[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۵
  • دوره جدید

قشلاق، میزبان عشایر فارس‌می‌شود ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل امور عشایر فارس گفت: هر ساله نزدیک به 150 هزار نفر از عشایر سیار فارس در موسم ییلاق و قشلاق در قالب 27 هزار خانوار عشایری اقدام به کوچ ‌می‌کنند. به گزارش شیراز نوین  به نقل از روابط عمومی اداره کل امور عشایر فارس، بهرامی خاطر‌نشان کرد: با توجه به اینکه پشتیبانی و ارائه خدمات به کوچندگان یکی از وظایف سازمانی ما است هر ساله با آغاز فصل کوچ تمهیداتی اتخاذ‌ می‌شود. 
وی افزود امسال نیز علاوه بر مرمت راه‌های‌عشایری، استقرار اکیپ‌های‌آبرسانی سیار، ذخیره سوخت مورد نیاز عشایر، تأمین امنیت با کمک نیروی انتظامی از اقدامات انجام شده‌ می‌باشد. این مقام مسئول همچنین از توزیع و ذخیره سازی آذوقه عشایر به ویژه آرد و همچنین خوراک دام عشایر با مشارکت 23 شرکت تعاونی سیار عشایری استان خبر داد.
مدیرکل امور عشایر فارس با بیان این که در سال‌جاری نیز کوچ پائیزه عشایر استان از مهر ماه آغاز شده است و بر اساس اطلاعیه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس، ورود عشایر به مراتع قشلاقی استان از تاریخ 15 آبان‌ماه سال جاری به بعد تعیین شده است. بهرامی خاطر شان کرد: خوشبختانه امسال در حوزه آبرسانی به ویژه تأمین آب پایدار اعتبارات خوبی از محل اعتبارات ملی در نظر گرفته شده است، ولی صرفه‌جویی و مشارکت عشایر در این امر‌می‌تواند در ارائه خدمات بهتر به ما کمک کند.
گفتنی است همه ساله با آغاز فصل پائیز، کوچ پائیزه عشایر استان از مناطق سردسیر یا ییلاقی به مناطق گرمسیر یا قشلاقی شروع ‌می‌شود. در کوچ پائیزه عشایر از مناطق شمالی استان نظیر آباده، اقلید، بوانات، سپیدان و خرم‌بید وغیره به مناطق جنوبی نظیر داراب، زرین‌دشت، خنج، لارستان، فراشبند و قیر و کارزین، فیروزآباد کوچ‌ می‌کنند. 
استان پهناور فارس با توجه به وسعت و تنوع اقلیمی توانسته 12درصد عشایر کشور را در خود جای دهد و به عنوان قطب عشایر کشور قلمداد‌ می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی