[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۲
  • دوره جدید

کیفیت بنزین استاندارد است، روزنامه شیراز نوین

مسئولیت ضایعات در گندم با وزارت کشاورزی است

رئیس سازمان ملی استاندارد مسئولیت وجود ضایعات در گندم را با وزارت جهاد کشاورزی دانست و گفت که برای دریافت جزئیات آزمایش کیفیت بنزین از شرکت کنترل کیفیت هوا، در حال مکاتبه با این شرکت هستند اما آزمایش‌ها نشان داده میزان گوگرد در بنزین حتی پایین‌تر از حد استاندارد بوده است.
به گزارش ایسنا، نیره پیروزبخت در نشست خبری با بیان اینکه طبق قانون هوای پاک مسئولیت کیفیت بنزین بر عهده سازمان حفاظت محیط‌زیست است و سازمان ملی استاندارد در این بخش همکاری می‌کند، اظهار کرد: سه آزمایشگاه مورد تأیید سازمان ملی استاندارد است که از دو پژوهشگاه زیرمجموعه این سازمان چیزی برای ما ارسال نشده و از پژوهشگاه نفت نیز هنوز اطلاعی نداریم، اما مکاتباتی در حال انجام است تا شرکت کنترل کیفیت هوا، آزمایشگاه خود را معرفی کند و نحوه نمونه‌برداری و سایر اطلاعات مؤثر بر آزمایش را در اختیار ما قرار دهند.
وی افزود: در آزمایشات متعدد سازمان ملی استاندارد نتایج عدم انطباق با استاندارد وجود نداشته است. در سال‌های گذشته این سازمان خود یکی از شاکیان کیفیت بنزین بود، اما آزمایش‌ها نشان داده میزان گوگرد در بنزین حتی پایین‌تر از حد استاندارد بوده و کاهش تعداد روزهای با هوای ناسالم در تهران این موضوع را تأیید می‌کند.
به گزارش ایسنا، در گزارشی که شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هفته گذشته منتشر کرد، غلظت گوگرد در تمام نمونه‌ها - شامل بنزین معمولی و سوپر - فراتر از حد مجاز اعلام شد. پیروزبخت در ادامه با بیان اینکه استاندارد ملی ایران در زمینه تولید و واردات گندم تدوین شده، تصریح کرد: اختلافی بین ارزیابی براساس استاندارد ملی و ضوابط فنی وزارت جهادکشاورزی وجود داشته که گله‌مندی برخی ذی‌نفعان و دست‌اندرکاران این بخش نیز مربوط به همین مسئله است، اما تاکنون تغییری در استانداردهای گندم اعمال نشده و باید از الک دو در بیست برای (خرید تضمینی) گندم استفاده شود. این مقام مسئول ضمن ابراز امیدواری به پایبندی مسئولان و دست اندرکاران این بخش به استاندارد گندم، اظهار کرد: ناخالصی با آلودگی متفاوت است و وجود ضایعات در گندم نشان‌دهنده آلودگی آن نیست و با وجود سیستم‌های پیشرفته در کارخانه‌های آردسازی، ضایعات کاملاً جدا می‌شود؛ بنابراین جایی برای نگرانی مردم نیست. این مسئله مشکلی برای سلامتی مردم ایجاد نمی‌کند و فقط بحث قیمتی مطرح است. به گفته وی، مسئولیت کیفیت گندم به عهده وزارت جهادکشاورزی، آرد به عهده سازمان ملی استاندارد و وزارت بهداشت و نان به عهده وزارت بهداشت است که سازمان ملی استاندارد در این زمینه با وزارت بهداشت همکاری می‌کند. پیروزبخت در پاسخ به اینکه سازمان ملی استاندارد برای جلوگیری از تکرار وجود ضایعات در گندم در خرید تضمینی سال‌های آینده چه تمهیداتی اندیشیده است؟ نیز پاسخ داد: این موضوع به عهده وزارت جهاد کشاورزی است؛ مسئولیت سازمان ملی استاندارد در این بخش تنها ارائه گزارشات است. این سازمان مسئولیت مستقیم برای جلوگیری از وجود ضایعات در گندم ندارد، بنابراین باید در مراجعی همچون دولت روی این متغیر کار شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی