[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۷
  • دوره جدید

یادمان شهدا با رویکرد محله محوری ، روزنامه شیراز نوین

شهردار شیراز از اتخاذ رویکردی متفاوت و نوین در پرداختن به شهدای والامقام و عظیم الشأن هشت‌سال دفاع مقدس در شهر شیراز ‌خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، مهندس اسکندرپور با اشاره به اینکه دفاع‌ مقدس بزرگ‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی ایران و بهترین و ناب‌ترین محور برای تقویت فرهنگ جامعه ایران است، اظهار داشت: دوران درخشان هشت سال دفاع‌ مقدس دارای توانایی الگوسازی اجتماعی برای مردم و نمونه‌ای‌کاربردی از همبستگی اقشار مختلف جامعه برای توسعه ایران اسلامی است.
شهردار شیراز در ادامه بیان کرد: بر این اساس شهرداری شیراز بر آن است ویژه برنامه هفته دفاع مقدس را با عنوان «شب‌های‌نور و نارنج» با رویکرد محله‌محوری و از نگاهی اجتماعی برگزار کند. در سال‌های‌گذشته شهرداری برنامه‌های‌این هفته را در مرکز شهر برگزار‌می‌کرد و از خانواده‌های‌شهدا جهت شرکت در این برنامه‌ها‌ دعوت به عمل‌می‌آمد در حالی که در بسیاری از موارد شرایط حضور برای بسیاری از این بزرگواران به دلیل کهولت سن و مسایل دیگر فراهم نمی شد.
وی افزود: امسال برآنیم تا برنامه‌های‌دفاع مقدس را در دل محلاتی برگزار کنیم که شهدا، جانبازان و ایثارگران عزیز در آن محله متولد شده، رشد کرده و هویت محلی‌شان در آنجا شکل گرفته است.
مهندس اسکندرپور با اشاره به اهمیت برگزاری برنامه‌های‌هفته دفاع مقدس در محلات گفت: با توجه به اینکه این شهدا در حافظه جمعی برخی از اهالی آن محله حضور دارند، یادآوری خاطره و یاد آنها‌می‌تواند از آنها الگوهای «عینی و ملموسی» برای شهروندان به‌خصوص جوانان و نوجوانان بسازد. همچنین این اقدام‌می‌تواند منجر به تقویت هویت ملی و دینی شهروندان شود.
شهردار شیراز خاطرنشان کرد: هدف دیگری که این برنامه با اجرا در محلات دنبال می‌کند این است که ارزش دفاع و صیانت از وطن را به نسل جوان که تجربه جنگ را ندیده‌اند، منتقل نماید. دفاع در شرایطی که جنگ به کشوری تحمیل می‌شود و همچنین حفاظت و صیانت از کشور به عهده همین جوانان است که اگر به خوبی این ارزش در آنها نهادینه شود، کشور در مورد تهاجم بیگانگان بیمه خواهد شد. قطعا اجرای برنامه در محلات مخاطبان بیشتری را از نسل جوان و نوجوان به خود جذب خواهد کرد. لذا از این جهت نیز اجرای برنامه در محلات کارایی، برون داد و اثرگذاری بیشتر و بهتری خواهد داشت.
گشتاسبی‌راد معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز نیز در خصوص برنامه «شب‌های‌نور و نارنج» گفت: این برنامه با همکاری فعال حوزه هنری استان در 8محله شهر شیراز دست خضر، فاضل، سنگ سیاه، ده‌پیاله، بلوار اتحاد (شهرک مهرگان)، پیاده راه سلامت (معالی آباد)، محله درب شازده و سجادیه سیمان برگزار‌می‌شود.
گشتاسبی راد با اشاره به محورها و ویژگی‌های‌محتوایی سلسله برنامه‌های‌«شبهای نور و نارنج» افزود: بیان منزلت اجتماعی رزمندگان و ویژگی‌های‌اجتماعی موجود در پیکره جبهه‌ها در قالب اجرای نمایش، شرح ویژگی‌های اجتماعی دوران دفاع مقدس در قالب شعر، شرح بیان رشادت‌ها‌و افتخارآفرینی رزمندگان از طریق پخش مستندهای آن دوران، درونی‌سازی تاریخچه‌ شفاهی براساس مرور وقایع توسط یادگاران هشت سال دفاع مقدس و اجرای پرسش‌ها و پاسخ‌هایی درباره حوادث جنگ تحمیلی عراق علیه ایران با کمک سخنرانان برجسته از جمله ویژگی‌های ‌این برنامه است.
وی در ادامه افزود: شهدای جلیل‌القدر دوران دفاع مقدس در ایران و شهر شیراز، با عمل به ارزش‌های قیام کربلا و باورهای امام حسین (ع) و یاران باوفای آن حضرت، ترجمان ایثار، قیام برای حفظ وطن و وفاق اجتماعی بودند. بنابراین شهدای همین محلات، باید بزرگترین و نزدیکترین الگوی اجتماعی برای هم محله‌ای‌ها، نمادی از همبستگی اقشار مختلف در شهر شیراز و حفظ وحدت ملی و همبستگی اجتماعی باشند. 
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز تأکید کرد: دوران طلایی دفاع‌مقدس، از تأثیرگذارترین دوران در ابعاد فرهنگی است که تمام ملزومات فرهنگی یک جامعه اعم از فرهنگ دفاع، ایثار، شهادت، جهاد، مقاومت و مهربانی را در بر‌می‌گیرد. گشتاسبی‌راد با بیان اینکه این عناصر فرهنگی هیچ‌گاه رنگ کهنگی به خود نمی‌گیرند و شرط حیات هر جامعه‌ای‌ هستند، اظهار داشت: برآنیم با چیدمان برنامه هایی غنی و الهام گرفته از رویدادهای دوران دفاع مقدس، فرهنگ والای ایثار که کمال درجه سخاوت و ترجیح دادن مصلحت دیگران بر خود است را در  بین شهروندان محلات مختلف نهادینه کنیم.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد که شهروندان با تأسی از مقتدای شهیدان، امام حسین (ع) و شهدای گرانقدر هشت سال دفاع مقدس و مدافعان حرم، در صف مقدم ایثار و از خودگذشتگی، گام برداشتن در میدان توسعه و تعالی شهر، حضور تمام عیار در جنگ نرم و جنگ اقتصادی با دشمن، رعایت مصالح جامعه و ترجیح منافع شهر بر خود و ... از یکدیگر سبقت بگیرند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی