[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۰
  • دوره جدید

تفویض اختیارات ملی به استانداران ، روزنامه شیراز نوین

وزیر کشور با بیان اینکه نباید ذره‌ای به ضرورت اقتصاد مقاومتی شک داشته‌باشیم، افزود: برای تحقق اقتصاد مقاومتی، هیچ مشکل اجرایی نداریم و استانداران باید از تمام اختیارات و امکانات خود و دستگاه‌های استانی و توانمندی‌های بخش خصوصی و مردم در این زمینه استفاده کنند.
به گزارش شیراز نوین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان فارس، با بیان اینکه توسعه و سرمایه‌گذاری در گرو اراده مسئولان است، افزود: در سیستم اداری اگر بناست کاری اتفاق بیفتد هیچ مانعی برای آن نیست و دستگاه‌های اجرایی از تمام ابزارهای لازم برای انجام وظایف خود برخوردارند.
 وی با بیان اینکه همه ما اقتصاد مقاومتی را باور داریم و باید سهم دستگاه خود را در این زمینه ایفا کنیم، گفت: ما مسئولان حکومت اسلامی هستیم و اگر کسی بدون اعتقاد به انقلاب اسلامی، پشت میز مسئولیت نشسته به خون شهدا و مجاهدت‌های ملت ایران خیانت کرده است.
رحمانی فضلی با تأکید بر اینکه باید برای تحقق اقتصاد مقاومتی جدیت داشته‌باشیم، افزود: اگر به روز قیامت و پاسخگویی در محضر الهی معتقدیم باید تکلیف خودمان را معلوم کنیم و مسئولیتی را که به عهده گرفته‌ایم با جدیت به جا بیاوریم.
وزیر کشور با بیان اینکه ضرورت اقتصاد مقاومتی صرفاً از بعد اقتصادی نیست، افزود: امروز امنیت، استقلال، سیاست و مسائل اجتماعی ما نیز با اقتصاد گره خورده است و ما موظفیم چه از بعد شخصی و ملی و چه از بعد دینی برای شکوفایی اقتصادی تلاش کنیم.
وی با اشاره به تهدیدهای اقتصادی دشمنان، گفت: اگر امروز دشمن بر مسئله اقتصادی متمرکز شده است به خاطر این است که در حوزه‌های دیگر جرأت تهدید ندارد و می‌داند که هر حرکتی انجام دهد، بی‌پاسخ نخواهد ماند.
رحمانی فضلی با اشاره به حوادث دی ماه ۹۶، خاطرنشان کرد: دشمن بر اساس تحلیل غلط منافقان و رژیم صهیونیستی، این حوادث را ناشی از مسائل اقتصادی قلمداد کرد و به تشدید تحریم‌ها روی آورد؛ اما ملت ما چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را با موفقیت پشت سر گذاشتند و دشمن امروز به دنبال سازش و مذاکره است.
وی با بیان اینکه علت این تغییر رویکرد، مقاومت ملت ایران است، افزود: ملت ایران همه سختی‌ها را به خاطر اسلام و انقلاب تحمل کرده‌اند و اگر تداوم پشتیبانی مردم را می‌خواهیم باید سطح رضایت‌مندی عمومی از نظر مسائل اقتصادی را تأمین کنیم.
وزیر کشور با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر موضوع اقتصاد مقاومتی، اظهار داشت: ایشان در جایگاه ولایت و رهبری، اولویت‌ها را به خوبی تشخیص می‌دهند و ما به عنوان سربازان ولایت و کارگزاران نظام اسلامی باید این اولویت‌ها را پیگیری و عملیاتی کنیم.
رحمانی فضلی با بیان اینکه نباید ذره‌ای به ضرورت اقتصاد مقاومتی شک داشته‌باشیم، افزود: ما در برخی از حوزه‌ها مانند صنایع نظامی و علوم پیشرفته موفقیت‌های خیره‌کننده‌ای کسب کرده‌ایم و علت دشمنی استکبار با ملت ایران هم به خاطر این است که ما در این حوزه‌ها وارد حریم آنها شده‌ایم؛ اما در حوزه اقتصادی با وجود اینکه قدم‌های خوبی هم برداشته شده، اما با وضع مطلوب فاصله داریم.
وی با تأکید بر اینکه برای تحقق اقتصاد مقاومتی، هیچ مشکل اجرایی نداریم، گفت: دستگاه‌ها از اختیارات و امکانات کافی در این حوزه برخوردارند و می‌توانند مشکلات را حل کنند که صدور ۱۲۵ مجوز بی‌نام تولیدی در استان فارس یکی از کارهایی است که با اختیارات موجود انجام شده است.
رحمانی فضلی در عین حال گفت: البته وزارت کشور در حوزه تمرکززدایی فعال است و با دستور رئیس‌جمهور، ۹۰ مورد از اختیارات دستگاه‌های ملی را به استان‌ها تفویض کرده است.
وزیر کشور از برنامه‌ریزی این وزارتخانه برای تشکیل شورای توسعه استان‌ها خبر داد و گفت: این شورا متشکل از فعالان بخش خصوصی، دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی است و هدف از تشکیل آن استفاده از تمام ظرفیت‌ها برای توسعه استان‌هاست.
 وی تأکید کرد: معتقدم که ۸۵ درصد از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی با توانمندی‌ها و اختیارات استانی قابل تحقق است؛ بقیه هم موانعی است که از طریق اختیارات ملی قابل حل است و وزارت کشور در این خصوص پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهد.
رحمانی فضلی با بیان اینکه مدیران دستگاه‌های استانی مستقیماً مسئول پیگیری مسائل مربوط به دستگاه خود هستند، افزود: منطقی نیست که استاندار کار دستگاه‌ها را پیگیری کند و اگر در ارزیابی‌ها مشخص شود که دستگاهی به وظایف خود عمل نکرده بنده در جلسه هیئت وزیران به شخص رئیس‌جمهور گزارش خواهم کرد.
وزیر کشور با اشاره به ظرفیت‌های استان فارس برای توسعه، اظهار داشت: این استان بهترین دانشگاه‌ها، صنایع، تجار، مدیران و بخش خصوصی را دارد و از هر عاملی که می‌تواند این ظرفیت‌ها را ترکیب و موجب هم‌افزایی آنها شود باید استفاده کرد.
رحمانی فضلی ادامه داد: بنده به عنوان معین استان فارس در حوزه اقتصاد مقاومتی از تمام اختیارات خود استفاده می‌کنم و از این نظر هیچ مانعی نیست.
وی با تأکید بر اینکه استاندار فارس باید گزارش عملکرد دستگاه‌ها در حوزه اقتصاد مقاومتی را هر سه ماه یک بار به وزارت کشور گزارش کند، افزود: از ظرفیت نمایندگان استان هم برای پیشبرد پروژه‌های اقتصاد مقاومتی باید بهره ببریم.
وزیر کشور با بیان اینکه ساختار اجرایی کشور ساختار قدرتمندی است، گفت: اگر کشور ما برخلاف بسیاری از کشورهای منطقه روی پای خود ایستاده و نظام جمهوری اسلامی برخوردار از مقبولیت و مشروعیت است، این یک نعمت الهی است و باید شکرگزار این نعمت باشیم.
وی افزود: تبدیل رشد اقتصادی منفی به رشد مثبت و کاهش نرخ تورم در این دولت نشان می‌دهد که ظرفیت برای توسعه وجود دارد و اگر محدودیت‌هایی در این مسیر هست، باید این محدودیت‌ها را به فرصت تبدیل کنیم.
رحمانی فضلی با اشاره به تدوین سند توسعه استان فارس، گفت: شرط لازم برای تحقق این سند عزم و اراده مسئولان است و بدون تعارف اگر این اراده نباشد هیچ سندی نمی‌تواند موجب توسعه شود.
وزیر کشور در بخش پایانی سخنان خود بر حفظ احترام مردم از سوی مسئولان تأکید کرد و گفت: ما هر چه داریم از لطف این مردمی است که ۴۰ سال متواضعانه و همدلانه بار انقلاب را به دوش کشیده‌اند و همه سختی‌ها را تحمل کرده‌اند.
وی با بیان اینکه همه مسئولان باید برای رضایت‌مندی مردم تلاش کنند، افزود: جلب رضایت مردم وابسته به پول و بودجه نیست؛ مردم از مسئولان احترام، صداقت و پاسخ‌گویی می‌خواهند و اگر رضایت‌مندی مردم تأمین شود شرایط لازم برای جهش کشور در تمامی عرصه‌ها وجود دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی