[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۲
  • دوره جدید

دادن حق به معلولان و دریغ خدمات از آنان ، روزنامه شیراز نوین

  فرزاد وثوقی-گروه تحلیل و بررسی اخبار
 با توجه به نبود اراده در حل مشکلات جامعه معلولان باید در بیانی صادقانه گفت، ما قادر به حل مشکلات معلولان نیستیم و این تنها بیان صادقانه‌ای ‌است که باید از تریبون‌های‌رسمی مسئولان شنیده شود. هر ساله وبه هر بهانه به یاد معلولان ‌می‌افتیم. به آنها حق ‌می‌دهیم اما خدمات نمی‌دهیم از این روست که هر روز با مشکلی جدید دست وپنجه نرم‌ می‌کنند. چند روز پیش جلسه‌ای ‌برای رفع مشکلات معلولان در شیراز برگزار شد که اتفاقاً خبرگزاری ایرنا گزاری جالب از آن منتشر کرد.
دراین گزارش آمده بود مسئولان برخی ادارات شیراز برای مناسب‌سازی محیط شهری و شنیدن مشکلات معلولان این شهر در مکانی جلسه تشکیل دادند که فاقد آسانسور و از این رو، نامناسب‌ترین محل ممکن برای تردد معلولان بود و تنها رنج آنها را فزونی بخشید و این سوال را در ذهن متبادر کرد که چرا این کمیته هم شرایط آنها را درک نکرده است. نمایندگان معلولان شیرازی با ویلچر و عصای سفید و با رنج فراوان یکی یکی، حدود ۴۰ پله ناایمن را پائین آمدند به امید اینکه آخرین پله‌های رنجی باشد که طی می‌کنند و سرانجام ساعت ۹صبح روز پنجشنبه چهارم مهرماه جاری خود را به محل برگزاری دومین جلسه کمیته هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی شهرستان شیراز رساندند تا شاید مسئولان، گره‌ای از مشکلات این قشر باز کنند.
پر واضح است که تا کنون گامی برای رفع مشکلات آنان برداشته نشده است. حل مشکلات معلولان در استان فارس وتشکیل جلسات مربوطه خود بهانه‌ای ‌است برای طرح موضوعی که بیشتر شبیه خودنمایی است تا توان رفع مشکلات چرا که اگر قرار بود مشکلات معلولان حل شود اولاً بدون نیاز به بیان آن باید حل‌می‌شد دوماً در طول تمام این سال‌ها  و گفت وشنود‌ها ‌باید شاهد حل آنها‌ می‌بودیم. حالا استاندار فارس دراین وادی قدم گذاشته‌اند ودکتر رحیمی در بیانی کامل و واضح عنوان کرده‌اند که مدیریت استان در حد توان و مقدورات به تحقق مطالبات بیان شده در جلسه مشترک یاری خواهد کرد.  به یقین دکتر رحیمی با اشراف به وضعیت موجود وعده باطل به نمایندگان جامعه معلولان نداده است. 
به گزارش شیراز نوین  به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت الله رحیمی در دیدار با اعضا هیئت مدیره جامعه معلولان فارس ضمن بررسی مشکلات مطرح شده از سوی این اعضا عنوان کرد: اقشار مختلف از محدودیت‌ها‌ و مشکلات و توانمندی‌های ‌برخوردار هستند و عزیزان معلول نیز ناخواسته دچار ضایعاتی شده‌اند و وظیفه جامعه است که در حد توان شرایط را به گونه‌ای‌ فراهم کند که این قشر نیز بتوانند همچون سایر افراد جامعه به زندگی ادامه دهند.
استاندار فارس با بیان اینکه ایجاد تشکل‌ها ‌و مجامعی همچون جامعه معلولان در رفع مشکلات و بررسی مسائل این اقشار مؤثر خواهد بود عنوان کرد: فعالیت گروه‌های‌مدنی و برخواسته از خود معلولان به نحو مناسب تری بر مشکلات اشراف داشته و به آن‌می‌پردازند و سخنان را به گوش مسئولان ‌می‌رسانند.
وی ضمن تأکید بر اینکه کمک به رفع مشکلات جامعه معلولان یک وظیفه و تکلیف برای مسئولان است، اظهار کرد: مجموعه مدیریت استان فارس در حد توان و مقدورات به تحقق مطالبات بیان شده در این جلسه یاری خواهد کرد. دکتر رحیمی یادآور شد: دولت نیز توجه به معلولان و ایجاد شرایط مطلوب برای زندگی آنان همچون سایر افراد جامعه را در دستور کار قرار داده است اما باید این موضوع را در خاطر داشته‌باشیم که کشور امروز با مشکلات و موانع اقتصادی متعددی مواجه است.
نماینده عالی دولت در استان فارس با تأکید بر اهمیت ایجاد اشتغال برای جامعه معلولان، به تسهیلات ارزان قیمت و تسهیلات تکلیفی دولت در حوزه اشتغال‌زایی اشاره و خاطرنشان کرد: در صورت وجود طرح‌های‌مناسب شرایط برای دریافت این تسهیلات از سوی این افراد نیز مهیا خواهد بود.
 وی مشاغل خانگی، فعالیت‌های‌هنری و صنایع‌دستی، گوهرتراشی و.. را از جمله مشاغلی دانست که‌ می‌تواند با آموزش در اشتغال‌زایی جامعه معلولان مؤثر باشد.
دکتر رحیمی بیان کرد: استخدام معلولان در ادارات دولتی از ضوابطی برخوردار است که با توجه به این ضوابط در صورت استخدام نیرو باید 3 درصد از این استخدام‌ها ‌به معلولان تعلق گیرد.
وی از معاون هماهنگی امور اقتصادی و مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس خواست مسائل مطرح شده در این جلسه را پیگیری کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی