[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۳
  • دوره جدید

تضمین نمی‌کنیم ١٧ هزار لوح هخامنشی از آمریکا به ایران برگردد، روزنامه شیراز نوین

مدیر مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو درباره زمان حدودی بازگشت ١٧هزار لوح هخامنشی که همچنان در اختیار این مؤسسه است، گفت: دپارتمان خزانه‌داری آمریکا نظر نهایی را می‌دهد.
به گزارش ایسنا، پروفسور وودز که هم‌زمان با انتقال سومین محموله از الواح گلی هخامنشی به ایران سفر کرده است، در نشست خبری که (چهارشنبه هشتم مهرماه) به همراه سایر مقامات موزه ملی و میراث فرهنگی کشور  در محل موزه ملی برگزار شد در پاسخ به سوال این خبرگزاری درباره ضمانت‌های موجود آمریکا و این مؤسسه برای برگشت ١٧ هزار لوح هخامنشی دیگر که هم اکنون در اختیار مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو است، در شرایطی که بازگرداندن ١٧٠٠ لوح چند دهه زمان برد، گفت: دلم روشن است؛ چرا که در زمان انتقال ١٧٠٠لوح هخامنشی فرآیند را یاد گرفتم اما چون این کار به مجوز دولتی نیاز دارد و ما کنترلی روی این مجوز نداریم. نظر نهایی با دپارتمان خزانه‌داری آمریکا است و نمی‌توانم به ضمانت بگویم صد در صد برمی‌گردد، ما فقط‌ می‌توانیم بگوییم مسیر درستی را پیش می‌رویم و سعی ‌می‌کنیم مثل دو سال گذشته به بازگشت سایر الواح کمک کنیم.
او در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره زمان حدودی بازگشت ١٧ هزار لوح هخامنشی که گفته شد بسته‌بندی آن آغاز شده است، خاطرنشان کرد: این زمان مشخص نیست. تاریخ دقیق نمی‌توانم بدهم، چون تعیین آن در اختیار این موسسه نیست که تصمیم بگیریم و تاریخ بدهیم. وودز ادامه داد: محافظت و برگرداندن این الواح همیشه هدف ما بوده است. برای همین روند قانون این کار را در دادگاه پی گرفتیم و میلیون‌ها دلار برای برگرداندن این الواح و محافظت از آن هزینه کردیم و خیلی جنگیدیم، امیدوارم باز هم موفق باشیم.
نوکنده مدیر موزه ملی ایران در ادامه این سخنان با اشاره به دادگاهی در آمریکا که برای بازگشت الواح هخامنشی به نفع ایران رأی صادر کرد، گفت: دولت‌ها نمی‌توانند در فعالیت‌های فرهنگی و بازگرداندن آثار تاریخی، مانع و خللی ایجاد کنند، این رأی به نفع ایران صادر شده است و مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو نیز در جریان بازگرداندن این الواح با ایران همکاری داشته است.
محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز گفت: وکلای ما در آمریکا تلاش می‌کنند کل فرایند بازگشت سایر الواح هخامنشی را سریع‌تر انجام دهند تا در زمان کمتری به ایران برگردد و بخشی از این کار را وکلای حقوقی ایران در آمریکا دنبال می‌کنند.
١٧٨٣ لوح هخامنشی پس از ٨٠ سال از آمریکا به ایران برگردانده شد. این الواح برای مطالعه به مؤسسه شرق‌شناسی آمریکا تحویل داده شده بود که تا کنون در سه بخش به ایران بازگردانده شده اما همچنان ١٧هزار لوح دیگر در اختیار این مؤسسه است.
الواح بازگردانده شده از ١٠ تا ٣٠ مهر در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی