[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۷
  • دوره جدید

شکیبایی در ورزش، روزنامه شیراز نوین

منظور از صبر، استقامت در برابر مشکلات و حوادث گوناگون است که نقطه مقابل آن (جزع) و بی‌تابی است که به معنای از دست دادن مقاومت و تسلیم شدن در برابر مشکلات است.
شروع کردن ورزش شاید برای بسیاری از انسان‌ها سخت باشد؛ اما سخت‌تر از آن تداوم، پیگیری، استمرار و تمرین است.
همه انسان‌ها دوست دارند در کوتاه ترین زمان بهترین نتیجه‌ها را بگیرند؛ اما باید در نظر بگیریم با تمرین به مرور زمان می‌توانیم به خواسته‌هایمان برسیم.
«اگر در مسیر درست قرار بگیریم، با صبر و شکیبایی، استمرار و تمرین در زمان مناسب به خواسته‌هایمان می‌رسیم.»
زندگی انسان در دنیا آمیخته با مشکلات عجیبی است که اگر در مقابل آن بایستد و شکیبایی و مقاومت به خرج دهد، به یقین پیروز خواهد شد و اگر ناشکیبایی کند و در برابر حوادث زانو بزند، هیچ گاه به مقصد نخواهد رسید.
صبر و شکیبایی یعنی قدم‌های کوچک اما مداوم. اول هدف مشخص کنیم. باشگاه ثبت‌نام کنیم یا در منزل و پارک ورزش کنیم. تداوم و استمرار داشته باشیم تا به هدفی که می‌خواهیم (برای مثال وزن ایدئال، تناسب اندام و...) دست پیدا کنیم.
تصمیم می‌گیریم کاری بزرگ انجام دهیم. شاید در اثر دیدن سمینار انگیزشی یا خواندن کتاب یا ملاقات با دوستی قدیمی ‌که پیشرفت زیادی در زندگی کرده یا صحنه‌ مرگ یک عزیز تصمیم گرفته‌اید کاری را که مدت‌هاست در آرزویش هستید انجام دهید. متوجه شده‌اید زمانتان محدود است و اگر کار دلخواه خود را انجام ندهید، شاید عمری را با حسرت سپری کنید و از دنیا بروید. انگیزه‌ شما برای انجام کاری بزرگ هرچه باشد مهم نیست، چون بالاخره از بین می‌رود و سرد می‌شوید.
چند بار برایتان پیش‌آمده که شروع به یادگیری زبان دوم موردعلاقه‌تان کرده‌اید؛ اما بعد از گذشت مدتی انگیزه‌تان را از دست ‌داده‌اید و در اثر یک تلنگر متوجه شده‌اید مثلاً دو ماه است که می‌خواهید یک کتاب بخوانید؟ پنج ماه پیش قرار بود هر هفته سه بار به استخر یا باشگاه پرورش اندام بروید و به اندام موردنظر خود دست پیدا کنید.
برای همه ما پیش‌آمده.همه ما انسان‌ها دوست داریم به اهداف خودمان برسیم، اما در اثر نداشتن بردباری لازم به اهداف موردنظرمان نمی‌رسیم.
ما دوست داریم به‌محض این‌که آرزو کردیم، آن آرزو در برابر ما ظاهر شود.
می‌خواهیم همین فردا وزنمان ایدئال شود. همین فردا ماشینمان را عوض کنیم. همین فردا افزایش درآمد داشته باشیم؛ اما مگر می‌شود بدون تلاش به اهدافمان برسیم؟
شاید برای رسیدن به هدفی باید چند سال به‌طور مستمر تلاش کرد.
مثال جالب در این زمینه، فرایند رشد درخت بامبو است.
وقتی شما دانه‌ درخت بامبو را در دل خاک حاصلخیز می‌کارید، انتظار سبز شدن و قد کشیدن درخت سبز و زیبای بامبو را دارید.
اما اتفاقی که می‌افتد کمی‌ غیرمنطقی است. درخت شما در هفته‌ اول سبز نمی‌شود. ماه اول هم خبری از جوانه زدن نیست. شاید کمی ‌ناامید شوید؛ اما در سال اول هم خبری از درخت بامبوی سبز نیست. بسیاری از افراد ممکن است در ماه‌های اول یا حتی در سال اول از سبز شدن درخت بامبو ناامید شوند و دست از مراقبت از دانه‌ خود بکشند.
اما افرادی که این کار را تا سال پنجم ادامه می‌دهند، بعد از پنج سال شاهد یک معجزه هستند.
شاید در طول این پنج سال، دوستان و اطرافیان شمارا مسخره کنند که به آبیاری و مراقبت از زمین خالی مشغول هستید و عمر خود را تلف می‌کنید. بهتر است به‌جای آن سبزی بکارید.
اما اگر ناامید نشوید و ادامه دهید، یک معجزه خواهید دید. بعد از پنج سال شما یک جوانه‌ درخت بامبو خواهید داشت. شما باید دل‌خوش کنید به یک جوانه که آن را بعد از پنج سال به دست آورده‌اید. پنج سال زحمت. پنج سال مراقب از بذر درخت بامبو. پنج سال آبیاری و مراقبت از خاک. چه چیزی نصیبتان شده است؟ یک جوانه!
شاید ناامیدکننده باشد و به نظرتان تلاش‌هایتان بر باد رفته است؛ اما ناگهان معجزه‌ای رخ می‌دهد.
جوانه‌های کوچک درخت بامبو در مدت ۶ ماه به‌اندازه ۳۰ متر رشد می‌کنند. ۳۰ متر ارتقا!
کم‌کم امیدتان بیشتر می‌شود. لبخند رضایت روی لب‌هایتان می‌آید که چقدر خوب شد در این پنج سال ادامه دادم و مراقبت از بذرم را رها نکردم.
درخت شما به‌اندازه یک ساختمان ۱۰ طبقه ارتقا دارد. ممکن است دیگران فکر کنند شما در طول فقط ۶ ماه به این موفقیت بزرگ رسیده‌اید، اما خودتان می‌دانید در طول پنج سال و شش ماه به این موفقیت رسیده‌اید.
زندگی ما هم مانند رشد درخت بامبو است. شاید این ماه به باشگاه پرورش اندام بروید و تغییری در ظاهرتان ایجاد نشود و وزنی کم نکنید و بافت عضله‌ای خاصی را اضافه نکنید. در طی ۶ ماه هم شاید تغییر خاصی در ظاهر شما ایجاد نشود؛ اما اگر مداومت به خرج دهید و ادامه دهید، با گذشت سه تا پنج سال به وزن دلخواه خود و بدنی عضلانی می‌رسید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی