[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

اصرار بر اقتصاد کشاورزی ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت‌الله‌رحیمی در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان که با حضور دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در شیراز برگزار شد، به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بیشمار فارس در حوزه‌های مختلف و همچنین اقداماتی که در دولت تدبیر و امید  به منظور توسعه این استان انجام شده است اشاره کرد و افزود: فارس مهد فرهنگ و تمدن و تاریخ ایران است و  ۱۵ هزار شهید گلگون کفن را به نظام مقدس جمهوری اسلامی تقدیم کرده و جایگاه سومین حرم اهل‌بیت(ع) را به خود اختصاص داده و همچنین خواستگاه ادبا و علمای نام‌آوری‌است که همه این موارد دارایی‌های درخور افتخار فارس محسوب می‌شود.
وی با اشاره به تصمیم هیئت دولت و افزایش تعداد شهرستان‌های فارس به ۳۶ شهرستان، عنوان کرد: استان فارس جز رتبه‌های ‌اول در دارا بودن بیشترین تقسیمات کشوری است. 
نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان اینکه فارس با داشتن ۵ اثر تاریخی ثبت شده جهانی و ۳هزار اثر ثبت شده ملی، مرقد مطهر حضرت شاهچراغ(ع)، بیش از ۴هزار بقعه متبرکه از پتانسیل برجسته‌ای در حوزه گردشگری برخوردار است، خاطرنشان کرد: بی‌تردید برنامه‌ریزی دقیق و گسترده‌ای ‌در این حوزه سبب توسعه توریسم زیارتی، فرهنگی، تاریخی، طبیعی و... خواهد شد که بهره‌مندی‌های ‌درخور توجهی را برای مردم استان فارس در پی خواهد داشت.
 دکتر رحیمی با اشاره به پتانسیل‌های برجسته استان در حوزه کشاورزی عنوان کرد: فارس رتبه دوم تولید محصولات کشاورزی را در کشور به خود اختصاص داده و در حال حاضر اقدامات مؤثری از جمله توسعه آبیاری‌های‌نوین ، ترویج کشت‌های‌کم آب بر و کاهش کاشت محصولاتی که نیازمند آب زیاد هستند در دستور کار دستگاه‌های اجرایی مربوطه استان قرار گرفته است.
استاندار فارس همچنین به توانمندی‌های فارس در حوزه معادن اشاره کرد و افزود: فارس رتبه برتر تولید خاک نسوز کشور را دارد و همچنین در زمینه معادن سنگ‌های تزیینی نیز پیشرو است‌.
وی ادامه داد: مجموعه مدیریت استان در تلاش است با برنامه‌ریزی به سمت فعال کردن معادن کوچک‌تری که غیرفعال بوده‌اند حرکت کرده و اقداماتی در راستای کاهش خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده از معادن استان انجام دهد.
وجود منابع نفت و گاز در بخش‌های‌مختلف استان، ظرفیت‌های‌علمی دانشگاهی و وجود مراکز توانمندی همچون دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی ، پتانسیل درمانی و وجود پزشکان حاذق و کاردان از دیگر داشته‌های استان فارس بود که دکتر رحیمی به آن اشاره و تأکید کرد:  این توانمندی‌ها در صورت داشتن برنامه‌های عملیاتی قطعاً برنامه‌های، اقتصاد مقاومتی را محقق‌ می‌کند.
وی یادآور شد:  با شناختی که از توانمندی‌ها ‌و محدودیت‌های‌استان و همچنین نیازمندی‌ها و ارزش‌های مورد نظر داشتیم سعی کردیم با توجه به اسناد بالادستی همچون سند چشم‌انداز کشور و همچنین طرح آمایش سرزمین، برنامه‌های‌پنج ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی، برنامه‌های‌ سنواتی و بودجه سالیانه تدوین کنیم.
نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان اینکه هر یک از دستگاه‌های‌اجرایی از ابتدای سال برنامه‌ریزی مشخصی در سه سطح کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تدوین کرده‌اند، افزود: برهمین مبنا نیز ارزیابی عملکرد  مدیران و دستگاه‌های اجرایی انجام می‌شود.
وی با اشاره به جایگاه صنعت در  فارس از افتتاح تعدادی پروژه به ارزش ۳۰ هزار میلیارد تومان در استان  خبر داد و اظهار کرد: از این میزان بالغ بر ۲۴ هزار میلیارد تومان مربوط به صنایعی همچون آلومینیوم جنوب، اتان، ‌بنزین، کربنات سدیم، سیمان و کاغذسازی است.
دکتر رحیمی همچنین به اهمیت توسعه شرکت‌های‌دانش بنیان اشاره کرد و گفت: آمارها نشان می‌دهد رشد این شرکت ها، مراکز رشد و فعالیت‌های‌فناورانه از سال ۹۲ تا کنون قابل توجه بوده است. 
استاندار فارس با اشاره به مشکلات ناشی از خشکسالی در استان به برنامه هایی از جمله انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان جنگل‌ها و مراتع با اعتبار ۶۷ میلیارد تومان به منظور اجرای طراح‌های آبخیزداری  اشاره کرد.
دکتر رحیمی استفاده از آب‌های‌سطحی با ایجاد سدها و کاهش بهره‌برداری از منابع زیر زمینی را از دیگر برنامه‌های ‌مدیریت استان دانست و عنوان کرد: سه سد نرگسی، هایقر و کوار در حال حاضر از پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردار هستند
وی همچنین از انجام تفاهم‌نامه‌ای ‌با معاونت فناوری ریاست‌جمهوری و راه‌اندازی بزرگترین کارخانه نوآوری در شیراز خبر داد و این‌اقدام را در راستای استفاده از توان نیروهای نخبه و دانشگاهی توصیف کرد.
 استاندار فارس ابراز امیدواری کرد با فرماندهی و راهنمایی وزیر محترم کشور و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و سایر مسئولان سند پیشران توسعه استان عملیاتی شده و زمینه رفاه مردم را فراهم کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی