[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۳
  • دوره جدید

دزد با چراغ آمد، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

دیروز که از بولوار زند عبور‌ می‌کردم ابتدا و امتداد خیابان سعدی و پیاده راه حدفاصل خیابان سعدی با زند ومیدان شهدا مملو بود از ارزفروشانی که بیرون صرافی‌ها‌ به معاملات خود ادامه‌ می‌دادند. انگار این داستان خرید و فروش ارز وممنوعیت عرضه آن با قیمت‌های‌خارج از تابلوی دولتی کشک بود. حالا دوباره عرضه‌کنندگان خیابانی با خیالی آسوده ارزفروشی ‌می‌کنند. جالب آنجاست که هم خریدارند و هم فروشنده. جالب ازاین جهت که با همین قیمت بالای یازده‌هزار تومان نسبت به خرید به هر میزان اقدام‌ می‌کنند و این رویداد علامتی ویژه در بازار دارد و انگار درآینده باید دوباره منتظر یک شوک گرانی باشیم...

در بازار این اعتقاد وجود دارد که، چیزی که گران شد دیگر ارزان نمی‌شود و ما این داستان را در مقوله ارز دیدیم و به این سخن کوچه بازاری رسیدیم. هرچند دلار از حدود بیست‌هزارتومان کوتاه آمد اما اجناس گران شده به هیچ قیمت پایین نیامدند. 
بی‌ارزش شدن پول ملی چندان مورد توجه نجومی بگیران در دولت ومجلس نیست. این نمایندگان مردم کوچکترین واکنشی به گرانی‌ها‌ ندارند بلکه مجوز‌های‌گرانی را نیز صادر‌می‌کنند. در واقع تولیدکنندگانی که ته چاه قرار دارند نیز چندان سودی از گرانی نمی‌برند و این واسطه‌گران هستند که بین مردم وتولید‌کننده ایستاده‌اند و محکم حکم گرانی می‌دهند و تا اجناس بخواهد به‌دست مصرف‌کننده برسد هزار جور افزایش قیمت را تحمل ‌می‌کنند. 
با دوستی که برای انجام کاری تجاری به یکی از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس رفته بود صحبت‌ می‌کردم و او از حضور ایرانیانی درآن کشورخبرمی‌داد که برای انجام هر کاری تن به مهاجرت داده بودند و این روزها بساط دستفروشی را رونق بخشیده‌اند. درواقع چون ارزش پول آن کشور از ارزش پول ملی ما پیشی گرفته، کسبه ناچارند به حاشیه خلیج‌فارس و حتی کشور عراق مهاجرت کنند و ادامه فعالیت بدهند تا بتوانند سطح زندگی خانواده خود را روی خط متوسط حفظ کنند. 
چند روز گذشته هم نماینده ولی‌فقیه در فارس و امام جمعه شیراز به شهرک صنعتی بزرگ شیراز رفته بودند تا هم بازدیدی داشته‌باشند و هم در آیین گرامیداشت هفته دفاع‌مقدس شرکت کنند. مدیر عامل شرکت خدماتی شهرک صنعتی بزرگ شیراز هم از فرصت به‌دست آمده کمال استفاده را نمود و به تشریح مصایب تولیدکنندگان در فارس پرداخت و از لایه‌های ‌پنهان مشکلات تولید، پرده برداشت. باید دید طرح این موضوعات نخ‌نما تا چه اندازه به تولید کمک‌ می‌کند و البته نماینده ولی‌فقیه درفارس وامام‌جمعه شیراز تا چه میزان‌ می‌تواند با جریان تولید همراه شود وقتی رهبر معظم انقلاب، سال 1398را سال رونق تولید نامیده‌اند. 
مصایب تولید را باید به‌صورت تخصصی در بدنه تولید جستجو کرد وذکر این نکته لازم به نظر می‌رسد که آیا تولید از تحریم‌ها ‌ضربه دیده است یا خیر؟ و اگر تولید داخلی ما از تحریم‌های‌خارجی ضربه‌پذیر است پس در این چهل سال که از پیروزی انقلاب ‌می‌گذرد مدیران حوزه اقتصادی ما چه‌ می‌کردند که اینگونه ضربه‌پذیر و آشفته شده‌ایم. 
واقعیت این است که ما نفت می‌فروختیم وارز وارد کشور‌ می‌کردیم. این موضوع همان بیماری هلندی است، با وارد کردن ارز و تبدیل آن به ریال، حقوق کارکنان دولت پرداخت‌ می‌شد و بخش‌های‌ مونتاژ ما که نام تولید داخلی را یدک‌ می‌کشیدند از سهم ارزی خود مواد اولیه تولید، وارد و بدون کیفیت و فاقد بسته‌بندی و بدون برندسازی یک چیزی درحد خودروسازی فشل تولید‌ می‌کردند و به‌دست مردم ‌می‌دادند. درحوزه داروسازی هم که یک تولید استراتژیک محسوب‌ می‌شود داستان از همین قرار بوده است و با توجه با باز بودن بستر تخلف بعضی‌ها ‌ارز دولتی ‌می‌گرفتند وگوشی تلفن‌همراه وارد ‌می‌کردند و باقی قضایا. همین چند ماه پیش درآشفته بازار ارزی یکی از وزرا از واردات کابل برق به جای دارو و تجهیزات‌پزشکی خبر داد و کسی هم دنبال ماجرا را نگرفت. وزیر بهداشت گفته بود برخی به جای واردات «استنت قلب»۲ میلیون یورو کابل برق وارد کشورکرده‌اند.
اینها همه به دلیل نبود نظارت و پارتی‌بازی و یا همان داستان رانت است که اتفاق ‌می‌افتد. بعضی عناصر داخلی در سطوح بالا که دسترسی به منابع بی‌حد وحساب را دارند با خوشدلی دست در صندوق بیت‌المال ‌می‌کنند وتا ریال آخرش را تاراج‌ می‌کنند. 
وقتی به عکس‌های‌ پراز لبخند محاکمه بعضی از این افراد نگاهی گذرا داریم و به سابقه مسئولیتی آنان‌ می‌نگریم، انگار باور ‌می‌کنیم ''چو دزدی با چراغ آید گزیده‌تر برد کالا.'' 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی