[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

دروازه سرمایه‌گذاری مسدود است ، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی فارس: موازی‌کاری باعث سردرگمی سرمایه‌گذاران و فرار آنان از فارس است.
عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری، بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی فارس گفت: تسهیل کردن مسیر سرمایه‌گذاری و حضور سرمایه‌گذاران در استان امری مهم است که دستگاه‌ها ‌باید با جلوگیری از موازی‌کاری، موانع برای حضور سرمایه‌گذار در استان را رفع کنند.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، عباس‌ابوقداره در جلسه کمیسیون سرمایه‌گذاری، بازار پول و سرمایه این اتاق که با حضور اعضای آن برگزار شد، بیان کرد: متأسفانه متولی متمرکز برای بخش سرمایه‌گذاری در استان وجود ندارد و اگر سرمایه‌گذاری وارد استان شود در سردرگمی و موازی‌کاری بین بخش دولتی و خصوصی ‌می‌ماند و همین موضوع مهم‌ترین عامل فرار سرمایه‌گذار است. 
وی افزود: سرمایه‌گذاری عنوان‌های‌ مختلفی در بخش دولتی و دستگاه‌های ‌اجرایی دارد که عمدتاً هم سرمایه‌گریز هستند تا سرمایه‌پذیر.
ابوقداره با اشاره به روش‌های‌ جذب سرمایه‌گذار و تسهیل روند سرمایه‌گذاری اظهارداشت: سرمایه به تنهایی صرفه اقتصادی ندارد بلکه سرمایه باید جایی باشد که رشد کند لذا برای جذب سرمایه‌گذاری نخستین اقدام سودآور کردن واحدهای موجود است.
وی اضافه کرد: اگر سرمایه‌گذاری مدیریت نشود موجب تعطیلی واحدهای تولیدی قدیمی ‌می‌شود و این درحالی است که سودآور شدن سرمایه‌گذاری‌های‌ پیشین عامل و انگیزه مهمی برای سرمایه‌گذاری است.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: ما در این کمیسیون به دنبال رفع تخصصی و کارشناسی موانع سرمایه‌گذاری و هموار کردن مسیر حضور سرمایه‌گذاران هستیم.
ابوقداره همچنین با اشاره به کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید تصریح کرد: بیشتر مصوبات این کارگروه در استان اجرایی نشده است در حالی که بر اساس بخشنامه کشوری؛ مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید برای تمام دستگاه‌های ‌اجرایی و زیرمجموعه‌های‌ قوه‌قضاییه لازم الاجرا است.
اکبر میربقایی نائب رئیس‌کمیسیون سرمایه‌گذاری، بازار پول و سرمایه نیز گفت: هدف ار تشکیل کمیته و کمیسیون باید جذب سرمایه‌گذار باشد نه فراری دادن آن.
وی با بیان اینکه موارد بسیاری از حضور و بعد فرار سرمایه‌گذار در استان وجود دارد، افزود: سرمایه‌گذار عمدتاً به دلیل بوروکراسی اداری در بخش دولتی، از استان خارج شده و در استان‌های ‌دیگر وارد ‌می‌شود. 
سکینه سیاحی مدیر عامل صندوق توسعه صادرات استان فارس هم گفت: دولت در بخش اقتصاد سیاستگذاری‌های‌درستی نداشته است. به عنوان مثال در شرایط کاهش ارزش پولی ملی بهترین فرصت بود که‌ می‌توانستیم کالاها را صادر کنیم منتها با بخشنامه‌ها ‌و دستورالعمل‌های ‌مختلف عملاً  این قابلیت منجمد شد.  در این جلسه کمیته‌های ‌زیرمجموعه این کمیسیون گزارش‌های‌ خود را ارائه کردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی