[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۴
  • دوره جدید

مریم مولایی: می‌توانیم در هر موقعیتی بهترینِ خود باشیم، روزنامه شیراز نوین

مریم مولایی، بانوی ورزشکار شیرازی که با نجات از بستر بیماری و ناامیدی، سکوهای رفیع قهرمانی دنیا را فتح کرده، در گردش گردونه مهرورزی دنیا، دیدار دوباره با پزشکی را تجربه کرد که خود را قدردان عشق خالصانه او در نجات بیماران می‌داند. به گزارش روابط عمومی ‌دانشگاه علوم پزشکی شیراز، آیین تقدیر از برگزدیدگان ورزشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز که با حضور دکتر بهادر، رئیس دانشگاه برگزار شد، با صحنه ای زیبا، در اذهان جاودانه شد.
دیدار دوباره بیمار و پزشک، پس از ۱۵ سال، اما اکنون در چرخه ای دیگر، بیمار، افتخارآفرینی کرده و پزشک، در مقام تقدیر از او برآمده.
مریم مولایی، بانوی جوان دانشجوی رشته شیمی، سال ۱۳۸۳، نیازمند پیوند کبد است. دکتر بهادر، عضو تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز، عازم مشهد می‌شود تا کبد بیمار ۱۶ ساله مشهدی، امید سلطانی که دچار مرگ مغزی شده، به مریم پیوند زده شود.
جراحی با همکاری دکتر ملک حسینی و دکتر بهادر، با موفقیت انجام می‌شود و مریم، به سلامت از بستر بیماری برمی‌خیزد. توصیف او از آن ایام، روزهای ناامیدی است. روزهایی که اگرچه پزشکان از او قطع امید نکرده‌اند، اما مریم امید خود را از دست داده و حالا از گذر ۱۵ سال، او نجات خود را مدیون محبت الهی، برای چشیدن طعم ایثار خانواده سلطانی و انجام جراحی به دست پزشکانی است که به اعتقاد مریم، خالصانه و با عشق ورزی، برای نجاتش کوشیدند.
مریم مولایی در طول مدت بیماری و آشنایی با انجمن‌های بیمارانی که دارای مشکلات مشابه او هستند، قدم در وادی جدیدی می‌گذارد که مسیر زندگی او را تغییر می‌دهد.
او در این انجمن‌ها، با اهمیت ورزش در بازیابی سلامتی خود بیش از پیش آشنا شده و علاقه به ورزش را به نحو جدی‌تری دنبال می‌کند.
این علاقه مندی مسیر او را به ادامه تحصیل در رشته علوم ورزشی هدایت می‌کند و سپس با ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیولوژی ورزشی، تداوم می‌یابد.
مریم مولایی با عضویت در فدارسیون ورزشی بیماران خاص و پیوند اعضا از سال ۸۵، توانسته در این سال‌ها، سکوهای قهرمانی بسیاری را فتح کند.
کسب مدال طلای دوبل و انفرادی در مسابقات جهانی بدمینتون سوئد در سال ۱۳۹۰، کسب مدال طلا و نقره رشته بدمینتون در کشور آفریقای جنوبی، کسب مدال برنز در کشور ترکیه و کسب دو مدال برنز مسابقات نیوکاسل انگلیس، بخشی از موفقیت‌های این بانوی ورزشکار است.
او در کنار فعالیت‌های ورزشی خود، طی دو سال گذشته، به عنوان مربی تیم بدمینتون دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز برگزیده شده و نخستین ثمره حضور او در جمع ورزشکاران دانشگاه، کسب عنوان سومی ‌رشته بدمینتون در المپیاد ورزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است که به مدد این افتخارآفرینی‌ها، کاروان ورزشی دانشگاه توانست به عنوان قهرمانی این رویداد ورزشی دست یابد.
آیین تقدیر از مدال آوران و افتخارآفرینان ورزشی دانشگاه، همچون مریم مولایی، مصادف شد با صحنه دیدار دوباره مریم با دکتر بهادر، پزشکی که اکنون در کسوت ریاست دانشگاه، لوح تجلیل از تلاش‌های ورزشی به مریم تقدیم می‌کند، اما اشک شوق از دیدار دوباره او بر گونه مریم جاری شده. اشک شوق از تقدیر خداوند و گردش ایامی ‌که اکنون او توانسته با فائق آمدن بر محدودیت‌های بیماری، بر سکوهای قهرمانی بایستد و به عنوان عضوی موفق از مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز باشد و فرصتی برای این دیدار مهیا شود.
او نجات خود از بستر بیماری را تولد دوباره خود می‌داند و می‌گوید: تقدیر خداوند بر این بود که بار دیگر، در برهه ای از زمان، در برابر استادی قرار گرفتم که مدیون او هستم و امیدوارم به عنوان یک خدمتگزار بتوانم در مجموعه تحت مدیریت او خدمت کنم. با حیات دوباره ای که خداوند به من بخشید، کوشیدم عاشقانه زندگی کنم، چرا که تجربه درک خدمت عاشقانه انسان‌هایی چون دکتر بهادر را خداوند به من عطا کرد.
مولایی معتقد است تلاش پزشکان برای نجات جان بیماران و گشودن راه ادامه حیات و موفقیت دوباره، نوعی خدمت عاشقانه است و از صمیم قلب، از تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز که این فرصت را برای او فراهم کرده اند، قدردانی می‌کند.
این بانوی ورزشکار می‌افزاید: خداوند را سپاس می‌گویم که فرصت دوباره زندگی کردن را به من داد و توانستم با حضور در عرصه‌های خدمت، سپاسگزاری خود را به این موهبت، در حد توان ادا کنم. همه ما باید بتوانیم معجزه زندگی خود را پیدا کنیم و قدردان حیاتمان باشیم، در هر موقعیتی، بهترینِ خود باشیم و من هم امیدوارم در این مسیر، موفق باشم.
او که اکنون مادر یک فرزند دو ساله است، این موهبت خداوندی را برای لذت تجربه مادر شدن و ادامه زندگی سپاس می‌گوید و معتقد است: شاید عده‌ای بیماری را محدودیت تلقی کنند، اما من با کمک خداوند توانستم ثابت کنم که می‌توان در هر موقعیتی موفق بود.
مریم مولایی در ادامه به انگیزه خود برای جبران تلاش‌های پزشک خود پس از این دیدار اشاره می‌کند که موجب شد نخستین تجربه همراهی او با تیم بدمینتون دانشگاه، با ایستادن دختران ورزشکار بر سکوی افتخار، همراه باشد و این موفقیت را به دکتر بهادر تقدیم می‌کند و آن را هدیه‌ای برای جبران خدمت بزرگی که برای نجات او صورت گرفته می‌داند.
او با بیان اینکه در این سال‌ها توانسته ورزش را مکمل درمان کند، معتقد است این امر موجب موفقیتش در افزایش اعتماد به نفس، روحیه مثبت و غلبه بر محدودیت‌های بیماری شده و می‌گوید: با گسترش این ایده در جامعه می‌توانیم هزینه‌های درمانی را کاهش دهیم و امروز، بسیاری از پزشکان با اعتقاد به کارایی این موضوع در درمان، بیماران را به ورزش و تحرک بدنی تشویق می‌کنند.
سخن پایانی مریم مولایی، دعای سلامتی و موفقیت برای تیم پزشکی و همه دست اندرکاران نجات بیماران، سپاسگزاری از مادری که انگیزه بخش تلاش‌های او بوده و همسرش به پاس حمایت و پشتیبانی از او در عرصه‌های مختلف زندگی است.
او همچنین با اشاره به تلاش‌های دکتر داوودی، مدیر تربیت بدنی دانشگاه، از حمایت و همراهی‌های او که موجب افتخارآفرینی دختران ورزشکار دانشگاه در المپیاد ورزشی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور شد، تقدیر کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی