[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

حال فوتبال هر روز بدتر می شود، روزنامه شیراز نوین

رئیس و نایب رئیس پیشین فدراسیون فوتبال با بیان اینکه وضعیت فوتبال هر روز بدتر می‌شود، گفت: نمی‌دانم کمیته اخلاق با چه نیتی علیه من رأی داد؛ ولی وجدانم پیش خودم راحت و سرم بالا است. به گزارش خبرورزشی، علی کفاشیان با سابقه حدود ۴۰ سال فعالیت در ورزش، آذرماه سال گذشته و بعد از بالاگرفتن بحث قانون بازنشستگان از کار در فدراسیون فوتبال استعفا داد. آخرین روزها و ماه‌های کاری کفاشیان سرپرستی کمیته فوتسال بود.
کفاشیان حتی در روزهای بازنشستگی و دور از فوتبال خبرساز بود. کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال چند ماه پیش اعلام کرد کفاشیان در پرونده معروف به ام.پی.سیلوا ۵ سال از فعالیت‌های فوتبالی محروم است.
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال این حکم کمیته اخلاق را تبعات پیگیری‌های حق پخش تلویزیونی در دوران فعالیتش دانست و تأکید کرد که آن پیگیری تبعات دیگری هم برایش داشته که فعلاً قادر به گفتن آن نیست!
روزهای بعد از استعفایتان از فدراسیون فوتبال چطور سپری می‌شود؟
من از سال ۱۳۵۸ در ورزش بودم و فکر می‌کنم بعد از گذشت ۴۰ سال لازم بود که استراحت کنم و به کارهایم برسم. علاوه بر ورزش شخصی، سفر زیارتی به کربلا هم می‌روم. همچنین در مسجد محله هم فعال هستم و تابستان برنامه‌های فرهنگی و ورزشی برای جوان‌ها گذاشته بودیم. هرجا بتوانم، خدمت می‌کنم و این‌طور نیستم که خانه‌نشین باشم.
آیا با فدراسیون فوتبال و مهدی تاج در ارتباط هستید؟
اگر مشورتی بخواهند یا سوالی داشته باشند در خدمت هستم و گه‌گاهی تماسی صورت می‌گیرد.
کمک و سوالات مهدی تاج از شما در ارتباط با چه موضوعی بوده است؟
درباره مسائل مختلف از جمله کنفدراسیون فوتبال آسیا و اینکه در AFC چه صحبت‌هایی انجام بشود بهتر است. درباره مسائل فدراسیون و مسائل مدیریتی هم سوالاتی بود و بنده تجربه‌ام را در اختیارشان گذاشتم. به هر حال با آقای تاج دوست هستیم و هر کاری از دستم بر بیاید انجام می‌دهم.
در دوران بازنشستگی، فوتبال را دنبال می‌کنید؟
اگر وقت داشته باشم بعضی از بازی‌های اروپایی و لیگ ایران را تماشا می‌کنم؛ البته تا جایی که برسم. مثلاً همین دیشب بازی‌های لیگ قهرمانان اروپا را تماشا کردم.
این روزها فوتبالمان از نظر مالی و فرهنگی شرایط خوبی ندارد. آیا در جریان اتفاقاتی که در لیگ برتر می‌افتد، هستید؟
مشکلی که ما در فوتبال داشتیم، حل نشده است. حال فوتبال اصلاً خوب نیست و روز به روز بدتر می‌شود. هر چیزی در فوتبال سر جایش نیست.
منظورتان از اینکه همه چیزی سر جایش نیست، چیست؟
تا وقتی که باشگاه‌ها حق پخش تلویزیونی نگیرند، اوضاع روز به روز بدتر می‌شود. تمام شرایطی که الان در فوتبال هست را بنده قبلاً حس کرده‌ام. گاهی اوقات به باشگاه‌های پرطرف‌دار آمپول و مُسکن می‌زنند؛ ولی این به درد فوتبال نمی‌خورد، چون حق واقعی‌اش را نمی‌دهند. همان موقع ما جلوی تلویزیون هم ایستادیم و دوربین‌ها را به ورزشگاه راه ندادیم؛ ولی با زورگویی تمام نگذاشتند کار را خوب پیش ببریم و حق فوتبال را ندادند. با این وضعیت افتخارات و عناوین خود را در فوتبال آسیا از دست می‌دهیم. الان هم زور فدراسیون بیشتر از این نمی‌رسد. تغذیه فوتبال از باشگاه‌ها و حق پخش است و تا این مسئله قوی نشود، نمی‌توان پیشرفت کرد.
چقدر فدراسیون فوتبال را در عدم حل این مشکل مقصر می‌دانید؟
اصلاً تقصیر فدراسیون نیست، چون حق پخشی در کار نیست. وقتی هم حق پخش نباشد باشگاه‌ها نمی‌توانند در بخش پایه یعنی نوجوانان، جوانان و امید فعالیت کنند. بنابراین ۹۰ درصد فعالیت باشگاه‌ها در تیم بزرگسالان خلاصه می‌شود. حالا شاید دو بازیکن جوان هم پیدا شوند که خوب باشند. احتمالاً به آنها هم بازی نمی‌دهند. با این وضعیت توقع نداشته باشید، وضعیت فوتبال بهتر شود چون ۷۰ درصد منابع درآمدی باشگاه‌ها یعنی حق پخش به آنها تعلق نمی‌گیرد. به نظرم با این وضعیت فدراسیون تا همین جا هم هنر کرده که فوتبال را نگه داشته است!
در زمان ریاست شما در فدراسیون، مذاکرات و رایزنی‌های زیادی برای حل مشکل حق پخش صورت گرفت و حتی شما بارها تهدید کردید دوربین‌های تلویزیونی را به ورزشگاه‌ها راه نمی‌دهید. مشکل دقیقاً کجا بود که این پیگیری شما به نتیجه نمی‌رسید؟
من هنوز هم دارم تبعات همان جلسات را پس می‌دهم! باید بگویم زور فدراسیون کم است. جلساتی در وزارت کشور هم تشکیل شد و همه دیدند حق با فدراسیون است؛ ولی زورمان به صدا و سیما نمی‌رسید. الان صدا و سیما برای خرید بازی‌های خارجی پول می‌دهد ولی حق مسابقات داخلی را پرداخت نمی‌کند. نمی‌دانم شاید صدا و سیما هم تقصیری نداشته باشد و مسئله چیز دیگری باشد؛ اما همه می‌دانند که صدا و سیما تبلیغات زیادی از کنار فوتبال دارد و باید سهمش را بدهد.
در گذشته فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ قصد داشت حق پخش را به شبکه‌های خارجی بدهد و بحث شبکه‌های قطری هم مطرح بود. آیا مذاکرات جدی بود یا در حد حرف و شعار باقی ماند؟
بله. ما مذاکراتی داشتیم از جمله با شبکه الجزیره که حق پخش فوتبال را به آنها بدهیم؛ ولی در رأس این شبکه‌ها، کشورهای اروپایی قرار داشتند که رغبتی نشان نمی‌دادند. پیشنهاد مالی آنها خوب بود ولی در نهایت آنها رغبتی نشان ندادند.
در هفته‌های گذشته و بعد از بازگشت تیم امید از ازبکستان، حاشیه‌های مختلفی دامن تیم فرهاد مجیدی را گرفته است. آیا در جریان اتفاقات تیم امید قرار دارید؟
قبلاً گفتم تا وقتی باشگاه‌ها در رده‌های پایه و امید سرمایه‌گذاری نکنند، فوتبالمان درست نمی‌شود. فرهاد مجیدی که نمی‌تواند از خارج بازیکن بیاورد. باشگاه‌ها در رده‌های پایه سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و فوتبالمان «باری به هر جهت» شده است. باشگاه‌ها بازیکنان زیادی در رده پایه ندارند. اگر هم بازیکنی باشد که تیم‌ها آنها را به مجیدی نمی‌دهند.
منظور از سوال قبل اختلافاتی است که در تیم امید وجود دارد؛ به‌ویژه اختلاف فرهاد مجیدی با حمید استیلی که حتی نامه شیعی، عضو هیئت رئیسه فدراسیون به کمیته فنی را در پی داشت.
خیر. در جریان این مسائل نیستم.
آخرین بخش کاری شما پیش از استعفا، در فوتسال بود. چه برنامه‌ها و چشم‌اندازی برای فوتسال مدنظر داشتید و چقدر از اهدافتان محقق شد؟
در فوتسال دنبال این بودیم که اسپانسر و تبلیغات خوبی بگیریم و پولی به باشگاه‌ها تزریق کنیم. ۸۰ تا ۹۰ درصد تیم‌های فوتسال ما خصوصی هستند و مشکلاتی دارند. متأسفانه تلویزیون برای فوتسال هم با ما همکاری نکرد. وقتی استعفا کردم، پخش تلویزیونی فوتسال بهتر شد. نمی‌دانم؛ شاید هم از من خوششان نمی‌آمد. الان باید در فوتسال اسپانسر گرفته شود و جدی‌تر کار کنند. ما سعی کردیم عناوین و افتخارات آسیایی و جهانی را حفظ کنیم. کشورهای دیگر هر روز در حال کار و برنامه‌ریزی هستند و در فوتسال قوی‌تر می‌شوند. زنگ خطر برای فوتسال به صدا درآمده است. مسائل دیگری هم هست، مثل لژیونر شدن بازیکنان فوتسال که باید آنقدر شرایط فوتسالمان خوب باشد که بازیکنان به تیم‌های خارجی نروند. فوتسال بانوان هم باید حمایت شود و برنامه‌ریزی و اردوهای آنها متوقف نشود.
البته ملی‌پوشان فوتسال در زمان حضور شما هم پاداش‌های قهرمانی خود را دریافت نکردند.
فدراسیون فوتبال مشکلات مالی زیاد داشت و الان هم این مشکلات ادامه دارد.
بخش عمده‌ای از مطالبات فدراسیون فوتبال ایران در فیفا مسدود شده. آیا اگر شما الان رئیس فدراسیون بودید راهکاری برای آزادسازی پول بلوکه شده داشتید؟
خیر. راهکاری نداشتم! همان زمان دنبال راهکارهای مختلف رفتیم؛ ولی نتیجه‌ای نداشت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی