[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۵
  • دوره جدید

گام‌های بعدی ایران در راه است، روزنامه شیراز نوین

مراسم افتتاحیه دوره آموزشی حقوق هسته‌ای‌۱۳ مهرماه ۱۳۹۸ با حضور مسئولان و متخصصان حقوقی در سالن دکتر حسابی سازمان انرژی اتمی ایران برگزار شد. این دوره که به‌دنبال هماهنگی‌های‌به‌عمل آمده با اتحادیه اروپا برگزار‌ می‌شود به مدت ۵ روز ادامه خواهد داشت. به گزارش ایسنا، در افتتاحیه این دوره بهروز کمالوندی معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس، کیجو نوروانتو سفیر فنلاند در ایران و استفان کلمنت، رئیس هیئت اتحادیه اروپا در سازمان‌های‌ بین‌المللی سخنرانی کردند.
در ابتدای این مراسم بهروز کمالوندی با تأکید بر برنامه همکاری بین ایران و اتحادیه اروپا، تمرکز بر ایمنی هسته‌ای ‌و پروژه‌های مربوطه و برگزاری ۳ دوره سمینار سطح بالای ایران و اتحادیه اروپا اظهار داشت: علی‌رغم تمامی معضلات و مشکلات، با هدف بهبود همکاری‌ها‌و تبادل اطلاعات در راستای اجرای پروژه‌های‌ مربوط به ضمیمه سوم برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) همکاری‌ها ‌ادامه دارد.
وی برگزاری دوره‌های حقوقی و تخصصی را نقطه عطفی دانست و ادامه داد: برگزاری این دوره‌ها در راستای تبادل اطلاعات حقوقی مربوطه بسیار مهم است و به ویژه در ارتباط با موضوع حل معضل خلع سلاح بسیار حایز اهمیت‌ می‌باشد.
معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس ادامه داد: در سطح بین‌المللی حقوق هسته‌ای باید واجد الزاماتی به مثابه قانون‌اساسی جهانی باشد، به گونه‌ای‌که برای همه کشورها حقوق و تکالیفی مشابه و بدون تبعیض قائل باشد. از جمله این موارد خلع سلاح به‌عنوان خواسته جهانی است که جهان را در ابهام و آینده تاریکی فروبرده است. کمالوندی سپس افزود: شعار ما آن طوری که رهبری معظم فرموده‌اند فناوری هسته‌ای‌ برای همه و سلاح هسته‌ای‌برای هیچ‌کس است. وی در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به تحولات اخیر، تصمیم ایران بر کاهش بخشی از تعهدات برجامی، بعد از یک صبر استراتژیک یک‌ساله در پاسخ به اقدام یک طرفه خروج آمریکا از توافق و به‌منظور ایجاد توازن بین حقوق و تعهدات صورت گرفته است که در صورت عملکرد مشابه طرف مقابل ایران آماده بازگشت بوده و در غیر این‌صورت کاهش تعهدات، تداوم خواهد داشت.
دوره ۵ روزه حقوق هسته‌ای ‌با سخنرانی‌هایی در حوزه حقوق هسته‌ای ‌و مباحثی چون حفاظت در برابر اشعه و ایمنی‌هسته‌ای، چارچوب‌های‌ملی و بین‌المللی ایمنی هسته‌ای، کنوانسیون حفاظت فیزیکی از مواد هسته‌ای، تهیه پیش نویس قوانین هسته‌ای، کنوانسیون‌های‌ بین‌المللی و اصول مسئولیت در موضوع هسته‌ای، چرخه سوخت هسته‌ای‌ و اقتصادی انرژی هسته‌ای ‌ادامه خواهد داشت.
بر اساس این گزارش، مدرسین دوره از صاحب نظران حقوق هسته‌ای ‌در سطح آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اتحادیه اروپا برگزیده شده‌اند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی