[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۵
  • دوره جدید

بازداشت دو قاضی ، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی قوه‌قضائیه از تهیه ۱۵ لایحه و دستورالعمل مورد نیاز قوه‌قضائیه در ۵ ماه اخیر خبر داد.
به گزارش ایسنا، غلامحسین اسماعیلی در یازدهمین نشست خبری امروز با رسانه‌ها ضمن تسلیت ایام سوگواری امام حسین (ع)  گفت: در مجموعه کشور و به ویژه قوه‌قضائیه قوانین و مقررات ابزار اصلی تحقق و اجرای عدالت است. ما برای اجرای عدالت نیازمند قانون خوب، مجری شایسته و قاضی عادل و فرهیخته هستیم.
وی افزود: در دوره جدید قوه‌قضائیه در جهت تأمین و اصلاح قوانین و مقررات مورد نیاز یکی از معاونت‌های فعال این قوه، معاونت حقوقی بوده است که این معاونت در ۵ ماه اخیر سال جاری تاکنون با بسیج همه امکانات و بهره‌گیری از چهره‌های علمی ۱۵ لایحه و دستورالعمل مورد نیاز تهیه و تدوین کرده است که آیین‌نامه‌ها به  تصویب رسیده و ابلاغ شده است.
سخنگوی قوه‌قضائیه افزود: برخی از لوایح مهم مثل لایحه امنیت بانوان، لایحه ثبت شرکت‌ها و لایحه مؤسسات غیرتجاری و لایحه اداره و بهره‌برداری از آپارتمان‌ها در قوه کارشان به اتمام رسیده و  به دولت ارسال شده است.
وی گفت: در زمینه تثبیت مالکیت و اعتباربخشی به اسناد رسمی و به مرور حذف معاملات عادی در مورد املاک در چرخه قراردادها و نقل و انتقال املاک، اهتمام جدی داریم و تدوین قوانینی که بتواند با تثبیت مالکیت از طریق رسمی زمینه پرونده‌های فراوانی در اثر معاملات عادی  ایجاد  شود را در دستور کار قرار دادیم  تا  خدمتی انجام شود اما نیاز به قوانین داریم.
سخنگوی قوه‌قضائیه با اشاره به قانون حدنگار یا کاداستر  ادامه داد: قانون حدنگار یا کاداستر که اجرای آن در سازمان ثبت با قوت انجام ‌می‌شود، نیازمند حمایت دولت است. 
در این قانون پیش‌بینی شده بود که ظرف ۵ سال تمام اسناد، به صورت کاداستری صادر شوند که بخشی صادر شده است اما اراضی دولتی کمترین اقدام را برای صدور اسناد کاداستری داشته‌اند.
وی افزود: یکی از معضلات ما در اسناد رسمی تعلل دستگاه‌ها و نهادهای متولی زمین و مسکن در تثبیت مالکیت و اخذ اسناد دولتی است‌. 
بسیاری از املاک دولتی  و اسنادی که در مالکیت دولت هستند و اسنادی که از قوانین مصادره شده و در اختیار ستاد اجرایی و بنیاد مستضعفان است برای بخشی از آنها  سند صادر نشده است.
سخنگوی قوه‌قضائیه یادآور شد: نهادهای دولتی و عمومی و شهرداری‌ها  اولاً در رابطه با تثبیت مالکیت در اسرع وقت تا قبل از پایان سال ۹۸ اقدام کنند و ثانیا قبل از آن هم پیگیر باشند که برای آنها اسناد کاداستری صادر شود.
توضیح اسماعیلی درباره پرونده بازپرس فیلترکننده تلگرام/ دو قاضی تا امروز بازداشت شده‌اند
به گزارش ایسنا، اسماعیلی درپاسخ به سوالی در باره صحت و سقم و علت  بازداشت بازپرس سابق دادسرای فرهنگ و رسانه که در فیلترینگ تلگرام نقش داشته است، گفت: موضوعات را نباید پیوند دهیم. کسی ممکن است هزاران اقدام خوب داشته باشد و ما آن را ارج‌می‌نهیم اما اگر خطایی مرتکب شود  حتما به خطا و اتهام او باید رسیدگی شود. این موضوع ربطی به اینکه  قبلا چه احکامی ایشان صادر کرده است ندارد.
وی افزود: در پرونده‌ای که قبلا مورد بحث شده درارتباط با پیگیری عناصری که در داخل قوه‌قضائیه تحت تعقیب قرار گرفتند، دو نفر از قضات  که یکی از قضات شاغل و یکی هم‌ اخیرا بازنشسته شده بود تا امروز بازداشت  شده‌اند.
سخنگوی قوه‌قضائیه افزود: پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است و با تکمیل تحقیقات ممکن است افراد دیگری هم تحت تعقیب قرار گیرند.
وی درباره علت بازداشت او گفت: این موضوع به پرونده خاصی که قبلاً بحث شده بود مرتبط است.
درباره سرقت از منزل یک نماینده واقعیت را نمی‌دانیم
سخنگوی قوه‌قضائیه گفت: اینکه سارق از محل سرقت چه اموالی برده را مالباخته اعلام ‌می‌کند. بعد که دزد دستگیر شد صحتش بررسی‌می‌شود. واقعیت امر چه بوده را نمی‌دانیم اما این نماینده محترم خودشان اعلام کردند چنین اقلامی در منزل من وجود نداشته وقتی خود مالباخته ادعایی ندارد ما چه بگوییم.
به گزارش ایسنا، غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری خود با بیان اینکه ما در سال جدید املاکی را توانستیم از دست افراد بگیریم، اظهار کرد:  اراضی ٨٥ هزار متری در شهرک غرب که دوستان وزارت اطلاعات همکاری کردند و با رای قاضی و با ارزش ٥ هزار میلیارد تومان به شهرداری بازگشت و اسناد آن ظرف امروز و فردا در ٦٠ هزار متر صادر می‌شود.
سخنگوی دستگاه قضا گفت: در پرونده دیگری در اراضی سنگان ٧١هکتار از اراضی دولتی را از زمین‌خواران مسترد کردیم. در منطقه ١٨، ٥٠ هکتار رفع تصرف شد. پلاک ٧٩ سوهانک با مساحت ٧١هکتار در اختیار شهرداری قرار گرفت. در شمیرانات ۵/۱ هکتار تحویل اداره منابع طبیعی شد. در حاشیه بلوار آفریقا ٣٦٠٠ متر زمین تحویل شهرداری تهران شد.
وی ادامه داد: در چیتگر 3/1 هکتار تحویل شهرداری شد و در ٣٥مورد استرداد املاک را به جهاد، اوقاف و سایر بخش‌ها‌ داشتیم که مجموع ارزش ریالی آن بالغ بر ١٠ هزار میلیارد تومان صرفاً در استان تهران است و تا الان در سایر استان‌ها ‌١٦٧ هزار هکتار از زمین‌خواران مسترد شده است. اینها اموالی است که با تلاش دستگاه قضایی به نهادهای متولی تحویل داده شد.
وی در ارتباط با پرونده اکبر طبری نیز گفت: ما در این پرونده نیز مانند سایر پرونده‌ها بر اساس قانون اطلاع‌رسانی  انجام ندادیم منتها از این خلاء ایجاد شده برخی سوء استفاده کردند و موضوعاتی در مورد متهم یا متهمان این پرونده اعلام کردند که مورد تأیید ما نیست. در همه پرونده‌ها از جمله این پرونده اقدامات لازم را انجام می‌دهیم، ۱۷ نفر را دستگیر کردیم در آینده ممکن است به عدد متهمان اضافه شود کما اینکه ممکن است کم هم بشود.
صدور حکم حسین فریدون
وی در ارتباط با حکم تجدید نظر حسین فریدون گفت: دادگاه تجدیدنظر در ارتباط با حسین فریدون تصمیم گرفته در مورد سه نفر از متهمان این پرونده نیز تصمیم گرفته شده است. 
در مورد حسین فریدون هفت سال حبس به پنج سال حبس تقلیل داده شده اما مبلغ مجازات نقدی و مبلغ رشوه گرفته شده باید پرداخته شود. 
در مورد یک نفر از متهمان این پرونده دادگاه تجدید نظر رأی تبرئه صادر کرده است. در مورد یکی از بانوان که یک سوم باقی مانده حکمش تعلیق شد.
وی در ارتباط با اخذ مالیات از وکلا نیز گفت: معتقدیم شفافیت برای افراد درست کار و امین یک ارزش و صیانتی است از همه اشخاصی که درستکار هستند. ما از شفافیت حمایت ‌می‌کنیم، در لوایحه مربوطه این موضوع در نظر گرفته شده است.
سخنگوی دستگاه قضا در خصوص آخرین وضعیت پرونده قائم مقام قالیباف گفت: پرونده به دادگاه ارسال شده و با توجه به پرونده، تأکید بر تسریع در رسیدگی شده است.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص دادگاه تجدیدنظر پرونده هفت تپه  و اینکه ۱۵ نفر از کارگران احضار شده‌اند، داده است و ظرف ۲۰ روز باید پرونده به تجدیدنظر برود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی