[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

درمان بالقوه ایدز کشف شد، روزنامه شیراز نوین

محققان با استفاده از مهندسی ژنتیک روشی ابداع کرده اند تا به کمک آن بتوان ویروس ایدز را در بدن انسان نابود کرد.
 مدت‌ها است که دانشمندان مشغول تحقیق درباره درمانی برای بیماری ایدز هستند. پیشرفت‌های آنان به خصوص در حوزه داروهای آنتی رترو ویرال قابل توجه است. این داروها اجازه نمی‌دهند ویروس ایدز در بدن انسان تکثیر شود.
این امر سبب می‌شود سیستم ایمنی بدن بتواند خود را در برابر خسارت‌های بیشتر ترمیم کند. با این وجود داروهای آنتی رترو ویرال تا زمانی از بدن محافظت می‌کنند که بیمار آنها را مصرف می‌کند. تکیه بر داروها بدان معنا است که ویروس ایدز دوباره باز می‌گردد. از آن بدتر اینکه ممکن است بدن بیمار به داروی مذکور مقاوم شود، بنابراین تضمینی برای تأثیرگذاری عملکرد آنها در آینده وجود ندارد.
با این وجود، هنوز فرصتی برای بهینه سازی داروها وجود دارد. در همین راستا محققان دانشکده پزشکی سن دیه گو قصد دارند با کمک مهندسی ژنتیک  مخزن ویروس‌های ایدز داخل سلول‌ها را از بین ببرند.
طارع رعنا استاد این دانشگاه می‌گوید: به وسیله اصلاح ژنتیکی یک RNA کدگذاری نشده می‌توان حتی در صورت قطع درمان هم از ظهور دوباره HIV در سلول‌های T و «میکروگلیا» جلوگیری کرد. به عبارت دیگر ما یک درمان بالقوه برای ریشه کنی HIV و ایدز داریم.
این پژوهش بر اساس کشف ژن نوظهوری است که  اخیراً صورت گرفته و به نظر می‌رسد قادر است تکثیر ویروس اچ آی وی در سلول‌های ایمنی از جمله ماکروفاژها، میکروگلیا و سلول‌های Tرا تنظیم کند. 
محققان این درمان را HIV-1 Enchanced LncRNA یا HEALنام‌گذاری کرده اند. آنها در این پژوهش از ابزار مهندسی ژنتیک CRISPR-Cas۹ استفاده کردند. پژوهش‌های آنان نشان می‌دهد این روش می‌تواند حتی پس از قطع داروهای آنتی رترو ویرال از ظهور دوباره ایدز جلوگیری کند.
رعنا در این باره می‌گوید: این روش یک درمان احتمالی است. البته هنوز باید منتظر نتیجه آزمایش‌ها روی حیوانات باشیم. این آزمایش‌ها نشان می‌دهد آیا HEAL می‌تواند ذخایر ویروس‌ها را نابود کند یا خیر.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی