[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

تنها ۱۲ درصد کودکان فارس به مهد می‌روند، روزنامه شیراز نوین


مدیرکل بهزیستی استان فارس اعلام کرد که تنها 12 درصد از کودکان در این استان امکان استفاده از آموزش در مهدهای کودک را پیدا می‌کنند. مدیرکل بهزیستی استان فارس اعلام کرد که تنها 12 درصد از کودکان در این استان امکان استفاده از آموزش در مهدهای کودک را پیدا می‌کنند.
به گزارش ایسنا، سید مرتضی موسوی در جمع خبرنگاران گفت: بر اساس پژوهش‌های انجام شده 80 درصد از شخصیت انسان‌ها تا هشت سالگی شکل می‌گیرد.
وی با اشاره به فعالیت هزار و 122 مهد شهری و روستایی در فارس گفت: تعداد 454 مهدکودک شهری و 668 مهدکودک روستایی در فارس فعال است اما تنها 12 درصد از کل کودکان واجدشرایط در این مهدها پذیرش می‌شوند.
موسوی علت محروم ماندن 88 درصد کودکان از پذیرش در مهدهای کودک را فقر مالی، نداشتن آگاهی والدین از اثر بخشی مهدکودک بر رشد کودکان و فقر فرهنگی اعلام کرد.
به گفته این مقام مسئول با توجه به شرایط کنونی جهان، گذر از سنت به مدرنیسم، تغییر رویکردهای افراد جامعه از جمع‌گرایی به فردگرایی و تلاش آنها برای افزایش رفاه، آسیب‌های اجتماعی فراوان را بسترسازی کرده است.
موسوی با بیان اینکه کودکان نیز از آسیب‌های وارد شده به اجتماع در مرحله گذر از سنت به مدرنیسم بی‌بهره نبوده‌اند، گفت: نبود پرورش و آموزش صحیح برای والدین و کودکان، شبکه‌های اجتماعی، اینترنت، برنامه‌های ماهواره‌ای و .... کودکان را آسیب‌پذیرتر کرده است.
مدیرکل بهزیستی فارس با اشاره به گزارش 906 مورد کودک‌آزاری در شش ماهه اول امسال در این استان، افزود: 450مورد از این تعداد برای پسران و 456 مورد هم برای دختران ثبت شده است. موسوی همچنین از 232 مورد آزار جسمی، 121 آزار عاطفی، 28مورد آزار جنسی و یک مورد آزار جسمی و جنسی در شش ماهه اول امسال در فارس خبر داد.
وی همچنین بیشترین آمار کودک آزاری را کودک آزاری عاطفی دانست و عنوان کرد: عدم توجه دقیق به نیازهای کودکان، نبود هیچ نوع آموزش فرزندپروری قبل از تشکیل خانواده و فرزندآوری عامل مهمی در افزایش آمارهای کودک آزاری است.
مدیرکل بهزیستی فارس راه‌حل پایان کودک آزاری را آموزش دانست و گفت: آموزش یک سرمایه‌گذاری است و در حوزه‌های اجتماعی باید مستمر و هدفمند باشد. موسوی در واکنش به چرایی تعطیل شدن مدارس طبیعت در کلانشهر شیراز، ایجاد بستری مناسب برای کودکان و جلوگیری از تک بعدی شدن مهدهای کودک را دلیل این تعطیلی عنوان کرد. وی همچنین با اشاره به اینکه 461 کودک کار و خیابانی در شش ماه اول امسال جمع‌آوری شده است، 83 درصد از آنان را غیرایرانی و 50 درصد را گروه سنی 12 تا 14 سال اعلام کرد. موسوی مهم‌ترین عوامل افزایش کودکان کار و خیابانی را اعتیاد والدین و فقر خانواده‌ها دانست و افزود: هر نوع اجبار به کار منع قانونی دارد و جرم محسوب می‌شود. مدیرکل بهزیستی فارس در رابطه با تعلل اورژانس اجتماعی 123  و عدم حضور به موقع آنها نیز گفت: اورژانس اجتماعی 123 آنگونه که باید شناخته نشده که این نیاز به زمان و فرهنگ سازی دارد، هنوز اعتماد لازم نسبت به اورژانس اجتماعی به‌وجود نیامده و کودکان نیز نسبت به آن شناخت کافی ندارند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی