[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۳۱
  • دوره جدید

ساخت و ساز روی گسل ممنوع ، روزنامه شیراز نوین

با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی جلسه مشترک در خصوص انعقاد قرارداد تعیین حریم گسل‌های شهر شیراز در دفتر معاون عمرانی استانداری فارس بحث و گفتگو و تصمیم نهایی گرفته شد.
به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی استان فارس، جلسه‌ای ‌با حضور دکتر شکرچی‌زاده معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن  و شهرسازی و اعضای کار گروه زلزله استان فارس در دفتر معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس در خصوص تعیین حریم گسل‌های شهر شیراز بحث و گفتگو شد و اداره کل راه و شهرسازی استان فارس و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان نیز در خصوص پیگیریها و مطالعات خود در این خصوص گزارشاتی را ارائه دادند.
دکتر بیت‌الهی رئیس بخش زلزله ‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی  نیز در خصوص پیگیری‌هایی که از سال 95 تا کنون در این خصوص انجام شده توضیحاتی ارائه داد.
در ادامه جلسه دکتر محمودرضایی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس در خصوص ضرورت تهیه نقشه حریم گسل‌های شهر شیراز تأکید و افزود: شیراز جزو مناطق حساس کشور است و مادر خصوص تعیین حریم گسل‌های شهر شیراز هیچ تردیدی نداریم و حتماً باید این مهم انجام پذیرد. وی تصریح کرد: حتماً باید نقشه گسل‌ها در بیاید تا ما یک سندی داشته‌باشیم که تمام رفتارهای ساخت و ساز و شهرسازی را از روی آن انجام دهیم. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس متذکر شد با توجه به اینکه شهرداری نقش اجرایی دارد ‌می‌تواند به خوبی در این خصوص ورود کند و به عنوان کارفرما ایفای نقش کند. شایان ذکر است که در این جلسه مقرر شد ظرف دو هفته آینده پس از انجام روال اداری قراردادی فی‌ما بین شهرداری به عنوان کارفرما و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به عنوان مشاور بسته شود و نقشه و حریم گسل‌های شهر شیراز مشخص شود. دکتر شکرچی‌زاده معاون وزیر راه و شهرسازی نیز در این جلسه گفت: پس از اتمام مطالعه و تعیین حریم گسل‌های شهر شیراز جهت اجرایی شدن آن نتیجه مطالعات را برای تصویب به شورای عالی معماری و شهرسازی کشور ارائه ‌می‌دهیم.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز در خصوص بحث دفتر نمایندگی مرکز تحقیقات در استان فارس که از طرف استان در جلسه مطرح شد، افزود: در خصوص راه اندازی دفتر نمایندگی مرکز تحقیقات با توجه به وجود اساتید و بنیه علمی دانشگاه شیراز و شهر شیراز و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس مشکلی نداریم، فقط به لحاظ قانون‌گذاری باید مکانی که در آنجا دفتر راه‌اندازی‌می‌شود مالکیت آن به نام مرکز تحقیقات شود.
دکتر شکرچی‌زاده در ادامه جلسه از نصب دستگاه شتاب نگار توسط مرکز تحقیقات در کشور خبر داد و افزود: قرار است که 10 دستگاه شتاب‌نگار آنلاین در شیراز نصب شود که 1 دستگاه در دانشکده مهندسی نصب شده است. وی خاطر نشان ساخت: داده‌های‌ دستگاه‌های شتاب‌نگار اهمیت بسیار زیادی در طراحی سازه‌های‌مقاوم و مدیریت بحران زلزله در کشور دارد.
معاون وزیر راه و شهرسازی نیز اضافه کرد: مرحله بعد از استقرار دستگاه شتاب‌نگار استقرار سامانه پاسخ سریع است که استان باید آ‌ن‌را مستقر کند که بتوانیم از آن استفاده کنیم.
در پایان جلسه مقرر گردید با پیگیری‌های دفتر فنی استانداری فارس ظرف دو هفته آینده قرارداد تعیین حریم گسل‌های شهر شیراز منعقد شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی