[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۹
  • دوره جدید

۱۰ کشف‌ عجیب دنیا که هیچ توضیحی برای آنها وجود ندارد، روزنامه شیراز نوین

در جهان هستی شگفتی‌های بسیاری وجود دارد که بسیاری از آنها مرموز و حل نشده باقی مانده‌اند. عمر بیشتر ما هم ممکن است به کشف علل اصلی این رازها قد ندهد.
در زیر ۱۰ نمونه از کشف‌های عجیب دنیا که هیچ توضیحی برای آنها وجود ندارد را برایتان معرفی کرده‌ایم.
۱- پرندگان Moa
موآ پرنده‌هایی بودند که توان پرواز نداشتند و بومی ‌نیوزیلند به شمار می‌رفتند. این پرنده‌ها در حوالی سال ۱۵۰۰ میلادی به طور کامل منقرض شدند. افسانه‌ای وجود دارد که می‌گوید این پرنده‌ها توسط اهالی قبیله مائوری به طور کامل شکار شده‌اند و همین سبب انقراض اینگونه پرنده‌ها شده است.
پیرو یک مأموریت اکتشافی در قرن بیست میلادی، دانشمندان با سرپنجه یک پرنده بسیار عظیم‌الجثه مواجه می‌شوند که معلوم نیست چرا و چگونه در طول قرن‌ها به بهترین شکل ممکن سالم مانده است.
شاید جالب باشد بدانید پرندگان موآ گردنی کشیده و وزنی نزدیک به ۲۳۰ کیلوگرم داشته‌اند و تنها پرنده‌هایی بودند که هیچ رد و اثری از بال در آنها نبود. این پرنده‌ها گیاهخوار بودند.
۲- مجموعه معابد Saksaywaman در پرو
در کشور پرو معابد سنگی بی‌نظیری وجود دارد که به طرز عجیب و غیرقابل باوری بدون هیچ ملات و گل و آهکی روی هم چیده شده و در جای خود ثابت شده‌اند. ساختار این سازه‌ها فوق‌العاده است و بعضاً حتی یک ورق نازک کاغذ را هم نمی‌توان در فاصله میان سنگ‌ها گذاشت. از اینها عجیب‌تر اینکه سطح همه سنگ‌ها صاف و صیقلی است و لبه‌های آنها گرد شده است. چطور ممکن است چندین قرن پیش انسان توان چنین کاری را داشته باشد!
۳- دروازه خورشید در بولیوی
دروازه خورشید در شهر باستانی و مرموز تیواناکو در کشور بولیوی واقع شده است. برخی باستان‌شناسان بر این باور هستند که این سازه دروازه امپراتوری عظیمی‌ در هزاره اول قبل از میلاد مسیح بوده است. تاکنون هیچ‌کسی نتوانسته کشف کند معنی نوشته‌های روی این سردر چیست. شاید این مکتوبات بتوانند رازهای باستان‌شناسی و ستاره‌شناسی زیادی را برای انسان برملا کنند.
۴- غارهای لونگیو در چین
این غارهای ماسه‌سنگی دستکند هستند، یعنی به دست انسان حفاری شده‌اند. به سرانجام رساندن چنین کار سخت و طاقت‌فرسایی به هزاران نفر آدم نیاز دارد. متأسفانه در هیچ کجای تاریخ در مورد روش حفر این غارها یا افراد و تجهیزاتی که برای حفاری استفاده شده‌اند هیچ مدرک و سندی وجود ندارد. همین باعث شده غارهای Longyou چین یکی از کشف‌های سربه‌مهر جهان باقی بمانند.
۵- هرم‌ سنگ ناقص در مصر
ستون سنگی هرمی ‌ناقص در واقع یک ستون سنگی گرانیتی سرخ‌رنگ است که قرار بوده به طور سالم از دل کوه بیرون کشیده شود. کارگران حفاری مصری قدیم اقدام به حفر آن از سه سمت برای آماده‌سازی و مهیا کردن آن برای بیرون آوردنش می‌کنند. اما پس از اتمام حفاری متوجه می‌شوند در سنگ یک شکاف وجود دارد که این سنگ را برای کاری که نیاز داشتند، به درد نخور می‌کرد، به همین خاطر کارگران کار را برای تکمیل و بیرون آوردن سنگ متوقف کردند. اندازه این سنگ سرسام‌آور است.
۶- شهر زیر آبی Yonaguni در ژاپن
این شهر بی‌نظیر و شگفت‌آور به طور تصادفی توسط یک معلم غواصی به نام Kihachiro Aratake کشف شد. این شهر که کاملاً در زیر آب قرار دارد، همه دانشمندان جهان را به حیرت واداشته است و هیچ فرد یا گروهی فرضیه مشخصی برای آن ندارند. گفته می‌شود قدمت سنگ‌های به کار رفته در سازه‌های این شهر به ۱۰ هزار سال پیش باز می‌گردد، یعنی خیلی سال قبل از اینکه اهرام مصر ساخته شوند. شماری از باستان‌شناسان بر این باور هستند در زمان ساخت این شهر، انسان‌ها در غار زندگی و از ریشه گیاهان یا گوشت شکار حیوانات تغذیه می‌کردند. بنابراین چنین افرادی توانایی و دانش لازم برای ساخت یک شهر سنگی را نداشتند.
برخی بر این باور هستند که اگر این شهر یادگاری از تمدن‌های گذشته باشد، توسط انسان‌های پیچیده و بسیار پیشرفته‌ای ساخته شده است که این حدس هم چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.
۷- موهن‌جو دارو (تپه مردگان) در پاکستان
علت نابودی این شهر چندین دهه است که برای بسیاری از کارشناسان و دانشمندان همچون راز سر به مهر است. در سال ۱۹۲۲ میلادی یک باستان‌شناس هندی به نام آر.دی.بانرجی ویرانه‌‎های باستانی روی یکی جزایر در رودخانه ایندوس را کشف کرد. اولین سوالی که با دیدن عظمت این شهر به ذهن می‌رسد، این است که چطور چنین شهر بزرگی با خاک یکسان شده است؟ بر سر مردم و ساکنان این شهر چه بلایی آمده است. برای هیچ کدام از این سوالات، هنوز پاسخ شفافی وجود ندارد.
بد نیست بدانید که تپه مردگان، نام پایتخت تمدن دره سند در ۲۶۰۰ (پیش از میلاد) بوده ‌است. این شهر باستانی امروزه در ایالت سند پاکستان قرار دارد که تا قبل از جدایی پاکستان متعلق به هند بود. ویرانه‌های شهر موهنجودارو، در ۴۰۵ کیلومتری شمال کراچی واقع است. این اثر باستانی شاهد بلامنازعی است بر عظمت تمدنی که از ۵۰۰۰ سال پیش در دره ایالت سند شکوفا شد.
۸- L’Anse aux Meadows در کانادا
این سایت باستان‌شناسی در کانادا یکی از سکونت‌گاه‌هایی است که حدود یک هزار سال پیش توسط وایکینگ‌ها کشف شد. وجود این اقامتگاه‌ها ثابت می‌کند که دریانوردهای اسکاندیناوی خیلی قبل از تولد کریستف کلمب پایشان به آمریکای شمالی باز شده بود.
۹- تونل‌های باقی مانده از عصر حجر
کشف شبکه وسیعی از تونل‌های زیرزمینی که در سرتاسر اروپا گستره است و از اسکاتلند تا ترکیه ادامه دارد، ثابت می‌کند انسان‌های اولیه فقط شکارچی نبوده‌اند. این در حالی‌ست که هدف از حفر این تونل‌ها همچنان در‌ هاله‌ای از ابهام باقی مانده است. برخی بر این باور هستند که این تونل‌ها برای در امان ماندن از دست شکارچی‌ها حفاری شده‌اند. اما شماری دیگر می‌گویند انسان‌های اولیه از این تونل‌ها برای مسافرت‌های امن و در امان ماندن از شرایط جوی بد استفاده می‌کردند.
۱۰- گلوله‌های سنگی کاستاریکا
مسئله شگفت‌انگیز در مورد کره‌های سنگی کاستا ریکا فقط شکل آنها نیست، بلکه خاستگاه و هدف این سنگ‌ها هم مبهم است. این سنگ‌ها نخستین بار در دهه ۱۹۳۰ میلادی توسط کارگرانی پیدا شد که مشغول پاکسازی جنگل از کشت موز بودند.
قطر این سنگ‌های کروی از چند سانتی‌متر تا بیش از ۲ متر می‌رسد. تقریباً جنس همه این کره‌ها از سنگی آذرین و سخت به نام گرانودیوریت است. شمار این سنگ‌ها بیش از ۳۰۰ عدد است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی