[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

حذف واسطه‌ها‌ در تولید گوشت ، روزنامه شیراز نوین

جامعه عشایر فارس با داشتن بیش از سه میلیون رأس دام سبک نقش مهمی در اقتصاد و تأمین نیازهای پروتئینی جامعه دارد. این جامعه مولد با بهره‌گیری از منابع خدادادی و تکیه بر تجربه و توانمندی خود در تولید و پرورش دام توانسته با فراهم آوردن زمینه اشتغال برای خانواده خود در افزایش اقتصاد آن نیز مؤثر باشد.  
عشایر با توجه به سبک زندگی همواره در جهت تأمین علوفه مورد نیاز خود به دنبال مراتع سرسبز و غنی بوده و این سبک خاص زندگی باعث شد تا زندگی مبتنی بر کوچ را برای خود انتخاب کند به نحوی که در فصول گرم به مناطق سردسیر و در فصول سر به مناطق گرمسیری اصطلاحاً ییلاق و قشلاق کند. این روش زندگی همواره الفتی میان طبیعت و عشایر به وجود آورده بود که هر دو به هم احساس نیاز ‌می‌کردند. از یک طرف طبیعت  با مراتع غنی خود‌ می‌کوشید تا علوفه مورد نیاز دام‌های‌عشایر و سایر نیاز‌های ‌او را برطرف سازد و از طرف دیگر عشایر نیز با حفظ و حراست از محیط‌زیست و طبیعت اطراف خود سعی در بهبود آن داشت. اما در سنوات اخیر برخی افراد سودجو با دخالت در نظام طبیعت این چرخه را به هم زدند و این چرخه را از نظم خود خارج کردند که ما شاهد تغییرات آب و هوایی و تخریب محیط‌زیست هستیم.
خشکسالی‌های ‌اخیر و فقر مراتع باعث شد که فرد دامدار نتواند تمام علوفه مورد نیاز دام خود را از مراتع تأمین کند به ناچار به تغذیه دستی با علوفه‌های‌مکمل رو آورد و به دلیل عدم نقدینگی مجبور شد دست نیاز به سوی دلالان و واسطه‌ها‌ دراز کند و این امر باعث ‌می‌شد که قسمت زیادی از درآمد حاصل به جیب دلالان و واسطه‌ها ‌برود.
در همین راستا و به منظور حذف واسطه‌ها ‌و دلالان و همچنین با توجه به مطالعات صورت گرفته، سازمان امور عشایر ایران در راستای ارتقای وضعیت معیشت جامعه عشایری اقدام به اجرایی نمودن طرحی به نام « زنجیره تولید گوشت قرمز» نمود و در این طرح تمامی فعالیت‌های‌دامداری از مزرعه تا سفره مصرف‌کننده را در سبد حمایتی خود قرار داد.
بر اساس این طرح هر ساله تسهیلاتی در اختیار دامدار قرار می‌گیرد تا بتواند بدون نیاز به سرمایه دیگران، هزینه‌های‌دام‌های‌خود را که اغلب هزینه تغذیه‌ می‌باشدتأمین کند و در پایان سال نیز پس از فروش دام خود به مصرف‌کننده نسبت به بازپرداخت تسهیلات خود اقدام نماید. باتوجه به اینکه 80 درصد جامعه عشایری به شغل دامداری اشتغال دارند این طرح می‌تواند کمک شایانی به حذف واسطه‌ها‌ و در نهایت افزایش درآمد خانوارهای عشایری داشته‌باشد.
مدیر کل امور عشایر فارس گفت: امسال نیز مبلغ 550 میلیارد ریال در فاز نخست به عشایر فارس اختصاص یافته که عشایر این استان‌ می‌توانند با مراجعه به ادارات امور عشایر شهرستان و ارائه دفترچه عشایری، دفترچه دام و بیمه و پلاک‌کوبی دام خود، نسبت به اخذ تسهیلات زنجیره تولید گوشت قرمز اقدام نمایند. 
روح الله بهرامی افزود: سقف این تسهیلات را یک میلیارد ریال، کارمزد آن ده درصد و یک‌ساله و به عاملیت بانک کشاورزی به عشایر دامدار پرداخت می‌شود. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی