[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

توضیحات رئیس کانون وکلای فارس و کهکیلویه و بویراحمد در خصوص پروانه وکالت ، روزنامه شیراز نوین

 شیرازنوین-گروه خبر
نشست خبری رئیس کانون وکلای فارس و کهکیلویه و بویراحمد در خصوص گردهمایی سراسری وکلای دادگستری کانون فارس با اصحاب رسانه برگزار شد. هومن پارسا در نشستی که ظهر پنجشنبه 11 مهرماه در باشگاه دانشگاه شیراز برگزار شد از رئیس دستگاه قضا خواست تا جلوی جذب وکلای جدید با شیوه غیرقانونی را بگیرد. وی با بیان اینکه مرکز مشاوره حقوقی به ‌زودی آزمونی برگزار‌می‌کند که شرایطی چون داشتن مدرک لیسانس حقوق و کارت پایان خدمت برای شرکت‌کنندگان در آزمون وجود ندارد؛ تصریح کرد: شرایطی که در قوانین موضوعه به‌عنوان شروط اصلی در نظر گرفته‌شده و با لایحه قانون استقلال کانون وکلای دادگستری مغایرت دارد، و به صورت کلی مغایر نص صریح قانون است. 
پارسا یادآور شد: در سال ١٣٧٨ و در قانون برنامه سوم توسعه، ماده ١٨٧ این قانون اجازه می‌داد تا قوه قضائیه اشخاصی که متقاضی تأسیس مرکز مشاوره حقوقی هستند را تائید صلاحیت کند اما آئین‌نامه این قانون، خود فراتر از قانون تصویب شد. وی با بیان اینکه این آئین‌نامه اختیارات بیشتری به افراد داد تا پروانه وکالت صادر کنند که در سال ١٣٩٧ اصلاح و مرکز مشاوره تبدیل به مرکز وکلا شد، افزود: تغییرات دیگری نیز به وجود آمد مبنی بر اینکه ظرفیت آزمون وکلا را هیئت نظارت تعیین کند، اما حالا شنیده می‌شود که هر کس ٥٠ درصد نمره آزمون را کسب کند، می‌تواند پروانه وکالت بگیرد. 
رئیس کانون وکلای فارس و کهکیلویه و بویراحمد ادامه داد: در ماده یک قانون اخذ پروانه وکالت، کمیسیونی ظرفیت مورد نیاز برای جذب وکیل را تعیین می‌کند که این قانون لازم‌الاجراست و اعضای این کمیسیون متشکل از رئیس‌کل دادگستری، رئیس دادگاه انقلاب و رئیس کانون وکلا می‌باشند؛ لذا اگر برخلاف مصوبات این کمیسیون وکیلی جذب شد، به‌نوعی نسخ قانون صریح قانون رخ‌ داده است.
 وی با بیان اینکه انتظار می‌رود رئیس دستگاه قضا جلوی این شیوه جذب وکیل را گرفته و اجازه ندهد افراد صرف دادن یک آزمون که کنترلی بر آن نیست، جامه وکالت بپوشند، تأکید کرد: وکلا این وضعیت را تحمل نمی‌کنند و در نامه به رئیس دستگاه قضا که بیش از یک ماه پیش ارسال شده نیز این موارد مطرح‌شده اما تا به امروز پاسخی دریافت نشده است. 
پارسا گفت: در این بیانیه بر استقلال کانون وکلا، رعایت قانون، دوری از موازی کاری و حمایت از وکلای دادگستری تأکید شده و از قوای سه‌گانه درخواست شده تا این موارد را مدنظر داشته‌باشند. وی در پایان گفت: در این بیانیه بر استقلال کانون وکلا، رعایت قانون، دوری از موازی کاری و حمایت از وکلای دادگستری تأکید شده و از قوای سه‌گانه درخواست شده تا این موارد را مدنظر داشته‌باشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی