه کشورمان طی این روزها تأکید کرده است که ایران هیچ نقشی در حمله به آرامکو نداشته است. ظریف این ادعاهای آمریکایی‌ها علیه کشورمان را ناشی از شکست واشنگتن در فشار حداکثری بر ایران دانسته و گفته بود که طرح  اتهامات بی‌اساس علیه جمهوری اسلامی و مقصر دانستن ایران به فاجعه یمن خاتمه نمی‌دهد. وی همچنین در پاسخ به ادعای سعودی‌ها در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: با توجه به اینکه رژیم سعودی، ایران را بابت حمله به تأسیسات نفتی خودش مقصر می‌داند - که اتهامی بی‌اساس است - جالب است که آنها با نقض آتش‌بس مورد حمایت سازمان ملل، برای تلافی به «حدیده» یمن حمله کردند. واضح است که حتی خود سعودی‌ها هم دروغ دخالت ایران را باور ندارند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی