[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۷
  • دوره جدید

وضعیت تالاب‌های‌فارس بحرانی است، روزنامه شیراز نوین

مدیر کل محیط‌زیست فارس مدیریت منابع آبی در فارس را یکی از اولویت‌های ‌مهم خود اعلام کرد که باعث احیای تالاب‌های‌استان شود.
حمیدظهرابی که به تازگی مدیر کل محیط‌زیست فارس شده،  در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص اولویت‌های‌کاری خود و نیازهای مهم محیط‌زیست استان فارس گفت: اولویت اصلی استان، مدیریت منابع آب است که باید به سمت پایدارسازی بهره برداری از منابع آبی بریم.
وی بیان کرد: کشاورزی رشد سرطانی در فارس داشته که با این رشد کل ارگانیزم را تحت‌تأثیر آسیب‌زای خود قرار داده است.
مدیر کل محیط‌زیست فارس ادامه داد: با بزرگتر شدن این مشکل، کل ارگانیسم از بین‌ می‌رود بنابر این باید به سرعت اقداماتی را در سطح حوزه‌های‌ آبخیز سامان دهیم که جامع نگر باشد و با مشارکت همه ذی‌نفعلان رخ دهد تا بتوانیم مصرف آب را در بخش‌های‌مختلف متناسب با توان اکولوژیکی سرزمین و میزان آب قابل برداشت به صورت پایدار صورت دهیم.
ظهرابی گفت: به دنبال این اتفاق، تأمین حقابه‌های‌ محیط‌زیست تالاب‌ها‌خود به خود رخ ‌می‌دهد زیرا اگر یک حوزه آبخیز درست کار کند و بهره‌برداری از آن متناسب با توان اکولوژیکی آن باشد تالاب‌ها‌ هم احیا ‌می‌شود.
وی ادامه داد: وضعیت تالاب‌ها‌ در فارس بسیار بسیار بحرانی است و از ۱۲ تالاب استان هیچکدام شرایط خوبی ندارند به غیر از یک تالاب کوچک که با مشارکت مردم احیا شده است که باید به سرعت بتوانیم فعالیت‌هایمان را ساماندهی کرده و ستاد احیای تالاب‌های‌فارس را فعال کنیم و هم‌زمان با این به دنبال تکمیل برنامه‌ها ‌باشیم.
مدیر کل محیط زیست فارس گفت: اگر قرار باشد برای تدوین برنامه‌های‌جدید متوقف بشویم فرصت را از دست‌ می‌دهیم. هرچه زمان طولانی‌تر شود توموری که در حوزه‌های‌ آبخیز داریم گسترده‌تر ‌می‌شود و طبیعتاً مبارزه کردن با این آفت نیز سخت‌تر ‌می‌شود.
وی گفت: باید از همین حالا شروع کنیم که مدیریت منابع آب را به سمت بهره‌برداری پایدار هدایت کنیم.
ظهرابی گفت: بعد از این موضوع بحث آلودگی‌های ‌محیط‌زیستی است که چالش مهمی به شمار‌ می‌رود. موضوع فاضلاب‌ها ‌در اطراف شهر شیراز و فارس مدیریت نمی‌شود که حتی باعث مشکلات بهداشتی و عدیده‌ای‌ شده که علاوه بر بوی نامطبوع که دارند مشکلات و آسیب‌های‌ دیگری هم ایجاد کرده‌اند.
وی تأکید کرد:  باید فکری به حال آن کرد و در همه برنامه‌ها ‌نیاز به مشارکت بخش‌های ‌مختلف به ویژه مقامات استان داریم.
وی بیان کرد: موضوع دیگر بحث آلودگی هواست البته شیراز شرایط بهتری نسبت به دیگر کلانشهرها دارد اما مراقبت اینکه این شهر نیز به وضعیت نامناسب‌تری تغییر نکند یکی از اولویت‌هاست که پیشگیری و کنترل آلودگی هوای کلانشهر شیراز با اجرای برنامه جامع کاهش آلودگی باید دنبال شود.
وی گفت: در این راستا بحث بررسی روند و برنامه زمان‌بندی کارخانجات آلاینده شیراز به خارج از شهر نیز در دستور کار قرار دارد تا بتوانیم طبق برنامه اقدام کنیم.
ظهرابی عنوان کرد: بحث مدیریت پسماندها و موضوع مدیریت اصولی آن و تفکیک از مبدا و در عین حال بازیافت و استفاده مجدد در پسماند باید در دستور کار باشد تا به همین روال، میزان دفن پسماندهایی  که استفاده‌ای ‌نمی شود به کمتر از ۲۵ درصد کاهش یابد.
مدیر کل محیط‌زیست فارس اضافه کرد: درباره پسماندهای صنعتی نیز باید سایت‌های‌امحای پسماندهای صنعتی ساماندهی شود تا پراکنش پسماندهای این چنینی باعث آلودگی منابع آب و خاک استان نشود. ظهرابی گفت: همچنین به پسماندهای روستایی نیز باید توجه شود، پسماندهای روستایی اکنون بی‌سامان هستند و باید سریع‌تر بتوانیم در استان فارس که ظرفیت گردشگری و طبیعت‌گردی دارد ساماندهی لازم را داشته‌باشیم.
وی با اشاره به موضوع حفظ تنوع زیستی نیز گفت: در موضوع حفظ تنوع‌زیستی مشارکت نقش بسیار اساسی دارد، مشارکت مردم و ذی‌نفعان بسیار مهم است و برای جلب مشارکت ذی‌نفعان، هم راستا شدن منافع حفاظت گران با منافع مردم کلیدی‌ترین راهی است که ما را هرچه سریع‌تر و پایدارتر به هدف نزدیک‌ می‌کند.
وی گفت: این موضوع راهی است که بسیاری از کشورهای دنیا طی کردند و نتایج آن را دیدند  و ما اگر بتوانیم منافع حفاظت را با منافع مردم محلی هم راستا کنیم ‌می‌شود با ایجاد معیشت‌های ‌مکمل و جایگزین کردن معیشت‌هایی که باعث آسیب به محیط‌زیست‌ می‌شود و البته رساندن سود به مردم محلی  امیدوار بود که مشارکت واقعی مردم رخ‌ می‌دهد.
مدیر کل محیط‌زیست فارس گفت:  با تحقق این امر شرایطی فراهم‌ می‌شود که مردم را در اعمال مدیریت  در تنوع زیستی دخالت ‌می‌دهد و  با بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی به این سمت برویم که مدیریت حفاظت از مناطق را به مردم سپرده و سازمان محیط‌زیست دستگاه نظارتی باشد.
ظهرابی اضافه کرد: در این راستا قدم‌هایی تحت‌عنوان قرق‌های‌اختصاص برداشته شده که در فارس نیز از این ظرفیت باید استفاده کنیم. 
اینکه مردم خودشان از حیات وحش حفاظت و بعد از احیای حیات وحش، بخش کوچکی از آن را بهره‌برداری کنند منجر به توسعه ‌می‌شود چون روش‌های‌معیشتی که با فشار به محیط‌زیست ایجاد‌ می‌شود را‌ می‌توان آرام آرام تغییر داد و به سمت معیشت‌های ‌سبز و پایدار هدایت کرد.
وی گفت: موضوع بعدی استفاده از ظرفیت سازمان‌های ‌مردم‌نهاد و بسیج عمومی برای حفاظت از محیط‌زیست است و در این راستا باید فعالیت‌های‌ مردمی را جلب کرد و ساخت و ترویج و عمومی‌سازی فرهنگ محیط‌زیست را به طور جدی دنبال کنیم و البته این یکی موضوعی است که مسئولیت اجتماعی است برای همه کسانی که به نوعی فعالیت‌هایشان باعث فشار بر محیط‌زیست‌ می‌شود.
مدیرکل محیط‌زیست فارس ادامه داد: حتی ‌فعالیت‌های ‌دستگاه‌های‌اجرایی ازجمله ایجاد خطوط آب، برق و گاز و ... نیز باید هم راستا با فرهنگ‌سازی باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی