[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

این هــوادار گُل می‌خواهد ااااای قشقایی حمله، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین: چهار شکست متوالی آن هم بدون گل زده در جام آزادگان و حذف از جام حذفی در دیداری خانگی، عملکردی ناامید کننده برای تیمی ‌است که با هزار امید و آرزو مسابقات این فصل را آغاز کرده بود.
قشقایی که پس از پیروزی درخشان روز نخست، رؤیای صعود را در دل هوادارانش نشانده بود، در ادامه روز به روز پسرفت کرد و پایین و پایین و پایین تر رفت. تیمی ‌که هفته اول را در رتبه دوم به پایان رساند، یک هفته بعد به رتبه چهارم سقوط کرد و سپس رتبه‌های نهم، یازدهم، دوازدهم و حالا روی چهاردهمین پله جدول قرار دارد، یعنی در نزدیکی‌های پرتگاه... دو پله پایین تر، یعنی سقوط به لیگ دو!
اما در این میان یک نقطه امیدواری وجود دارد. قشقایی دو هفته پیش دست به تغییر بزرگ و مهمی ‌زد. رضا عنایتی که از روز اول هم مشخص نبود طبق چه معیار و چه کارنامه‌ای هدایت این تیم را عهده‌دار شده بود، زودتر از آنچه تصور می‌کرد مجبور به خداحافظی از شیراز شد. جانشینش اما کسی بود که همه نظر مثبتی به او داشتند. مهدی فروردین، دستیار عنایتی. کسی که در اواسط فصل گذشته و پس از اتفاقات عجیبی که برای ابراهیم طالبی رخ داد، هدایت قشقایی را به عهده گرفت و نتایجش هم تا پایان فصل مقبول بود. حالا او دوباره به عنوان مرد اول نیمکت این تیم شناخته می‌شود و با اینکه هر دو بازی گذشته را واگذار کرده، اما اکثریت از نمایش تیمش رضایت نسبی دارند. تیم فروردین در نخستین بازی با هدایت او در ارومیه یک بر صفر بازی را واگذار کرد؛ اما سرمربی و مدیریت این تیم از نمایش بازیکنان این تیم به شدت تعریف و تمجید کردند. در بازی هفته گذشته مقابل صنعت نفت آبادان هم قشقایی نمایش خوبی داشت و البته میزان رضایت مهدی فروردین فراتر از کیفیتی بود که تیمش ارائه داده بود. اما در مجموع می‌شد نشانه‌های تحول را در حرکات تیم او دید.
بازی امروز قشقایی یکی از مهم‌ترین بازی‌های فصل به شمار می‌رود. حریف تیم مدعی بادران تهران است و قشقایی برای فرار از بحران نیاز به هر سه امتیاز این بازی سخت دارد. سه امتیازی که می‌تواند قشقایی را دو پله در جدول بالا بکشد؛ اما تأثیر این برد می‌تواند فراتر از این سه امتیاز و دو پله باشد. یعنی شکست یا گل نزدن در بازی امروز، ممکن است زمینه‌ساز ادامه نتایج بد در هفته‌های آینده باشد. قشقایی باید امروز روند شکست‌ها و گل‌نزدن‌هایش را قطع کند. این تیم از دقیقه 42 بازی هفته سوم تاکنون گلی در رقابت‌های لیگ به ثمر نرسانده. یعنی 318 دقیقه! با وجود حضور تلفیقی از بازیکنان باکیفیت جوان و باتجربه در خط حمله، چنین آماری عجیب و غیرواقعی به نظر می‌رسد. این تیم بازیکنانی سرعتی و تکنیکی مانند سعید زارع، حسین صادقی و مرتضی سنجانکی دارد و در کنار آنها بازیکنی سرزن و گل‌زن به نام محمد غلامی ‌که گرچه تحرک و طراوت گذشته را ندارد؛ اما هنوز در چارچوب شناسی و به‌ویژه روی توپ‌های هوایی یک بازیکن خطرناک محسوب می‌شود، قرار دارد. به این‌ها باید محمدجواد عباسی،‌ هافبک تهاجمی ‌این تیم را نام ببریم که گرچه نمایش خوبی در بازی با صنعت نفت آبادان نداشت، اما یکی از معدود حرکات خوبش منجر به گل شد. او زمانی که در فرم ایدئال باشد، یک بازیکن کامل است که هم روی هوا و هم روی زمین، توانایی انجام هر کاری را دارد. علاوه بر این 5 بازیکنی که نام بردیم، دو بازیکن جوان به نام‌های بهزاد دودانگه و سهیل فداکار هم از عناصر تهاجمی ‌این تیم هستند که فروردین می‌تواند برای گل‌زنی روی آنها حساب باز کند. شاید حضور یکی از این دو بازیکن از ابتدا به جای محمد غلامی، یکی از ترفندهای امروز فروردین باشد. او می‌تواند از محمد غلامی ‌به شکلی بهینه استفاده کرده و او را در سی دقیقه پایانی به میدان بفرستد؛ زمانی که خط دفاع حریف خسته شده و یک مهاجم باتجربه بتواند گره گشای تیمش باشد.
باید منتظر بمانیم و ببینیم قشقایی چقدر حمله می‌کند، چند موقعیت گل ایجاد می‌کند و بالاخره به گل می‌رسد یا خیر.
حریف امروز آنها یکی از بهترین خطوط حمله لیگ را در اختیار دارد. بادران در 6 بازی گذشته 10 گل زده و البته 5 بار هم دروازه‌اش باز شده. سرمربی این تیم فرهاد کاظمی ‌است؛ یکی از متخصصان لیگ یک. بادران با او فقط به صعود به لیگ برتر می‌اندیشد، هرچند آنها در نیمی ‌از بازی‌های این فصل خود موفق به کسب پیروزی نشده‌اند و نمی‌توان پیروزی بر این تیم را برای قشقایی رده چهاردهمی، امری دور از دسترس دانست. بادران در دو بازی گذشته خود پیروز نشده و در هر دو بازی به تساوی دو دو رضایت داده. بهترین گل‌زن این تیم کیوان امرایی است که سه گل به ثمر رسانده و رضا مرادی و ایمان غلامی ‌دوگله‌های بادران هستند.
اما مالک و مدیر باشگاه قشقایی اخیراً گفت‌وگویی کرده و در آن به انتقاد شدید از عملکرد داوران پرداخته. نجف‌پور گفته: تماشاگران قشقایی دیگر نمی‌توانند در برابر ناداوری‌ها سکوت کنند! شرایط داوری‌ها در بازی‌های قشقایی به گونه‌ای شده که تماشاگران وقتی من را می‌بینند، می‌گویند دیگر در مقابل این ناداوری‌ها سکوت نمی‌کنیم. تیم قشقایى از نظر شرایط فنى کاملاً متحول شده و انصافاً هواداران شاهد بازی زیبا و مالکانه‌ای از این تیم هستند؛ اما دو دلیل عمده باعث عدم نتیجه‌گیری ما شده است. ابتدا مشکلات مالى بود که خدا را شکر در هفته گذشته بیشتر بازیکنان ٢٠ درصد اولیه قرارداد خود را دریافت کردند و مابقی هم در هفته جاری انجام خواهد شد. مشکل دوم  تیم ما داوری بی‌رحمانه و شاید ناعادلانه‌ای است که متأسفانه گریبانگیر این تیم مردمی ‌‌شده است. من به صراحت می‌گویم در ٣-٤ بازی اخیر قشقایی حداقل ٤ پنالتى مسلم که دو خطای هند و دو خطای خطرناک تکل بود حتی باید منجر به اخراج بازیکن حریف هم می‌شد، به نفع ما گرفته نشد. همچنین در بازی‌هایى خانگی که ما میزبان هستیم سوت‌های جهت‌دار از سوی داور زده می‌شود، طوری که هواداران را به ستوه آورده‌اند. شرایط داوری لیگ برای بازی‌های ما آن‌چنان شده که هر هوادار که من را می‌بیند، می‌گوید اگر بازی بعدی شاهد این بی‌عدالتی‌ها باشیم انتظار سکوت یا چشم‌پوشی از ما نداشته باشید. در چنین شرایطی از شما و سایر اصحاب رسانه می‌خواهم به فریاد هوادران ما برسید. من در همین جا از سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال درخواست دارم که روی داوری‌ها نظارت بیشتری داشته باشد. در جام حذفی با وجودی که مقابل تیم لیگ برتری نفت آبادان توپ و میدان در نیمه اول بازی دست ما بود و حتی گل اول هم به ثمر رساندیم تا اینکه داور دو دقیقه وقت اضافه گرفته؛ اما در ادامه در دقیقه سوم وقت اضافه کرنر به ضرر ما اعلام شد و ما متأسفانه در وقت‌های اضافه گل تساوی را دریافت کردیم و در نیمه دوم هم دو پنالتى یک خطای هند و دیگری تکل در محوطه جریمه صنعت نفت به نفع ما گرفته نشد و متأسفانه باز همان توپ آمد و منجر به گل پیروزی نفت و حذف قشقایی از جام حذفی شد.
مهدی فروردین هم پس از بازی با صنعت نفت به انتقاد از داوری پرداخته بود: نمی‌خواهم راجع به داوری صحبت کنم؛ اما از معمولی‌ترین هوادار تا کسی که به عنوان ناظر داوری حضور داشت، به داوری منتقد بودند. امیدوارم اشتباه‌های داور ناخواسته باشد. درست نیست بخواهند به این شکل حق قشقایی را بخورند.
باید دید عملکرد داوران در بازی امروز می‌تواند رضایت قشقایی‌ها را جلب کند یا به افزایش این انتقادها دامن خواهد زد.
دیدار قشقایی و بادران امروز ساعت 15 در ورزشگاه حافظیه برگزار خواهد شد.
هم‌زمان با این مسابقه، فجرسپاسی تیم پرامید این روزهای فوتبال شیراز، در بابل به مصاف تیم کم‌امید مازندرانی خواهد رفت. تیم ناآشنای رایکا که با خرید امتیاز تیم خونه به خونه توانست نام بابل را در سطح دوم فوتبال ایران زنده نگه دارد، در شش هفته ابتدایی این فصل عملکرد جالبی نداشته و بدون کسب پیروزی و با میانگین کسب نیم امتیاز در هر مسابقه، در رتبه پانزدهم جدول قرار دارد. آنها به ظاهر تیم ضعیفی به نظر می‌رسد؛ اما نکته نگران کننده برای فجری‌ها می‌تواند این باشد که رایکا تا امروز در شهر خود شکست نخورده. آنها در مقابل سه تیم نیمه بالای جدول (داماش گیلان، بادران تهران و گل ریحان البرز) در خانه خود به تساوی دست یافته‌اند و این یعنی شکست دادن این تیم رده پانزدهمی، به آن راحتی نیست که در نگاه اول به نظر می‌رسد.
فجر که در بهترین فرم روحی و فنی خود قرار دارد، هفته گذشته با شکست فولاد خوزستان راهی مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی و حریف استقلال تهران در این مرحله شد. شاگردان مهابادی بیشترین موج امیدواری طی چندسال گذشته را بین هواداران شیرازی و دوستداران این تیم در سراسر ایران ایجاد کرده‌‌اند و حالا همه از فجرسپاسی توقع پیروزی دارند. فرقی ندارد حریف چه تیمی ‌باشد و بازی در چه شهری برگزار شود! فعلاً فجر این توقع را ایجاد کرده که توانایی شکست هر تیمی ‌را دارد و هوادارانش در بازی‌های خارج از خانه هم به تساوی رضایت نمی‌دهند. عملکرد بازیکنان این تیم در تمامی ‌نقاط زمین هم نشان می‌دهد آنها آماده شکست دادن هر تیمی ‌هستند؛ اما هنوز بازی خانگی مقابل آرمان‌گهر سیرجان را فراموش نکرده‌ایم. فجری‌ها در بازی خانگی مقابل این تیم پایین جدولی و گمنام، به بن‌بست بدی خوردند. آرمان گهر اصولی دفاع کرد و راه نفوذ بازیکنان فجر را بست و گوشه‌ای از مشکلات فنی این تیم را نمایان کرد. آن بازی تلنگر خوبی برای مهابادی بود تا در ادامه راه برای تقابل با چنین تیم‌هایی چاره‌اندیشی کند. شاید امروز رایکا هم نمایشی مانند آنچه آرمان گهر در شیراز به نمایش گذاشت را در بابل به اجرا درآورد. باید دید این بار فجرسپاسی می‌تواند به دروازه این تیم نفوذ کند یا خیر.
دیدار امروز فجرسپاسی در بابل از ساعت 15 آغاز خواهد شد. فجر در صورت پیروزی در این مسابقه و توقف خوشه طلایی و مس رفسنجان در کرمان و سیرجان، به صدر جدول باز خواهد گشت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی