[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۳
  • دوره جدید

تاریخی که در تاریکی تخریب‌ می‌شود، روزنامه شیراز نوین

خانه‌ تاریخی دیگری، شنبه شب در شیراز به ویرانه تبدیل و زیبایی‌های منحصر به فرد آن زیر چرخ آهنی لودرها تخریب شد.
مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی استان فارس یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: شنبه شب گذشته یک خانه با ارزش تاریخی واقع در کوچه مولا رو به روی مسجدحاج نظام واقع در بافت تاریخی شیراز تخریب شد. مسعود منیعاتی افزود: بخش‌هایی از سقف‌ این خانه که از زیبایی منحصر به فردی نیز برخوردار بود که در سال‌های گذشته تخریب شد و مالک آن نیز به دنبال ساخت هتل به جای این خانه تاریخی بود.
وی ادامه داد: گویا مالک این هتل مجوز تخریب آن را از اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس اخذ کرده است.
مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی استان فارس اظهار داشت: این خانه از ارزش‌های‌تاریخی منحصربه فردی برخوردار بوده که بخش از آن شامل معماری،گچ‌بری، نقش برجسته، موزائیک‌کاری و نقاشی‌های سقف، دیواره و سردر ورودی‌ می‌شود.
وی به این موضوع نیز اشاره کرد که این خانه هنوز در فهرست میراث ملی ثبت نشده است.
منیعاتی گفت:‌ گویا در حکم تخریب این خانه تاریخی که از سوی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس صادر شده نیز آمده است که سردر و کلیه متعلقات تاریخی این بنا باید حفظ شود اما مالک آن با لودر شروع به تخریب کلی بنا کرده است.
سرهنگ محمدرضا بهمنی‌نژاد، فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان فارس در پاسخ به تماس تلفنی خبرنگار ایرنا در زمینه تخریب خانه تاریخی اظهار داشت: در حال حاضر در استان فارس حضور ندارم و برای مأموریت به تهران سفر کرده‌ام و بعد در این زمینه اظهارنظر خواهم کرد.
خبرنگار ایرنا صبح یکشنبه اقدام به برقراری تماس با مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون میراث فرهنگی وی، برای اطلاع از دلیل تخریب این خانه تاریخی در شنبه شب گذشته کرد اما این افراد تا لحظه انتشار این خبر پاسخی به تماس‌ها ندادند.
تخریب خانه‌های‌تاریخی در شیراز سابقه‌ای ‌چندین ساله دارد در حالی که این خانه‌ها‌ ظرفیتی برای رونق‌دهی به بافت تاریخی این کلان‌شهر و اقتصاد مرکز استان فارس محسوب ‌می‌شوند اما با مجوز و بدون مجوز شبانگاهان به جانشان حمله ‌می‌شود.
شامگاه ۱۴ خرداد ۹۸ تخریب خانه تاریخی در بافت تاریخی شیراز رقم خورد که فعالان میراث فرهنگی آن را تاریخی، ارزشمند و با ویژگی‌های‌منحصر به‌فرد توصیف کردند.
تخریب شبانه خانه‌های تاریخی بافت قدیم شیراز خصوصاً در ایام تعطیلات سابقه‌ای چندساله دارد که در یک نمونه آن دو خانه تاریخی ثبت ملی شده اوایل اسفندماه ۹۶ به صورت شبانه تخریب شد.
خانه‌های‌تاریخی سلیمی و منتصری شیراز که هر دو دهم خرداد ۱۳۸۲ ثبت ملی شده بودند، چهارم اسفند ۱۳۹۶ تخریب شدند و به تاریخ پیوستند.  گفته شده که برخی افراد دارای نفوذ در استان فارس اقدام به تخریب این بناهای تاریخی‌می‌کنند که هنوز ابعاد این موضوع به صورت دقیق مشخص نشده است. بافت تاریخی شیراز وخانه‌های ‌باارزش این شهر اغلب در اطراف‌حرم مطهر شاهچراغ(ع) قرار دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی