[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۳
  • دوره جدید

کلانشهرها عرصه آزمون و خطا نیست، روزنامه شیراز نوین

در صبحگاه آخرین روز دی ماه 1395شاهد رخدادی بودیم که نمی‌توان نام آن را اتفاق یا حادثه گذاشت! ساختمان تجاری پانزده طبقه و 54ساله پلاسکو واقع در تقاطع خیابان جمهوری و خیابان فردوسی تهران پس از سه ساعت و نیم سوختن، به یکباره فروریخت و موجب تأثر و تألمات بسیار ملت شریف ایران و مسئولین و خانواده‌های محترم حادثه دیدگان گردید. در کشور ما، میلیاردها دلار در سال، صرف جبران صدمات ناشی از سوانحی می‌گردد که چه بسا با هزینه‌ای کمتر و تدابیر مکفی، قابل پیشگیری بودند و صدالبته  از دست رفتن سرمایه‌های انسانی که بعضاً سرپرست یک خانواده بودند با هیچ منبع مالی قابل جبران نیست.  اگر فرهنگ سازی لازم در خصوص نوسازی اماکن فرسوده و نظارت مستمر، قانونمند و مجدانه دستگاه‌های ذی‌ربط در خصوص پلمپ مکان‌های فرسوده و تخصیص اعتبارات لازم به مالکان، جهت نوسازی اینگونه ساختمان‌ها صورت می‌پذیرفت اکنون شاهد این فاجعه عظیم نبودیم! مدیریت شهری، عرصه کسب تجربه و آزمون و خطا نیست! کسانی باید مدیریت شهری را در تمام شئون به عهده بگیرند که بالاترین تجارب مدیریتی را داشته باشند.
شهرداری‌ها، براساس وظایف محوله که در بندهای مختلف، ذیل ماده 55 قانون شهرداری، منعکس گردیده است یکی از گسترده‌ترین نهادهای اجرایی مدیریتی است که از تعدد، وسعت و جامعیت مسئولیت‌ها برخوردار و از دستگاه‌های عام الشمول بر آحاد شهروندان، محسوب می‌شود. ای کاش سیستم مدیریت شهری کلانشهر تهران، در راستای اجرایی شدن لایحه درآمد پایدار برای شهرداری ها و تحقق مدیریت یکپارچه شهری، به جای تراکم‌فروشی که منجر به اتلاف منابع، عدم رقابت پذیری، تحمیل هزینه‌ها در میان مدت، آشفتگی نمای شهری و زمینه سازی برای ایجاد شهرداری رانتی می‌گردد، حوزه‌های خطر اقتصاد شهری را شناسایی و راهکارهای کنترل و مدیریت آن‌ها را در نظر می‌گرفت.
دوست گرامی‌ام، جناب آقای دکتر قالیباف، در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه (5مهر92) اعلام کردند: «عدم نقدپذیری منجر به دیکتاتوری و فاسدشدن می‌گردد»، اما نقد دلسوزانه ریاست محترم جمهور را مبنی بر کاهش تراکم فروشی، حمل بر سیاست کاری، تضعیف سازی و تخریب دانستند!
دکتر قالیباف چندروز قبل در جریان تقدیم لایحه بودجه سال 96 در صحن علنی مجلس اذعان داشتند: «در حوزه بافت‌های فرسوده به نرخ رشد 35درصد رسیده‌ایم و 4برابر بقیه کشور، در تهران، بافت فرسوده، نوسازی شده است.»
باید به ایشان عرض کرد: علی رغم اینکه خدمات حضرتعالی در مدت تصدی این پست بر ملت فهیم و بصیر ایران، پوشیده نیست اما آیا لازم نبود در راستای حفظ امنیت جانی و کاهش خسارات احتمالی، پس از اینکه به قول دکتر چمران در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه (یکم بهمن ماه 95)، 14 بار اقدام به تذکر مکتوب به هیئت مدیره ساختمان پلاسکو جهت ایمن سازی و ارسال رونوشت برای نهادهای نظارتی متبوعه، کردید نسبت به پلمپ این ساختمان و ساختمان های مشابه، اقدام ضربتی می‌نمودید؟!
توقف در اصول مدیریتی منسوخ و بوروکراسی اداری غیرمرسوم در جهت تساهل و تسامح، فقط ابلاغیه‌ای است جهت رفع تکلیف و اقناع ضمنی اذهان عمومی و فرصت دهی به سودجویان ملاک، و نهایتاً رخداد فاجعه‌ای غیرقابل جبران که اکنون، نظاره گر آنیم.
باید به شورای شهر تهران عرض کرد چرا بودجه تدوین شده به صورت کامل به آتش نشانی پرداخت نگردیده است؟! قطعاً با افزایش اعتبارات، امکانات و تجهیزات لازم برای آتش نشانی‌ها، سوانحی از این قسم، زودتر مهار می‌گردد. این قبیل، اهمال‌کاری‌ها، واگذاری مسئولیت نظارت مالی شهرداری‌ها به دیوان محاسبات کشور (که دکتر قالیباف آن را مغایر قانون اساسی می‌دانند و با آن مخالف‌اند) را تقویت می‌کند و بر ضرورت کنترل بیشتر دولت بر بودجه شهرداری، صحه می‌گذارد.
پرواضح است که در خصوص فاجعه عظیم پلاسکو، تنها شهرداری، تعلل ننموده و نهادهای دولتی و غیردولتی مرتبط نیز در قبال این قسم، رخدادهای دلخراش مسئول‌اند. اما مردم محق هستند که در این خصوص بیش از همه نسبت به سیستم مدیریت شهری، مطالبه‌گر باشند. قطع به یقین، امنیت اجتماعی میسر نمی گردد مگر در سایه تقوا، عدالت، رعایت حقوق انسان‌ها، دفاع از مظلومان و برخورد با مجرمان و نیز حاکمیت عدل  و حق و قانون منطبق با معیارهای الهی و انسانی. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی