[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۹
  • دوره جدید

معاون محیط‌زیست فارس: هوای شیراز غبارآلود اما سالم است، روزنامه شیراز نوین

به دنبال گلایه برخی شهروندان از وضعیت جوی این روزهای شیراز، معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست فارس اعلام کرد که پایش‌های علمی نشان دهنده آنست که علی‌رغم غبارآلودگی، هوای شیراز شاخص آلایندگی ندارد.
لیلا تاجگردون در گفت و گو با ایسنا، در خصوص اینکه آیا در روزهای اخیر شاهد تغییر در وضعیت آلایندگی هوای شیراز بوده‌ایم، گفت: نتایج دریافتی از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در شیراز، نشان از وضعیت سالم دارد. او با بیان اینکه از ابتدای مهرماه شاهد افزایش غلظت ذرات آلاینده در هوای شیراز بوده‌ایم، خاطرنشان کرد: بررسی شاخص‌های آلایندگی که از ایستگاه‌های مختلف سنجش جمع‌آوری شده، عدد 80 را نشان می‌دهد که بیانگر سلامت هوای شیراز است.
تاجگردون با بیان اینکه طبق بررسی‌های انجام شده منشاء اصلی وضعیت ناپایدار هوا در شاخص آلودگی روزهای اخیر ناشی از تردد خودروهای تک سرنشین بوده است، خواستار استفاده از سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی به جای استفاده از خودروهای شخصی و تک‌سرنشین به ویژه در محدوده پر ترافیک مرکز شهر شد و گفت: گرد و غبار و آلاینده‌های ناشی از تردد خودروها موجب تغییر در وضعیت پایدار هوا می‌شود.
معاون نظارت و پایش اداره‎کل حفاظت محیط‌زیست فارس تأکید کرد که شیراز جزو شهرهای سالم در مقایسه با کلانشهرهای ایران بوده و در بسیاری روزهای سال، هوا در آن سالم و فاقد آلودگی است.
تاجگردون به کمبود ایستگاه‌های هواشناسی و سنجش میزان آلودگی در شیراز اشاره و خاطرنشان کرد: برای کلانشهری با وسعت شیراز، چهار ایستگاه سنجش آلاینده‌ها کافی نیست.
وی با بیان اینکه این ایستگاه‌ها فرسودگی ندارند و مرتب تحت راهبری به روز شدن قرار دارند، تأکید کرد: نیازمند ایستگاه‌های بیشتری در شیراز هستیم.
معاون نظارت و پایش اداره‎کل حفاظت محیط‌زیست فارس ادامه داد: باید نقطه‌یابی شود که به چند ایستگاه نیازمندیم. این کار باید در قالب یک پروژه توسط مراکز تحقیقاتی، علمی و دانشگاهی انجام شود.
تاجگردون خاطرنشان کرد: طبق آخرین نقطه‌یابی‌های انجام شده در اوایل دهه 80، شیراز به 11 ایستگاه نیاز دارد. وی با بیان اینکه هوا موضوعی مربوط به همه دستگاه‌هاست و نه تنها محیط‌زیست، گفت: ضرورت دارد که دستگاه‎های اجرایی مربوطه به تعهدات خود در قبال تهیه دستگاه‎های مورد نیاز برای استقرار ایستگاه جدید اهتمام ورزند در حالی‎که تا کنون تنها در حد قول و وعده باقی مانده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی